KaradenizRizeYurtiçi Gezilerimiz

Rize Gezilecek Yerler – Rize’de Nereler Gezilir?

Rize Gezi Rehberi

Karadeniz Bölgesi’nin Trabzon ile birlikte en turistik şehirlerinden olan Rize, Türkiye’deki çay yetiştiriciliğinin merkezi konumundadır. Yazın ılık ve yağışlı, kışın serin havasıyla yemyeşil bir bitki örtüsüne sahiptir. Şehir özellikle doğal güzellikleri ile ön plana çıkmıştır. Yaylaları, ormanları, gürül gürül akan dereleri, muhteşem dağ manzaraları ile doğaya kaçmak isteyenler için en güzel rotalar içerisinde yer almaktadır. Rize yalnızca doğal güzellikleriyle değil tarihi yapılarıyla da dikkat çekmektedir. Yüz yıllar boyunca varlığını korumayı başarmış kaleler, taş köprüler, camiler, konaklar da Rize gezilecek yerler içerisindedir. Bu içeriğimizde de Rize’de nereler gezilir sorusuna yanıt aranmıştır.

Rize’de Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Gito Yaylası

Rize gezilecek yerler

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Gito Yaylası, şehrin son dönemlerde en popüler alanlarından biri haline gelmiştir. Yaylanın bu kadar popüler olmasının ana sebebi muhteşem tabiatıdır. Yaylada adeta nefes kesici manzaralar bulunmaktadır. Yayla çoğu zaman sis bulutlarıyla kaplıdır. Görünüm itibariyle oldukça dikkat çekicidir. Doğası yaz kış tertemizdir. Doğayı seven, doğa içerisinde vakit geçirmekten hoşlana herkes için Gito Yaylası, gezi rotaları içerisinde bulunmalıdır. Yayla; salıncakta manzaraya karşı sallanabilir, doğanın ve manzaranın tadını çıkarabilir, doğa yürüyüşleri yapabilir, doğa fotoğrafları çekebilir, günübirlik ziyaretleriniz esnasında piknik yapabilir ya da kamp atabilirsiniz. Yaylanın; Çamlıhemşin ilçe merkezine olan uzaklığı 35 km, Zil Kale’ye olan uzaklığı 18 km’dir. Yaylaya, Fırtına Vadisi üzerinden, ormanlık bir yoldan yürüyerek de ulaşabilirsiniz. Yaylaya herhangi bir toplu taşıma ile ulaşım sağlanamadığından özel araçlarla gidilmelidir.

Palovit Şelalesi

Rize gezilecek yerler

Rize’nin debisi en yüksek şelalelerinden olan Palovit Şelalesi, Çamlıhemşin ilçesinin Kaçkar Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer almaktadır. Yemyeşil ve gür bir orman içerisinde akan şelalenin yüksekliği ise yaklaşık olarak 15 metredir. Şelalenin bulunduğu bölgeye ulaşmak biraz zorludur. 2 aracın yan yana geçmesinin zor olduğu, dik ve son derece engebeli bir alandan geçilerek şelaleye ulaşılmaktadır. Dik ve dar bir vadi içerisinde yer aldığından çoğu zaman buraya gün ışığı bile temas etmemektedir. Fakat yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarından kaçıp sığındığı, bölge halkının tam olarak akın ettiği alanlardan biridir. Palovit Şelalesi’nin çevresindeki düzlük alanlarda piknik yapabilir ya da dilerseniz kamp atabilirsiniz. Bunlarla birlikte Palovit Şelalesi’nin bulunduğu civarda gezebileceğiniz birkaç ayrı nokta daha vardır. Bunlardan ilki Zilkale’dir. Zilkale, Çamlıhemşin ilçe merkezinin 15 km uzağında yer alır. Tarihi gezi yapmak isteyenler için güzel bir alternatif olabilir. Bunlara ek olarak Gito Yaylası ve Çat Köyü gibi alanlar da çevrede gezip görebileceğiniz yerler arasındadır.

Ambarlı Gölü (Balıklı Göl)

Rize gezilecek yerler

Balıklı Göl olarak da bilinen Ambarlı Gölü, Kaçkar Dağları’nın zirvesinde ve yaklaşık 2995 metre yükseklikte yer alan bir göldür. Çevresinde 4 tane daha küçük göl bulunmaktadır. Alan, Çamlıhemşin ilçesinden 60 km uzaklıkta yer almaktadır. Çamlıhemşin ilçesinden Ambarlı Yaylası’na araçla gittikten sonra yaklaşık 3.5 km kadar yürüyüp göle ulaşım sağlayabilirsiniz. Zira Ambarlı Yaylası, araçla gidilebilecek bir noktada yer almaktadır. Rize gezilecek yerler içerisinde en merak edilen alanlardan biri olan bu göl, her yıl doğa sporları ile ilgilenen binlerce spor severin; trekking, kamp, tırmanış gibi aktiviteler için tercih ettiği bir gezi rotasıdır. Muhteşem bir doğa manzarasına sahip olan bu bölge, kesinlikle Rize geziniz esnasında görmeniz gereken alanlar içerisindedir.

Pileki Mağarası

Trabzon Of Gezilecek Yerler

Rize’nin İyidere ilçesinde, Çiftlikköy beldesinde yer alan Pileki Mağarası adını Karadeniz Bölgesi’nde özel bir taş olarak bilinen “Pileki” den almaktadır. Pileki taşı, Karadeniz mutfağına özgü hamsikoli (hamsili ekmek) ve mısır ekmeğinin pişirilmesinde kullanılmaktadır. Pileki Mağarası da, bu özel taşın çıkarılması için insan eliyle oluşturulmuş bir mağaradır. Mağaranın tarihi İlkçağ’a kadar uzanmaktadır. Rivayetlere göre İlkçağ zamanlarında oyması ve işlemesi görece daha kolay olan bu mağara içerisinde insanlar kendileri için bir barınak yapmış ve günlük, rutin gereksinimlerini karşılamak için de bu malzemeleri kullanmışlardır. Taşlar oldukça yumuşak ve kolay şekil alabilir bir formda olsalar da havayla temas ettiklerinde sert bir yapıya kavuşmaktadır. Mağara içerisinde adeta bir labirenti andıran yollar bulunmaktadır. Mağaranın içini gezerken karşınıza ne çıkacağı hiç belli değildir.  Mağara girişte iki büyük alan ve sonrasında ise birçok tünelden meydana gelmiştir. İçerisinde farklı büyüklükte ve tüneller yer almaktadır. Daha rahat şekilde gezmek için ışıklandırmalar mevcuttur. Mağaranın şu an geziye açılan bölümü 1.500 metredir. Bu sayının artması için çalışmalar devam etmektedir.

Çayeli Haremtepe Çay Bahçesi

Rize gezilecek yerler

Kenan Amca’nın Çay Bahçesi olarak da bilinen bu alan Rize’nin en turistik yerlerinden biridir. Öyle ki çay reklamlarında gördüğümüz uçsuz bucaksız yemyeşil çay bahçeleri tam olarak bu alandır. Bölgenin en popüler yerleri arasındadır. Eski adı “Çeçeva” olan Haremtepe Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Çay bahçesinin içerisinde yer alan yürüyüş yolları oldukça nizamlıdır. Burada çay bahçelerini bir uçtan diğer uca kadar yürüyebilir, eşsiz fotoğraflar çekebilir, bir masada oturarak keyifli bir çay içebilirsiniz. Çay kokularını içinize çekerek yürüyebileceğiniz, vakit geçirebileceğiniz harika bir alandır.

Akyamaç Şelalesi Tabiat Parkı

Rize gezilecek yerler

Rize gezilecek yerler içerisinde yer alan Akyamaç Şelalesi Tabiat Parkı, Pazar – Hemşin yolu üzerinde yer almaktadır. Son dönemlerde keşfedilip turizme kazandırılmış alanlardan biridir. Tamamen doğal bir yapıdır. Pazar ilçesine 18 km, Hemşin’e ise 2,5 km uzaklıkta yer almaktadır. Akyamaç Şelalesi, sığ bir ve karma bir orman içerisindedir. Ulaşımı kısmen zor bir noktadadır. Henüz yeni keşfedilen bir alan olduğundan yeni ve ulaşım açısından daha elverişli yolların açılması da muhtemeldir. Yemyeşil bir tabiat içerisinde yer alan şelalenin çevresinde yaklaşık 750 metrelik bir yürüyüş yolu bulunmaktadır. Ayrıca 18 metre uzunluğunda bir asma köprü, yaklaşık 200 metre uzunluğunda ahşap bir yürüyüş yolu, 6 kameriye alanı, 1 ahşap kır lokantası de alan içerisinde yer almaktadır. Rize’de doğal güzellikleri keşfetmek istiyorsanız güzel bir alternatif olabilir.

Arapdüzü Mesire Alanı

Rize gezilecek yerler

Rize’nin Güneysu ilçesinde yer alan Arapdüzü Mesire Alanı, 2014 senesinde yapımı tamamlanan ve hizmete açılan doğal bir park alanıdır. Güneysu Kaymakamlığı tarafından hayata geçirilen bir proje olan bu alan yaklaşık 110 hektarlık bir arazi üzerinde yer almaktadır. 1 kilometre uzunluğunda yürüyüş parkuru, gözetleme kuleleri, ahşap ve taş köprüler, piknik alanı gibi yerler alanda bulunmaktadır. Kıbledağı Köyü sınırlarında yer alır. Yöre halkının anlattıklarına göre çok eskiden buradan Arap kervanları geçermiş ve burayı bir park alanı olarak kullanırlarmış. Bu sebeple bu alana Arapdüzü adı verilmiştir. Mesire alanı içerisinde; kamelya, kır evi, kadınlar ve erkekler için mescit ve bir Bosna Kardeşlik Çeşmesi gibi yerler mevcuttur.

Bu içeriğimizde Rize’de gezilecek yerler sıralanmıştır. Siz de Rize geziniz esnasında farklı yerler görüp keşfetmek, şehri daha yakından tanımak istiyorsanız içeriğimizde yer alan rotaları alternatifleriniz arasında bulundurabilirsiniz. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil içerikleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri