AvrupaMacaristanYurtdışı Gezilerimiz

Yurtdışı Tatillerinin Vazgeçilmez Adresi: Budapeşte Gezi Rehberi

Budapeşte Gezilecek Yerler

Bu yıl tatilinizin tadını yurtdışında bir şehirde çıkarmak istiyorsanız; Budapeşte gezi rehberi tam size göre olacaktır. Bu eşsiz şehrin gezilip görülmesi gereken yerleri sizi bekliyor.

Budapeşte Nerede? Budapeşte Gezisi Hakkında Kısa Bilgi

Budapeşte hakkında ilk söylememiz gereken, bu şehrin bir başkent şehir olduğudur. Budapeşte, Orta Avrupa bölümünün önde gelen ülkelerinden olan Macaristan’ın başkenti olma özelliğindeki şehirdir. Konum olarak ise ülkenin kuzeyinde yer alan Budapeşte, tarihsel süreçte iki farklı şehrin birleşmesinden oluşmuştur. Bu iki ayrı şehir, Buda (Budin) ve Peşte şehirleridir. 17 Kasım 1873 tarihinde bu iki şehir birleşmiş ve Budapeşte şehri kurulmuştur. Budapeşte oluşmadan önce Buda ve Peşte şehirleri, Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlı egemenliği altına girmiştir.

Budapeşte gezi rehberi arasında siz de bu şehirde Osmanlı etkilerinin mimari alanında halen sürdüğünü yakından göreceksiniz. Yaklaşık 160 yıllık Osmanlı hakimiyetinden sonra, Budapeşte tarihi için önemli bir dönem olan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dönemi 1867 yılında başlamıştır. Budapeşte, bu imparatorluğun iki merkez şehrinden biri olmuştur. 1. Dünya Savaşı’nın sonunda ise bu iki ülkenin birliğinden oluşan imparatorluk yıkılmış ve Budapeşte, Triyanon Antlaşması ile bölünen ve kara ve nüfus kaybına uğrayan Macaristan bölgesinin tek başkenti olmuştur. 2. Dünya Savaşı’nda ağır kayıplar yaşayan başkent Budapeşte, 2. Dünya Savaşı sonundan günümüze gelene kadar ekonomi, eğitim alanlarında kendini geliştirmiş ve dünyanın önde gelen şehirlerinden biri olmuştur. 

Budapeşte Gezisi Sırasında Görülmesi Gereken Yerler

Tarihiyle, kültürüyle ve mimarisiyle kendine çeken Budapeşte’de gezip görmeniz gereken birçok yer var. Budapeşte gezi rehberi arasında bu şehrin tarih serüvenin içinde kaybolacak ve mimarisine, şehir düzenine hayran kalacaksınız. Tabi, Tuna Nehri’nin eşsiz manzarasının tadını da bu şehirde çıkarabileceğinizi söyleyebiliriz. Budapeşte gezi rehberi kapsamında mutlaka görmeniz gereken yerleri şu şekilde sıralayabiliriz:

budapeşte gezisi zincir köprü

Zincir Köprü

Budapeşte’nin en önemli şehir sembollerinden birisidir. Bu görkemli köprü, Buda ve Peşte olarak ayrılan kentin iki ayrı yakası arasında bağlantı kurmak amacıyla 1849 yılında inşa edilmiştir. Mimarisiyle büyüleyen ve yapımı yaklaşık olarak 10 yıl süren Zincir Köprü inşa edildiği dönemde ülkenin en ünlü mimari harikalarından birisi olmuştur. Zincir Köprü, 2. Dünya Savaşı esnasında büyük hasarlar almış ve köprü için yenileme çalışmalarına gidilmiştir. Bu yenileme çalışmaları ise 1949 yılında tamamlanmıştır. 375 metre uzunluğundaki ve 14,8 metre genişliğindeki bu köprü, yapıldığı tarihte; Macaristan’da Tuna Nehri üzerine yapılan ilk kalıcı mimari olmuştur.

budin kalesi

Buda (Budin) Kalesi

Budapeşte’nin en görkemli yapılarından biridir. Tuna Nehri kenarında bulunan bu büyük ve görkemli kompleks Budapeşte tarihine de ışık tutmaktadır. Buda Kalesi’nin bulunduğu bölgenin en önemli yapısı, Eski Kraliyet Sarayı’dır. Eski Kraliyet Sarayı; barok mimari tarzıyla 18. Yüzyılda inşa edilmiştir. Castle Hill Tepeleri üzerinde yükselen bu kompleksin içerisinde Budapeşte tarihi serüveninizi tamamlayabilirsiniz. Kalenin bulunduğu bu bölgede ayrıca Budapeşte Tarih Müzesi, Macaristan Ulusal Galerisi, Müzik Tarihi Müzesi ve Askeri Tarih Müzesi’ni gezebilirsiniz. Buda (Budin) Kalesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Budapeşte gezi rehberi sizlerle…

Budapeşte Gezilmesi Gereken Yerler

budapeşte gezisi macaristan parlamento binası

Macaristan Parlamento Binası

Ülke siyasetinin kalbinin attığı yerdir. Yurt dışından gelen önemli misafirlerin ağırlandığı, önemli siyasi kararların alındığı yer burasıdır. Ülkenin ihtişamlı mimarilerinden biri olan Macaristan Parlamento Binası, Tuna Nehri’nin hemen yanında bulunmaktadır. Macaristan Ulusal Meclisi, bu bina içerisinde yer almaktadır. Yapımı 1904 yılında tamamlanan Macaristan Parlamento Binası’nın en önemli özelliklerinden biri, Avrupa bölgesinin en eski yasama binalarından biri olmasıdır.  Bir diğer önemli özelliği ise, 96 metre yüksekliği ile şehrin en yüksek binası olmasıdır.

kahramanlar meydanı macaristan

Kahramanlar Meydanı

Adeta şehrin kalbinin attığı yerdir. Her dakika dolup taşan bu meydan, ülkenin en büyük meydanlarından biri olma özelliğindedir. Peki bu meydanı bu kadar önemli kılan nedir diye soracak olursanız, meydanda bulunan heykellerin buna ışık tuttuğunu söyleyebiliriz. Kahramanlar Meydanı’nda Macarlar yedi beyleri veya Macarların yedi şefi olarak anılan Macarların ulusal liderlerinin heykelleri bulunmaktadır. Bunun yanında, Macaristan tarihinin adeta simgesi olmuş önemli devlet adamlarının heykelleri de Kahramanlar Meydanı’nda yer almaktadır. Bu meydanın önemli bir simgesi de tam meydanın ortasında bulunan Milenyum Anıtı’dır. Kahramanlar Meydanı, Budapeşte Gezi Rehberi için mutlaka görülmesi gereken yerlerinden birisidir.

budapeşte gezisi

Aziz Stefan Bazilikası

ülkenin ilk kralı olan Kral Aziz Stephen onuruna yapılmıştır. Yapımı 1905 yılında tamamlanan bu kilise, şu anda ülkenin en büyük üçüncü kilisesi olma özelliğindedir. Neoklasik tarzda yapılan bu kilise, şehre gelenleri kendine hayran bırakmaktadır. Aziz Stefan Kilisesi’ne gitmeniz için bir diğer önemli neden ise bu kilisede gerçekleştirilen ve şehirde oldukça ünlü olan kilise konserleridir.

budapeşte gezisi balıkçı tabyası

Balıkçı Tabyası

Budapeşte şehir manzarasını en güzel haliyle görebileceğiniz yerlerin başında gelmektedir. Tuna Nehri’nin hemen yanında yer alan Balıkçı Tabyası’nın yapımı 1905 yılında tamamlanmış. Mimarisi sayesinde hayran kalacağınız ve kendinizi Budapeşte’nin 100 yıl önceki halinde gibi hissedeceğiniz bu tabyada yedi adet taş kule bulunmaktadır. Bu yedi adet taş kule, Macarların yedi şefini temsil etmektedir.

Budapeşte gezi rehberi burada sona erse de GeziLinki YouTube kanalımızdan keşfetmek istediğiniz şehirler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri