Dini-Kültür Turları

Zinciriye Medresesi Gezi Rehberi & Kültürel Turlar

Zinciriye Medresesi Nerede?

Dilimli kubbeleri ve anıt niteliğinde giriş kapısı ile mimariyi sanatla buluşturan göz kamaştırıcı bir medrese, Zinciriye Medresesi Gezi Rehberi içeriğimizde.

Zinciriye Medresesi Gezi Rehberi & Kültürel Turlar

Sultan İsa Medresesi olarak da bilinen ve tarihin derinliğine ayna tutan, ihtişamı ile tüm ziyaretçileri mest eden Zinciriye Medresesi ile ilgili dikkat çeken birçok özellik bulunuyor. Zamanında bir sürü bilim ve ilim irfanını da yetiştirmiş olan bu medresedeki anıtın silüeti Mardin’e seyahat edenler tarafından çok uzaklardan bile görülebiliyor.

zinciriye medresesi kültür turu

Zinciriye Medresesi Hakkında  

Malik Necmettin İsa Bin Muzaffer Davud Bin El Melik Salih, 13. yüzyıl içerisinde Artuklular’ın tarihe adını yazdırmış bir sultanıdır. Timur ve ordusu ile savaşan ve büyük zaferlere imza atan Melik Necmeddin İsa’nın Zinciriye Medresesi içinde hapsedildiği söylentiler arasındadır.

Adeta bir simge haline gelen medrese mimarisi de görülmeye değer. Batısında cami, iki katlı bir avlu, türbe ve farklı alanlara sahiptir. Mukarnaslı, tromplu kubbesi caminin tam ortasında yer alıyor. Zamanın kakma motifleri ile işlenmiş olan medrese içindeki mihrap ve kesme taştan yapılan minber adeta sizi yapıldığı döneme sürüklüyor. Üst katlar da daha önceleri medresede eğitim alanların küçük odalarından oluşuyor.

zinciriye medresesi gezi rehberi

Hemen hatırlatalım, Zinciriye Medresesi Kültür Turu yaptıktan sonra bir diğer güzel rota da Midas Anıtı Kültür Turu: Zamanda Yapılan Yolculuk‘dur.

Zinciriye Medresesi için en önemli denilebilecek özelliklerden bir tanesi son teknoloji ses sistemi kurulmuşçasına, hoparlöre ihtiyaç duyulmadan ezan okunabilmesidir. Aydınlatması ise Kapadokya’dan gelen özel taşlar ile yapılıyor. Bu sihirli taşlar dışarıdan aldıkları çok az bir ışığı yansıtarak içeriyi aydınlatıyor ve bu ışık dışarıya yansımıyor.

Zinciriye Medresesi Nerededir?

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki en güzel mimari eserler içerisinde bulunan ve kültürel turlarda yeri ayrı olan Zinciriye Medresesi Gezi Rehberi yol haritası içinde Mardin’e geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir. Kuyumcular Çarşısı’na gidip ortalığı talan etmeden önce Şar mahallesinde 1.caddede kaleye çıkan yol üzerinde bulunuyor. Mardin merkeze 25 km. uzaklıktadır.

zinciriye medresesi gezi rehberi

Zinciriye Medresesi Kültür Turu Ne Zaman Yapılır?

Girişi ücretsiz olan bu yapıya mevsim sıcaklıklarını takip ederek istediğiniz zaman gidebilirsiniz. Zinciriye Medresesi Gezi Rehberi olarak Mardin’de yapacağınız turda sabah erkenden gün doğarken ya da akşam tam gün batmaya yakın gitmenizi tavsiye ederiz. Muhteşem bir manzaraya karşı Mardin’i adeta ayaklarınızın altında hissedeceksiniz. Kalenin gölgesinde muhteşem resimler çekebilirsiniz. Gün içerisinde bu muhteşem yapıda resim çektiren gelin ve damatlara da rastlayabilirsiniz. Bu arada medreseye çıkarken tırmanacağınız dik merdivenleri göz önünde bulundurarak yanınıza rahat bir ayakkabı almanızı da tavsiye ederiz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri