Günübirlik GezilerYalova

Yalova Günübirlik Gezi Rehberi: Armutlu Gezilecek Yerler

Yalova'da Görülmesi Gereken Yerler

Kaplıcaları, deniz turizmi ve tarihi yapısı ile ön plana çıkan Armutlu, Gemlik Körfezi’nin kuzeyinde, Marmara Denizi’nin ise doğusunda bulunmaktadır. Armutlu günübirlik gezi için tercih edilmektedir. İşte Armutlu gezilecek yerler listesi…

Armutlu Günübirlik Gezi Rehberi

Yalova İli’nin bir ilçesi olan Armutlu, 8 bin civarı nüfusa sahiptir. Günübirlik geziler için tercih edilen ilçeye bağlı 5 köy bulunmaktadır. Bu köyler: Fıstıklı, Mecidiye, Selimiye, Kapaklı, Hayriye. İlçe Yalova’ya 55 kilometre, Gemlik’e 38 kilometre, Bursa’ya 70 kilometre, İstanbul’a ise deniz yolu ile 37 deniz mili uzaklığındadır. Armutlu günübirlik gezi yapılacak en ideal yerlerden birisidir.

armutlu günübirlik gezi

 

İstanbul’a yakın günübirlik geziler arasında gözde olan Armutlu İlçesi Yalova’nın en dağlık ilçesidir. Yüzde 70’lik bölümü eğimli olan İlçesi’nin denizlerdeki burunları: Kapaklı Burnu, Çelikkaya Burnu, Kalem Burnu ve Meyhane Burnudur.

İlçede bulunan kaplıca ve termal tesisler, denizi ve su sporları ile gözde bir turizm merkezidir. Armutlu, günübirlik turlar için seçilen tatil mekanları arasında ön plandadır. Tarihi geçmişi de önemli olan Armutlu’da, Bülbül Deresi kenarında olan Lahit kalıntısı, Osmanlı’dan kalan H. Ali Paşa Camii, köprü ve Osmanlı Hamamı dikkat çekicidir.

Armutlu gezilecek yerler içerisinde Hacı Ali Paşa Camii, Eski Cami olarak da tanınmaktadır. Orhan Gazi tarafından yaptırıldığı rivayet edilmektedir. Moloz taşlardan yapılan camii, dikdörtgen plandadır. Ayrıca yapıldığı tarih belli olmayan Bozburun Feneri de halen hizmet etmektedir.

İlçe bünyesinde bulunan plajlar yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görmektedir. Kamp alanları da bulunan Armutlu’da halka açık plajların yanı sıra ücretli plajlarda mevcuttur. Bunlardan Fıstıklı Plajı, ince kum olan sahili ile dikkat çekmektedir.

Dalgasız bir denize sahip olan Armutlu Plajı, hemen derin olmayan denizi nedeniyle çocuklu ailelerin tercih ettiği bir plajdır. Armutlu gezilecek yerler içerisinde göreceğiniz Armutlu Plajı’na giriş ücretsizdir. Marmara Bölgesi’ndeki en tanınmış plaj olan Armutlu Tatil Köyü Yanı Halk Plajı, çok uzun bir sahile sahiptir. Plaj ücretsizdir.

armutlu günübirlik gezi

Şifalı suları ile ünlü Armutlu Kaplıcaları, Türkiye genelinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Kaplıca suları 57-73 derece arasında sıcaklığa sahiptir. Ayrıca radyoaktivitesi en yüksek su olduğu için pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Armutlu Yöresel Yemekler ve Konaklama

İstanbul’a yakın günübirlik geziler için tercih edilen beldede bir başka lezzette Yaprak Pidesi’dir. Asma yaprağı ile yapılmaktadır. Asma yapraklarına ayran, mısır unu ve soğan ile yapılmakta olan iç harcı eklenerek yapılmaktadır. Börek şeklinde olan pide günün her saati yenmektedir.

Pavli, yaprakla yapılmakta olan bir börektir. Ama Yaprak Pide değildir. Beyaz lahana ve kıymayla yapılmaktadır. Dilimlenerek yoğurtla servis edilmektedir. Ekşili Köfteli Bamya Yemeği, mevsiminde tüketilmelidir. Elde yapılan misket köftelerle pişen bamyalar limon eklendiği için ekşili ismini almıştır.

İstanbul’a yakın günübirlik geziler arasında olan İlçenin bir diğer lezzeti Ispanaklı Börek’tir. Elde açılan yufkanın içine peynir, yoğurt ve ıspanakla yapılmakta olan börek sarılarak fırında pişirilir.

Haşlanmış yumurta ve bayat ekmek ile yapılan Yumurta dolması ise bir başka lezzettir. Haşlanmış yumurta sarısı ile ekmekler karıştırılır, yumurtanın içi doldurulur. Daha sonra yumurta sarısına bulanıp kızartılır. Yeşil salata ile sunulmaktadır.

armutlu günübirlik gezi

Etin rulo yapılması ve içine sotelenmiş soğan ile mantarın konmasıyla yapılmakta olan yöresel lezzet, tavada kızartılır. Patates ve spagetti ile servis edilmektedir.

Burada konaklamak isteyen yerli ve yabancı turistler için pek çok seçenek sunulmaktadır. Burada  pansiyon, apart ev, butik otel, otel ve benzeri konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Hafta sonu günübirlik turlar ile tercih edilen Armutlu gezilecek yerler, konaklama fiyatları ile de her bütçeye göre oldukça uygundur.

Buna benzer daha birçok gezi fikirleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri