AkdenizBurdurYurtiçi Gezilerimiz

Türkiye’nin Maldivleri Niteliğinde: Salda Gölü Gezi Rehberi

Burdur Gezilecek Yerler

Turkuaz suları ve bembeyaz kumsalı sayesinde Türkiye’nin Maldivler’i olarak bilinen bu muhteşem yeri görmek isterseniz, hemen bir Salda Gölü gezi rehberi yapmalısınız

Salda Gölü Nerededir? Salda Gölü Hakkında Kısa Bilgi

Salda Gölü Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunuyor. Aynı zamanda, Burdur, Antalya ve Denizli’nin ortasında kalıyor. Türkiye’nin en derin tatlı su gölü konumunda olan Salda’nın 2 milyon yıl önce oluştuğu düşünülüyor ve doğal sit alanı olduğu için bilimsel ve arkeolojik çalışmalar dışında bu alana dokunmak yasak. Salda Gölü gezi rehberi ile endemik türlerle karşılaşma fırsatı bulacaksınız. Bu bakımdan göl uluslararası alanda büyük öneme sahip.

Salda Gölü yol üzeri bir yerde değil ve ulaşım zor. Bu yüzden bundan birkaç yıl öncesine kadar adeta gizli bir cennetti. Sosyal medya fenomenlerinin gölü keşfedip hesaplarında paylaşmasıyla o gizli cennet adeta ilgi odağına döndü. Oraya giden yerli ve yabancı turistler yerden denize girebiliyor fakat Türkiye’nin Maldivler’i olarak adlandırılan kısım Salda köyüne birkaç kilometre uzak kalıyor. Bu muhteşem manzaraya şahit olabilmek birkaç kilometreye değer.

Salda Gölü Gezisi Boyunca Kalınabilecek yerler

Salda Gölü’nün konaklama açısından çok fazla alternatifi bulunmuyor. Bunun sebebi bu doğal güzelliğin korunması ve gelecek nesillere tertemiz şekilde bırakılması. Salda Gölü kenarında sadece bir otel bulunuyor. Eğer Salda Gölü gezi rehberi boyunca gece tatlı uykunuza dalmadan önceki son ve sabah gözlerinizi açtığınız zaman görmek istediğiniz ilk manzara bu muhteşem doğa harikasıysa bu oteli tercih edebilirsiniz. Tabii ki tek alternatifiniz bu otel değil. Salda Gölü’nün hemen dibinde olmasa da buraya kolay ulaşım sağlayacak birkaç otel daha mevcut. İçlerinden size uygun olanı seçebilir ve konaklayabilirsiniz.

Canınız otelde kalmak istemiyorsa iki seçeneğiniz daha var: kamp yapmak veya bungalov evleri kiralamak. Korunması için özen gösterdiğimiz Salda Gölü çevresinde kamp yapmak elbette yasak fakat kamp yapmak için gayet makul fiyata halk plajlarını kullanabilirsiniz. Eğer kamp yapmak istemiyor ve bungalov evleri tercih ediyorsanız yine Yeşilova Halk Plajı’nda yer alan bu evleri kiralayabilirsiniz.

Salda Gölü’ne Ne Zaman Gidilmeli?

Burdur her mevsim ziyaret edilebilecek bir şehir. Salda Gölü için de bu durum geçerli fakat müthiş bir ziyaretçi akınına uğradığını ve yazın bu sayının çok daha fazla olduğunu göz önünde bulundurun. Eğer daha sakin ve huzurlu bir zaman istiyorsanız bahar aylarını tercih etmenizi tavsiye ederiz. Bu durum sizin için bir sorun değilse Salda Gölü gezisi kışın bile planlanabilir. Kış ayında yapabileceğiniz bir şey olmadığını düşünmeyin. Eğer kayak sporuyla ilgiliyseniz bu doğa harikası yerde bunun keyfini çıkarabilirsiniz.

Salda Gölü Gezisi Boyunca Gidebileceğiniz Yerler

Salda Gölü gezi rehberi size sadece muhteşem manzaralar sunmakla kalmıyor. Burada yapabileceğiniz birçok şey var ve burada bulunduğunuz sürece doğa için yararlı faaliyetlerde bulunmak da bunlardan bir tanesi. Hadi şimdi yapabileceklerimize bir göz atalım.

Doğal Yaşam Köyü: Lisinia Doğa

salda gölü gezisi

Lisinia, Pisidya zamanında kurulmuş bir antik kenttir. Şu an kentte ayakta kalan bir yapı olduğunu söylemek mümkün değil fakat Lisinia isminin anlamından gelen felsefe kentte yaşatılıyor demek mümkündür. Lisinia doğan ve batan güneşin ay ışığı gibi parlaması demektir. Şehrin yaşatılmaya çalışılan felsefesi buradan kaynaklanır.

deneme14
salda gölü gezi rehberi

Kentte doğayı korumak adına birçok faaliyet yapılır. Yaban hayat rehabilitasyon merkezi ve doğa kampları gibi. Burada konaklama ve yeme içme ücretsiz. Çünkü döngü var. Siz ücretsiz konaklıyorsunuz ve bunun karşılığında buradaki üretime ve doğa için yapılan faaliyetlere destek oluyorsunuz. İsterseniz birkaç gün isterseniz birkaç yıl kalabilirsiniz. Bu tamamen size bağlı. Oraya kadar gitmişken bu doğal yaşam köyünü en azından bir ziyaret edin derim.

Lavanta Deresi

salda lavanta deresi

Bu dere Lisinia Doğa kapsamında kiralanan bir alanda oluşturuldu. Yani Lisinia Doğa’nın bir projesiydi. Aslında çiftçileri lavanta tarımına yöneltmek ve susuz tarımı özendirmek amaçlanmıştı fakat lavantalar mor bir görsel şölen oluşturunca yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi. Bu güzel bilgilerden sonra Lisinia Doğa ve Lavanta Deresi’ni görmek siz ziyaretçiler için artık kaçınılmaz.

lavanta deresi salda

Davraz Kayak Merkezi

salda gölü gezisi

Davraz Kayak Merkezinde kar 2 metreye kadar ulaşır ve karı nisan ayına kadar yerde görmek mümkündür. Ayrıca bazı parkurları size Eğirdir Gölü ve Isparta Ovası’nı izleyerek kayma fırsatı sunuyor. Bu merkez, tesis açısından da oldukça donanımlıdır. Salda Gölü gezi rehberi kış ayları için planlandığında da unutulmayacak bir geziye dönüşebilir. Kış sporlarına meraklıysanız Kışın Yapabileceğiniz Bol Aktiviteli Gezi: Palandöken Gezisi‘ni de yapmanızı tavsiye ederiz.

Bunun haricinde Kibrya Antik Kenti’ni gezebilir, Burdur Arkeoloji Müzesi’ne de uğrayabilirsiniz.

Salda Gölü Çevresinde Neler Yapılabilir?

  1. Salda Beli’nde Salda Gölü ve çevresinin muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz.
  2. Salda Gölü gezisi size bu doğa harikası alanda bisiklet sürme imkânı sunuyor. Bu fırsatı kaçırmamalısınız.
  3. Salda Gölü’nün suyunun şifalı olduğunu biliyor muydunuz? Cilt rahatsızlıklarına ve saçlara iyi geldiği söylenen göl suyuyla güzelliğinize güzellik katmak mükemmel bir fikir.
  • Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

serkan sayoğlu

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.
Başa dön tuşu