ÇanakkaleGastronomi Gezileri

Çanakkale’de Ne Yenir? Çanakkale’nin En İyi 5 Yöresel Yemeği

Çanakkale Yöresel Yemekleri

Çanakkale, Marmara Bölgesi sınırlarında bulunan ancak Asya ve Avrupa kıtalarında da toprak parçaları olan önemli şehirlerimizden biridir. Şehrin oldukça eskiye dayanan bir tarihi vardır. Dolayısıyla da kültürel birikimi oldukça gelişmiştir. Şehirde gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerin sayısı da bir hayli fazladır. Çanakkale’ye yolunuz düştüğünde gezebileceğiniz çok sayıda tarihi alan, turistik mekan ve doğal güzellikler bulunmaktadır. Buna ek olarak şehrin mutfak kültürü de tatmin edici bir düzeydedir. Çanakkale’de ne yenir sorusuna verilebilecek çok sayıda lezzetli yemek bulunmaktadır. İşte Çanakkale’nin en iyi 5 yöresel yemeği:

İskorpit Çorbası

Çanakkale’de ne yenir

Çanakkale’nin en popüler lezzetlerinden birisi iskorpit çorbasıdır. İskorpit, bir balık çeşididir ve 4 mevsim boyunca kolaylıkla bulunabilmektedir. Çanakkale’deki hemen hemen tüm restoranlarda bu çorbayı bulmak mümkündür. Yapılışı kolay olduğundan Çanakkale yerlileri de bu çorbayı sık sık yapmaktadır. Vitamini oldukça bol olduğundan özellikle kış aylarında sıkça tüketilmektedir. İskorpit çorbasını Çanakkale’de içebileceğiniz en iyi yerler; Kordon Çorba, Geyikli Askınlar Çorba, Ceren Çorba ve Demlik’tir.

Melki

Çanakkale’de ne yenir

Çanakkale’de ne yenir sorusuna verilebilecek en uygun cevaplardan biri de melki yemeğidir. Melki, bir çeşit mantar türüdür. Yemekte bu mantar kullanıldığından bu ismi almıştır. Melki mantarı bu yemekte hem kızartılarak hem de kavrularak hazırlanabilmektedir. Çanakkale yöresiyle özdeşlemiş lezzetler arasındadır. Protein açısından oldukça zengindir. Yemeğin içerisinde yer alan malzemeler kolayca bulunabilecek, oldukça temel ürünlerdir. Evde de kolayca hazırlayabileceğiniz lezzetlerden biridir. Melki yemeğini Çanakkale’de birçok restoranda bulabilirsiniz.

Metez

Çanakkale’de ne yenir

Metez bir mantı çeşididir ancak bildiğimiz mantılardan biraz farklıdır. Metezde kıyma yerine lor peyniri ya da patates kullanılmaktadır. Daha hafif bir lezzet arayanlar için Metez oldukça doğru bir tercih olabilir. Kimileri bu yemeği pekmeze batırarak da yemektedir. Ancak çoğu zaman yoğurtla servis edilir. Yanına hazırlanacak tereyağlı sos eşliğindeki yoğurt oldukça güzel bir lezzet sunacaktır. Metez yöre halkı tarafından oldukça sık şekilde yapılmaktadır. Buna ek olarak Çanakkale’deki birçok lokantada da bu lezzeti deneyimleyebilirsiniz.

Kuru Börülce Köftesi

Kuru-Borulce-Koftesi

Çanakkale’de börülce çok sevilen otlardan biridir ve baklagiller ailesinin bir üyesidir. Çanakkale, Balıkesir ve Bursa gibi şehirlerde oldukça popüler bir konuma sahiptir. Son derece besleyici bir sebze olduğu da bilinmektedir. Bu nedenle de bu yörede çoğu yemekte börülce kullanılmaktadır. Börülce köftesi bu yemeklerden biridir. İçerisinde; yumurta, soğan, domates ve çeşitli baharatlar yer almaktadır. Kızartılarak ya da ızgarada pişirilerek sofralara servis edilmektedir. Genellikle çayın yanında ya da ara sıcaklarda tercih edilmektedir. Tek başına bir ana yemek değildir. Oldukça sağlıklı ve hafif bu köfteyi Çanakkale’deki birçok kafe ve restoranda bulabilirsiniz.

Lüfer Pilavı

pilav

Çanakkale’de ne yenir listemizin son sırasında lüfer pilavı yer almaktadır. Lüfer, genellikle Marmara bölgesinde görülen bir balık çeşididir. Ekim ayının sonlarında Karadeniz’de yumurtlar ve hem Karadeniz’de hem de Marmara bölgesinde oldukça fazladır. Lüfer balığı kızartma ve fırınlama şeklinde pişirilebilir. Çanakkale’de ise lüfer denince akla ilk pilav gelir. Lüfer pilavı burada oldukça yaygın bir lezzettir. Lüfer pilavını Çanakkale’de yiyebileceğiniz en iyi mekan Yalova Restoran olacaktır. Ayrıca burada Çanakkale’ye ait daha birçok yöresel lezzeti de deneyebilirsiniz.

Buna benzer daha birçok içerik ve tatil önerileri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Çanakkale’nin sokak lezzetleri içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri