Keşfet

Türkiye’deki Mavi Bayraklı En Güzel Plajlar

Mavi bayrak, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı tarafından verilir. Türkiye’deki mavi bayraklı en güzel plajlar sizleri bekliyor.

Türkiye’deki Mavi Bayraklı En Güzel Plajlar: En İyi 5!

Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın (FEE) verdiği Mavi Bayrak ödülünün 2021 yılı değerlendirmeleri sonuçlandı.

İlginizi çekebilecek bir başka yazımız: Adalar’ın En İyi 6 Plajı: Şehirden Kaçış Rotası Bulma Rehberi!

Türkiye’nin Mavi Bayraklı en güzel 5 plajı şöyle:

Kelebekler Vadisi
Fethiye yakınında Ölüdeniz’de yer alan Kelebekler Vadisi, turizm tanıtma posterinde Türkiye’nin sembolleri arasında bulunmaktadır. Doğal varlıkları ile ünlü olan Kelebekler Vadisi 350 metre civarı olan kayalık duvarlarla kaplıdır.

Kaplan Kelebeği dahil 80’den fazla kelebek çeşidine sahiptir. Kelebekler Vadisi, mavi bayraklı en güzel plajlarımızın içinde bulunmaktadır.

Kelebekler Vadisi, Dünya Mirasını Koruma Vakfı tarafından dünya genelinde korunması gereken 100 dağdan birisi olan Babadağ’ın eteklerinde bulunmakta olan koylardandır.

Kelebekler Vadisi, 50 metre yüksekten vadiye dökülmekte olan şelale ile doğayla iç içedir. Bungalov ve taş evlerde konaklama yapılabilmektedir.

mavi bayraklı en güzel plajlar

Ilıca Plajı
Ege’nin en iyi sahilleri sıralamasında en başta yer alan Ilıca Plajı, Çeşme’de bulunmaktadır. Çeşme’ye iki kilometre mesafededir. Denizin ortasından çıkmakta olan çok sayıda sıcak su kaynağı bulunmaktadır. Büyük bir kaplıca havuzunu andıran deniz suyu ılıktır.

Ilıca Plajı, mavi bayraklı en güzel plajlar içinde göze batmaktadır. Denizi sığ olan Ilıca Plajı, 3 kilometre uzunluğundadır. Ilıca Plajı sezonu oldukça uzun sürmektedir. Plaj aynı zamanda bir halk plajıdır. Giriş ücretsizdir. Sezonda hafta sonları çok kalabalık olmaktadır.

Termal kaynaklara yakın olduğu için suyu şifalıdır. Kumları beyaz ve incedir. Deniz çok berraktır.  Deniz sığdır,  derinleşmez.

mavi bayraklı en güzel plajlar

Türkiye’de Bulunan Mavi Bayraklı Plajlar Dikkat Çekiyor!

Kaputaş Plajı
Kaputaş Plajı, mavi bayraklı en güzel plajlar içinde yer almaktadır. Kalkan ile Kaş içinde bulunan Kaputaş Plajı, tertemiz doğası ile de kamp yapmak isteyenlerin gözdesidir. Buraya teknelerle gelen tur grupları da yoğun ilgi göstermektedirler.

Uzun yıllar boyu 186 basamakla inilen çıkılan plaj, son yıllarda yarıya inen basamak sayısı ile de ilgi görmektedir. Deniz turkuaz rengidir. Bu rengi, plajı kaplayan beyaza yakın renkteki çakıl taşlarından almaktadır.

Dağlardan akan kaynak suyu yeraltından denizle birleştiği için deniz suyu serindir. Deniz hemen derinleşmektedir. Kaş’a 20 kilometre mesafededir.

mavi bayraklı en güzel plajlar

Çıralı Plajı
Antalya ilinin Kemer ilçesinde bulunan Çıralı Plajı’na antik kent içinden geçilerek ulaşılmaktadır. Çıralı Plajı aynı zamanda Caretta Caretta’lara ev sahipliği yapmaktadır. Deniz kaplumbağalarının üreme alanı olması nedeniyle burası birinci derece sit alanı olarak ilan edilmiştir.

İnşaat yasak olduğu için doğa korunmuştur. Plajın arkasında bulunan yeşil doğada kamp yapılabilmektedir. Çıralı Plaj, mavi bayraklı en güzel plajlar içinde öne çıkmaktadır.

Çıralı Plajı, Yunan mitolojisinin değişik özelliklerini taşımaktadır. Plajın güneyinde Olympos ve kuzeybatısında ise Yanartaş bulunur. Plajın iki yanı kayalarla çevrilmiştir ve bu nedenle serin ve ılık bir havaya sahiptir. Deniz suyu ılık ve hafif taşlıdır. Kumsal ince kumdur.

Çıralı Plajı’nın etrafı kamp evleri ve ağaç evlerle doludur. Ailecek tatil yapmak için çok uygundur. Plaj ücretlidir ve çok gelişmiş bir alt yapıya sahiptir.

çıralı plajı

Sarımsaklı Plajı
Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesinde bulunan Sarımsaklı Plajı, sekiz kilometre uzunluğundadır. Plajda her türlü ihtiyaçlar için işletmeler mevcuttur. Deniz temiz ve berraktır. Sarımsaklı Plajı, Ege’nin kuzeyinde bulunan en güzel plajlardan birisidir.

Tamamen kumluk bir bölge olan Sarımsaklı Plajı’nın kumları vücuda yapışmaz. Kamp yapmak isteyenler için plajda kamp bölgeleri bulunmaktadır. Sarımsaklı Plajı sahip olduğu doğa güzellikleri ile de dikkat çekmektedir. Sarımsaklı Plajı, mavi bayraklı en güzel plajlar içinde bulunur.

Sarımsaklı Plajı’nda girişler ücretsizdir. Bu plaja gelenler şezlong ve şemsiye kiralayabilir.  Burası bir halk plajıdır. Yerli ve yabancı turistler tarafından çok ilgi görmektedir.

mavi bayraklı en güzel plajlar

Türkiye birçok alanda doğal güzellikleriyle ön planda olan bir ülkedir. En güzel mavi bayraklı plajlar yazımızı ve daha fazlasını görmek için GeziLinki’ni takip etmeye devam edebilirsiniz!

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu