ÇanakkaleMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

Çanakkale’de Gezilecek yerler – Çanakkale’de Yapılacak Aktiviteler?

Çanakkale Gezi Rehberi

Çanakkale, Türkiye ve dünya tarihi açısından çok önemli bir şehirdir. Bölgede yapılan savaşların etkileri küresel çapta olmuş ve tüm dünyayı etkilemiştir. Öte yandan bu gelişmelerle birlikte Çanakkale çok değerli eserlere sahip olmuştur. Çanakkale hem Marmara hem de Ege denizine kıyısı olan bir şehirdir. Bu konumu sayesinde Çanakkale birçok medeniyetin arzuladığı bir şehir konumunda olmuştur. Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti’nin tohumları bu bölgede atılmıştır. Gazi Mustafa Kemal, Çanakkale Savaşı’nın ardından dünyada tanınmış ve başarıları dilden dile dolaşmıştır. Ulu önderin söylediği “Ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum” sözü de burada söylenmiş ve bir milletin kaderi kökünden değişmiştir. Bu içeriğimizde Çanakkale gezilecek yerler nerelerdir kısaca bahsedilecektir. 

TARİHİ GELİBOLU YARIMADASI

Çanakkale Savaşı’nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası her yıl binlerce misafir ağırlamaktadır. Yerli ve yabancı birçok kişi bu bölgeyi gezerek Türklerin emperyalist güçlere yokluk zamanında nasıl diz çöktürdüğünü öğrenmektedir.

Bu nedenle Çanakkale gezilecek yerler içerisinde en önemli tarihi ve turistik bölgesi Gelibolu Yarımadası’dır. Gelibolu Yarımadası’nı kendi aracınızla da gezebilirsiniz. Ancak ben bu geziyi rehberler eşliğinde yapmanızı öneririm. Çanakkale merkezde birçok tur şirketi bulunmaktadır. Yaklaşık 120-130 TL vererek bu turlara katılabilirsiniz.

Turlar sabah erken saatte Çanakkale kordonda toplanarak başlar. Rehberler kendi ekibini alarak feribota bindirir. Tur esnasında her şeyi tur şirketi öder. Feribot ile Gelibolu Yarımadası’na ayak basarsınız ve turunuz başlar. Otobüslerle adım adım tarihi yarımadayı gezersiniz. Ayrıca tur içerisinde öğle yemeği de mevcuttur.

ÇANAKKALE MÜZELERİ

Çanakkale bir açık hava müzesi olmasının yanında birçok müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan en önemlisi Troya Müzesi’dir. Öte yandan birçok müzede Müzekart ve Müzekart+ geçmektedir. Eğer Müzekart ve Müzekart+ kartınız yoksa müzelere giriş her biri için 10 ve 35 TL arasında değişmektedir.

ÇANAKKALE’NİN EN POPÜLER YERLERİ

Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Anıtı:

Gelibolu Yarımadası’nda bulunan ve Çanakkale şehitlerine hitaben yapılmış temsili şehitlik ve anıttır.

Aynalı Çarşı

İstanbul‘daki Mısır Çarşısı’nın küçüğü olarak yapılmış ve türkülere konu olan bir çarşıdır.

Truva (Troya) Antik Kenti

Homeros’un İlyada destanında adı geçen Truva Krallığı’nın kalıntıları Çanakkale gezilecek yerler içerisinde yer almaktadır. Bölgede ayrıca ünlü Truva Savaşı yaşanmıştır. Truva Antik Kentine giriş 35 TL’dir. Öte yandan önünde bulunan otoparkın ücreti ise 10 TL’dir.

Truva Atı

Çanakkale’de 2 adet Truva atı bulunmaktadır. Bunlardan birisi Truva Antik Kenti’nde diğeri ise Çanakkale kordondadır. Çanakkale kordonda bulunan Truva Atı, Truva filminde kullanılan ve Çanakkale’ye hediye edilen tahta attır. Antik kentte bulunan at ise temsili Truva atıdır.

Kilitbahir Kalesi:

Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde yer alan Kilitbahir Köyü’nde bulunan kale Fatih Sultan Mehmet, tarafından boğaz koruması için yapılmıştır.

Conkbayırı

Eceabat’ın Kabatepe ile Besim Tepe arasında kalan bölümünde bulunan Conkbayır’ı Mustafa Kemal’in askerlerine süngü taarruz emrini verdiği bölgedir. Bu bölgede Atatürk’ün göğsüne şarapnel parçası isabet etmiş ancak cebinde bulunan saat sayesinde Atatürk hayatta kalmıştır. Bölgede Atatürk’ün heykeli bulunmaktadır.

57. Piyade Alayı Şehitliği

57. Piyade Alayı Çanakkale Savaşı’nda kahramanca savaşmış ve bir askeri bile geri dönememiştir. Hepsi şehit olan askerlerin anısında tarihi yarımadada şehitlik anıtı inşa edilmiştir.

Seyit Onbaşı Anıtı

Eceabat ilçesinde bulunan anıt, Rumeli Mecidiye Tabyası’nda konuşlandırılmıştır ve Çanakkale gezilecek yerler içerisinde yer almaktadır.

Saat Kulesi

Kule 2’nci Abdülhamit zamanında yaptırılmıştır. Üzerinde 2’ncü Abdülhamit’in tuğrası bulunmakta ve Osmanlıca bir kitabe yer almaktadır.

Kent Müzesi ve Arşivi

 Müzede Çanakkale’nin, mimarisi, ekonomisi, yaşamı, el zanaatları, eğitimi, nüfus ve göçleri, Mustafa Kemal Atatürk ve Çanakkale’de Yerel Basını gibi konulara hitaben kaynaklar bulunmaktadır.

Seramik Müzesi

Çanakkale seramik sanatı ile ünlü bir kenttir. Bu nedenle müzede arkeolojik, çağdaş ve endüstriyel eserler ziyaretçilere sunulmaktadır.

Deniz Müzesi

Çanakkale kordonda bulunan müze Çanakkale gezilecek yerler içerisinde yer almaktadır. Nusret Mayın Gemisi’nin birebir ölçekte yapılmış maketi bulunmaktadır.

Kordon

Çanakkale’nin uzun ve ferah bir kordonu bulunmaktadır. Bu kordon özellikle akşam saatlerinde yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olur.

 Assos Antik Kenti

Çanakkale’ye bağlı Ayvacık ilçesinde bulunan Assos, meşhur Athena Tapınağı’nı içerisinde barındırır.

Bozcaada ve Gökçeada

Plajları, rüzgar sörfü ve su altı zenginlikleri ile ünlü olan bu iki ada Çanakkale gezilecek yerler içerisinde en turistik yerleridir.

ÇANAKKALE PLAJLARI

Güzelyalı Halk Plajı

 Çanakkale’ye 14-15 kilometre uzaklıkta olan plaj özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Assos Sokakağzı Plajı

 Bölgenin en temiz ve en huzurlu plajlarından birisidir

Bozcaada Ayazma Plajı

Bozcaada’nın en çok tercih edilen plajıdır.

Dardanos Plajı

Çanakkale merkeze 4 kilometre mesafede olan plaj Çanakkaleliler tarafından en çok tercih edilen plajdır.

Geyikli Plajı

Ata Demirel’in Eyvah Eyvah film serisi ile ünlü olan yer temiz ve altın sarısı bir plaja sahiptir. Bölge çok eskiden veri turistlerin uğrak noktası olmuştur.

Meşhur Koylar

Gizli Liman Koyu, Kocakum Koyu, Taşkapı Koyu, Akvaryum Koyu, Kadırga Koyu, Büyük Kemikli Burnu, Kömür Limanı.

Çanakkale doğası ve kamp alanları ile de ünlüdür. Onlardan bazıları, Atikhisar Barajı Kamp Alanı, Kazdağı Milli Parkı.

ÇANAKKALE’NİN GECE HAYATI

Çanakkale’de çok renkli bir gece hayatı vardır. Merkezde bulunan mekanlarda canlı müzik ve masanıza çağıracağınız orkestralarla unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz. Eğer alkol kullanıyorsanız çok geniş yelpazede size uygun hareketli veya sakin mekanlar bulabilirsiniz. Öte yandan Çanakkale merkezin dışında Gökçeada, Assos, Bozcaada ve Küçükkuyu’da da gece hayatı vardır.

Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri