ÇanakkaleMarmara

Çanakkale’de gezilecek yerler! Çanakkale’de yapılacak aktiviteler?

Çanakkale, Türkiye ve dünya tarihi açısından çok önemli bir şehirdir. Bölgede yapılan savaşların etkileri küresel çapta olmuş ve tüm dünyayı etkilemiştir. Öte yandan bu gelişmelerle birlikte Çanakkale çok değerli eserlere sahip olmuştur.

Çanakkale hem Marmara hem de Ege denizine kıyısı olan bir şehirdir. Bu konumu sayesinde Çanakkale birçok medeniyetin arzuladığı bir şehir konumunda olmuştur. Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti’nin tohumları bu bölgede atılmıştır.

Gazi Mustafa Kemal, Çanakkale Savaşı’nın ardından dünyada tanınmış ve başarıları dilden dile dolaşmıştır. Ulu önderin söylediği “Ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum” sözü de burada söylenmiş ve bir milletin kaderi kökünden değişmiştir.

TARİHİ GELİBOLU YARIMADASI

Çanakkale Savaşı’nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası her yıl binlerce misafir ağırlamaktadır. Yerli ve yabancı birçok kişi bu bölgeyi gezerek Türklerin emperyalist güçlere yokluk zamanında nasıl diz çöktürdüğünü öğrenmektedir.

Bu nedenle Çanakkale’nin en önemli tarihi ve turistik bölgesi Gelibolu Yarımadası’dır. Gelibolu Yarımadası’nı kendi aracınızla da gezebilirsiniz. Ancak ben bu geziyi rehberler eşliğinde yapmanızı öneririm. Çanakkale merkezde birçok tur şirketi bulunmaktadır. Yaklaşık 120-130 TL vererek bu turlara katılabilirsiniz.

OTOBÜS İLE TARİHİ NOKTALARI GEZEBİLİRSİNİZ

Turlar sabah erken saatte Çanakkale kordonda toplanarak başlar. Rehberler kendi ekibini alarak feribota bindirir. Tur esnasında her şeyi tur şirketi öder. Feribot ile Gelibolu Yarımadası’na ayak basarsınız ve turunuz başlar. Otobüslerle adım adım tarihi yarımadayı gezersiniz. Ayrıca tur içerisinde öğle yemeği de mevcuttur.

ÇANAKKALE MÜZELERİ

Çanakkale bir açık hava müzesi olmasının yanında birçok müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan en önemlisi Troya Müzesi’dir. Öte yandan birçok müzede Müzekart ve Müzekart+ geçmektedir. Eğer Müzekart ve Müzekart+ kartınız yoksa müzelere giriş her biri için 10 ve 35 TL arasında değişmektedir.

ÇANAKKALE’NİN EN POPÜLER YERLERİ

1. Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Anıtı: Gelibolu Yarımadası’nda bulunan ve Çanakkale şehitlerine hitaben yapılmış temsili şehitlik ve anıttır.

2. Aynalı Çarşı: İstanbul‘daki Mısır Çarşısı’nın küçüğü olarak yapılmış ve türkülere konu olan bir çarşıdır.

3. Truva (Troya) Antik Kenti: Homeros’un İlyada destanında adı geçen Truva Krallığı’nın kalıntıları Çanakkale’de yer almaktadır. Bölgede ayrıca ünlü Truva Savaşı yaşanmıştır. Truva Antik Kentine giriş 35 TL’dir. Öte yandan önünde bulunan otoparkın ücreti ise 10 TL’dir.

4. Truva Atı: Çanakkale’de 2 adet Truva atı bulunmaktadır. Bunlardan birisi Truva Antik Kenti’nde diğeri ise Çanakkale kordondadır. Çanakkale kordonda bulunan Truva Atı, Truva filminde kullanılan ve Çanakkale’ye hediye edilen tahta attır. Antik kentte bulunan at ise temsili Truva atıdır.

5. Kilitbahir Kalesi: Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde yer alan Kilitbahir Köyü’nde bulunan kale Fatih Sultan Mehmet, tarafından boğaz koruması için yapılmıştır.

6. Conkbayırı: Eceabat’ın Kabatepe ile Besim Tepe arasında kalan bölümünde bulunan Conkbayır’ı Mustafa Kemal’in askerlerine süngü taarruz emrini verdiği bölgedir. Bu bölgede Atatürk’ün göğsüne şarapnel parçası isabet etmiş ancak cebinde bulunan saat sayesinde Atatürk hayatta kalmıştır. Bölgede Atatürk’ün heykeli bulunmaktadır.

7. 57. Piyade Alayı Şehitliği: 57. Piyade Alayı Çanakkale Savaşı’nda kahramanca savaşmış ve bir askeri bile geri dönememiştir. Hepsi şehit olan askerlerin anısında tarihi yarımadada şehitlik anıtı inşa edilmiştir.

SEYİT ONBAŞI

8. Seyit Onbaşı Anıtı: Eceabat ilçesinde bulunan anıt, Rumeli Mecidiye Tabyası’nda konuşlandırılmıştır.

9. Saat Kulesi: Kule 2’nci Abdülhamit zamanında yaptırılmıştır. Üzerinde 2’ncü Abdülhamit’in tuğrası bulunmakta ve Osmanlıca bir kitabe yer almaktadır.

10. Kent Müzesi ve Arşivi: Müzede Çanakkale’nin, mimarisi, ekonomisi, yaşamı, el zanaatları, eğitimi, nüfus ve göçleri, Mustafa Kemal Atatürk ve Çanakkale’de Yerel Basını gibi konulara hitaben kaynaklar bulunmaktadır.

11. Seramik Müzesi: Çanakkale seramik sanatı ile ünlü bir kenttir. Bu nedenle müzede arkeolojik, çağdaş ve endüstriyel eserler ziyaretçilere sunulmaktadır.

12. Deniz Müzesi: Çanakkale kordonda bulunan müzede Nusret Mayın Gemisi’nin birebir ölçekte yapılmış maketi bulunmaktadır.

13. Kordon: Çanakkale’nin uzun ve ferah bir kordonu bulunmaktadır. Bu kordon özellikle akşam saatlerinde yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olur.

14. Assos Antik Kenti: Çanakkale’ye bağlı Ayvacık ilçesinde bulunan Assos, meşhur Athena Tapınağı’nı içerisinde barındırır.

15. Bozcaada ve Gökçeada: Plajları, rüzgar sörfü ve su altı zenginlikleri ile ünlü olan bu iki ada bölgenin en turistik yerleridir.

ÇANAKKALE PLAJLARI

16. Güzelyalı Halk Plajı: Çanakkale’ye 14-15 kilometre uzaklıkta olan plaj özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğramaktadır.

17. Assos Sokakağzı Plajı: Bölgenin en temiz ve en huzurlu plajlarından birisidir

18. Bozcaada Ayazma Plajı: Bozcaada’nın en çok tercih edilen plajıdır.

19. Dardanos Plajı: Çanakkale merkeze 4 kilometre mesafede olan plaj Çanakkaleliler tarafından en çok tercih edilen plajdır.

20. Geyikli Plajı: Ata Demirel’in Eyvah Eyvah film serisi ile ünlü olan yer temiz ve altın sarısı bir plaja sahiptir. Bölge çok eskiden veri turistlerin uğrak noktası olmuştur.

21. Meşhur koyları: Gizli Liman Koyu, Kocakum Koyu, Taşkapı Koyu, Akvaryum Koyu, Kadırga Koyu, Büyük Kemikli Burnu, Kömür Limanı.

22. Çanakkale doğası ve kamp alanları ile de ünlüdür. Onlardan bazıları, Atikhisar Barajı Kamp Alanı, Kazdağı Milli Parkı.

ÇANAKKALE’NİN GECE HAYATI

Çanakkale’de çok renkli bir gece hayatı vardır. Merkezde bulunan mekanlarda canlı müzik ve masanıza çağıracağınız orkestralarla unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz. Eğer alkol kullanıyorsanız çok geniş yelpazede size uygun hareketli veya sakin mekanlar bulabilirsiniz. Öte yandan Çanakkale merkezin dışında Gökçeada, Assos, Bozcaada ve Küçükkuyu’da da gece hayatı vardır.

SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER BİR NOKTA: Balıkesir merkezde gezilecek yerler? Balıkesir’de neler yapılır?

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu