Avustralya

Avustralya Gezilecek Yerler – Avustralya Gezi Rehberi – Avustralya Ne Yenir?

Avustralya Gezi Rehberi

Avustralya Gezilecek Yerler hakkında bilmedikleriniz. Dünya turuna çıkmak istiyorsanız mutlaka gidip görmeniz gereken yerlerden birisi de Avusturalya’dır.

Avustralya Gezilecek Yerler

Avustralya dünyanın yedi kıtasından biri..  Coğrafi yapısı olarak yemyeşil bir dokuya sahip olan bu kıta,  dünyanın en güzel şelaleleri, uçsuz bucaksız ormanlar, büyük çöller, muhteşem falezlerle gelenlere kucak açar. Avustralya şehirlerindeki doğal parklarıyla öncülükte bulunan, geliştirilmiş bu kültürüyle diğer dünya ülkelerine öncülük etmesiyle bilinir. Avustralya parkları buradaki insanları sosyalleştirerek spor yapmalarını ve oluşturulan aktivitelere katılımlarını sağlayan bir model oluşturmuştur. Hayatsal dinamizm bu kıtada yaşanır. Avustralya yerlileri ve halkı eğlenmeyi seven, sakin ve gürültüsüz bir topluluk olarak bu konularda dünyanın en bilinir insanları arasındadır.

Doğa & Kıta & Okyanus Hepsi Bir Arada Avustralya

avusturalya1
Avustralya Gezilecek Yerler – Doğa – Kıta – Okyanus

Avustralya’yı kelimelerle ifade etmeyi görev sayıyorsanız çok fazla bir şey söylemeye hiç gerek yok. “Tabiat ve Doğa”, “Güney Kıta”, “Sydney”, “Büyük Okyanus”, “Yeni Dünya” ibareleri burayı anlatmak için yeterli kelimelerdir. Sydney bu kıtanın en ilgi çeken popüler şehirlerinden olarak bilinir. Değişik tarzdaki bina ve yapıları, dünyanın her ülkesinden göç etmiş insanların yerleşimde bulunduğu farklı bir şehir olma özelliğini taşır.

Avustralya’nın Kalbi Sydney’de Nerelerde Gidilir?

sydney
Avustralya – Sydney
  • Bondi Plajı
  • The Rock
  • Darlingh Harbour
  • Featherdale Wildlife Park
  • Taronga Zoo

Sydney sahilleri uzun plajları, modern yaşam biçimi, doğa ve şehir hayatının iç içe geçtiği uyumuyla gelenlerde hayranlık izleri taşır. Sydney’de görülüp gezilmesi gereken yerlerin arasında; Bondi Plajı sörf tutkunları için doğru noktalardan. The Rock bölgesinde tarihsel yapılar ve kültürel varlıkların yoğun etkenleri görülür. Darling Harbour bölgesinde ise alışveriş merkezleriyle pek çok yeme içme mekânı bu ihtiyaçları karşılamak için günün 24 saati açıktır. Şehrin simgeleri olan Featherdale Wildlife Park ve 2 binden fazla hayvana ev sahipliğinde bulunan Taronga Zoo Hayvanat Bahçesi tüm ihtişamıyla gelenleri kucaklamaktadır. Sydney’e imzasını atmış şaheserlerden biri de “Sydney Opera House Binası”dır.

Avustralya’da Doğal Yaşam ve Kültürel Yaşam

avusatralya doga
Avustralya Doğa Gezilecek Yerler

Oldukça zengin ve doğal bir hayata sahip olan Avustralya’da pek çok hayvan türü bulunuyor. Bu türlerin içinde simgeleşen kangurular doğa içinde koruma altına alınmış durumda. Dünyanın en zehirli 10 çeşit örümcek türünden yedisi bu ülkede yaşar. Avustralya’nın doğal güzellikleri arasında Aborjinlere uzun çağlar ev sahipliğinde bulunmuş “Kakadu Natıonal Park” en uzun süre ayakta kalmış yaşayan bu insanların kültürünü dünyaya tanıtmaya devam eder. Bu parkı yılda yaklaşık 200 bin kişi ziyaret ediyor.

kakadu
Avustralya Gezilecek Yerler – Kakadu National Park

Kakadu National Park UNESCO Dünya Mirası Listesine alınan yerlerden biri. Avustralya’nın Flinders Rangers bölgesi dünyada eşi ve benzerine rastlanmayan en uzun renkli sıradağları burada konumlanmakta. Avustralya Tazmanya’daki en muhteşem doğa manzaralarından birine sahip olan Cradle Mountain orta kısımda yer alır. Ningalo Coast  ülkenin batı kıyılarında yer alan bölgelerinden biri. Doğu Hint Okyanusu’na uzanan Ningalo Coast, Perth kentine bin 200 km. mesafede bulunur. 260 km. uzunluğunda kırılgan mercan resifiyle Avustralya’nın en büyük mercan kayalıkları burada konumlanır.

Avustralya’da Yemek Kültürü

maxresdefault
Avustralya Gezilecek Yerler – Avustralya’da Yemek Kültürü

Avustralya mutfak kültürü açısından kaliteli yemekleriyle bilinir. Restoranlarında daima taze ve günlük menüler sunulur. Pek çok yemek hormon içermeyen yüksek kaliteli malzemelerden yapılır. Mutfaklarda öne çıkan yiyecekler arasında kuzu eti, biftek, deniz ürünleriyle ünlenmiştir. Avustralya mutfağı Türk mutfağına eşdeğer kültüre sahiptir. Avustralyalılar barbekü konusunda engin kültüre sahip olan insanlar olarak biliniyor. Açık hava aktivitelerine düşkün olan halk fırsat bulabildiği her mekânda barbekü yapar. Halka açık tüm parklarda tuğladan yapılmış barbekülere sık sık rastlamak mümkündür. Kısa bir anlatımla barbekü Avustralya’nın milli sembollerinden olmuştur. Ülkede yoğunlukta bulunan Publarda yemek yeme işi giderek yükselen bir değer oluşturuyor. Büfelerde atıştırmalıklar inanılmaz derecede ucuzdur. Buralarda sağlıklı ve çeşitli ürünler satılır.

Avustralya’da Ulaşım ve Alışveriş

avustralya-da-ulasim
Avustralya Gezilecek Yerler – Avustralya Ulaşım

Ülkede ulaşım tramvaylar sayesinde rahat bir şekilde sağlanır. Bunun dışında otobüs ve taksiler gelen turistlere gereken hizmeti verir. Avustralya’da konaklanması gereken yerlerin başında; Docklands, North Melbourne, Albert Park Victoria, Southbank Victoria gelmektedir. Buraya gelip alışverişte bulunmak isteyenler için en ideal şehir Melbourne dünyanın en ünlü markalarını ve mağazalarını bünyesinde barındırır.

Melbourne’da alış veriş yapmak isteyenler için tavsiye edilen tek yer Kraliçe Victoria Pazarı’dır. Bu pazarda giyecek ihtiyaçlarının yanı sıra hediyelik eşya, sebze ve meyve gibi tüm ürünleri bulmak mümkün. Melbourn’un en ünlü pazarlarından olan burası gelen turistlerin yoğun ilgi gördüğü yerlerden.

Avustralya’da Gidilmesi Gereken Yerler

Avustralya’da mutlaka gidilmesi gereken yerlerin arasında “Rialto Kuleleri”, “Victorian Sanat Merkezi”, “Collins Sokağı”, “Melbourne Müzesi”, “Kensington Banliyösü”, “Parlamento Binası”, “Melbourne Akvaryumu”, “Kraliyet Botanik Bahçeleri”, “Yarra Vadisi Şarap Evleri”, “Phillip Adası Penguen Turları”, “Federasyon Meydanı”, “Saint Kilda Plajı”geliyor.

Bu yazımız gibi daha birçok gezi ve tatil fikri için Gezilinki Youtube kanalını da ziyaret etmenizi ve ilginizi çekiyorsa Pamukkale’nin Kolu: Karahayıt Kaplıcaları isimli yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Can Güldür

Gezintide 1 Adam. Gezip görmüş olduğum şehirleri sizlere aktaran, öneriler sunan bir blog yazarıyım.
Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri