Mavi Tur

Yeşiliyle Mavisiyle Bambaşka Bir Tatil Fırsatı: Aspat Koyu Turu

Türkiye’nin kıyı kesimleri birbirinden güzel koylara sahip olduğundan seçim zor ancak Aspat Koyu turu mavinin ve yeşilin tadını çıkarmak isteyenlere göre!

Aspat Koyu Nerede?

En huzur veren köşelerden birisi olan Aspat Koyu, Bodrum’un Akyarlar mevkiinde bulunmaktadır. Aspat Koyu turu başlangıcı için kara yolunu tercih ederseniz Bodrum Otogarı’ndan Akyarlar minibüslerine binerek 20 kilometre uzaklıktaki beldeye ulaşabilirsiniz.

Özel aracıyla gitmek isteyenler ise Bodrum- Karaincir güzergahını kullanarak sahil boyunca devam edebilirler.

Hava yolu ile gelmek isterseniz en yakın yer Bodrum Milas Havaalanı’dır. Buradan ulaşım ise yaklaşık bir saat sürmektedir.

Aspat Koyu Turu Yaparken Nasıl Kaliteli Vakit Geçirebilirsiniz?

Kalbinizi Ege’de bırakacak müthiş Aspat Koyu, mavi tur yapanların mutlaka uğraması gereken yerlerdendir. Aspat Koyu, birinci derece sit alanıdır. Bu nedenle, doğal güzelliklerini korumayı başarabilmiştir.

aspat koyu turu

Aspat Koyu turu ile mavi ve yeşilin kusursuz şekilde iç içe geçmesiyle doğa harikasına şahit olacaksınız. Antik çağlara kadar uzanan köklü geçmişe sahip koyun çok sayıda tatlı su kaynağı da bulunmaktadır.

Günübirlik turlar için tercih edebileceğiniz Aspat Koyu’nun plajı, çakıl kum karışımıdır. Bu nedenle yanınıza deniz ayakkabısı almanızı öneririz. Suyu biraz serin olan berrak denizinin seviyesi de yavaşça derinleşmektedir.

aspat koyu turu

Aspat, ziyaretçilerini sadece mavi tur ile şımartmaz. Aynı zamanda, kendinizi tabiatın içine bırakarak tarihi ve yüksek bölgeleri ile doğanın içinde kaybolabilirsiniz.

Koyun rüzgârı sörf için oldukça uygundur. Ferah bir gün geçirmek isteyenler ekipman kiralayabilir ve hatta sörf dersi alabilir. Aspat Koyu turu sırasında su sporlarının keyfini çıkarabilir veya kano ile Azmak Çayı’nın keyfini çıkarabilirsiniz. Sakin bir Bodrum düşleyen ziyaretçilerdenseniz Azmak kenarında bulunan kafeden huzurlu bir kahve içebilirsiniz.

2005 yılında kurtarma kazısıyla ortaya çıkan Tarihi Bizans Hamamı’nı görebilirsiniz. Azmak’ın olduğu bölgeye yakın olan hamam, 13. yüzyıla ait bir yapıdır. Restore edilen bu hamamı görmeden dönmemenizi tavsiye ederiz.

mavi turlar
Bodrum Tatil ve Tekne Turları: Bağla Koyu Turu

Yeşile doyacağınız Aspat’ta adeta açık hava sergisi olan AspartArt sergisini de gezebilirsiniz. Sanatçılar çalışmalarını bu alanda gerçekleştiriyor ve açık hava sergisine yeni eserler bırakıyorlar. Sanatçıların isimleri ve tarih bilgileri olan heykellerin yanı sıra resim çalışmaları da alanı süslemektedir.

Mavi turlar ile dingin ve masmavi suların tadını çıkarabileceğiniz gibi bölgede maceraperestler için keşfetmesi gereken birçok yer de bulunmaktadır. Tarih meraklılarının ve trekking yapmak isteyenlerin mutlaka gitmesi gereken adres Çıfıt (Aspat) Kalesi’dir. Tırmanmak zor da olsa kalıntıları yakından görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Şimdiden iyi tatiller!

serkan sayoğlu

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu