KaradenizYurtiçi Gezilerimiz

Türkiye’de Trekking Yapılacak Yerler: Karadeniz’de Doğa Yürüyüşü

Karadeniz Bölgesi'nde Yer Alan Trekking Alanları

Doğa sporlarının en eğlencelisi ve aynı zamanda en hafif olanı trekkingdir. Dilimize İngilizceden geçen bu sözcüğün Türkçe karşılığı uzun ve yorucu yürüyüştür. Trekking yapmak için rotanın gerektirdiği şartlara göre yürüyüş ayakkabısı, sırt çantası gibi malzemelere ihtiyaç duyulabilmektedir. Bunlara ek olarak Türkiye’de trekking yapılacak yerler de bir hayli fazladır. Özellikle de doğal güzelliklerle dolu, yemyeşil vadilerin ve yaylaların yoğunlukta olduğu Karadeniz Bölgesi, trekking için oldukça güzel alanlar sunmaktadır. Bu içeriğimizde de Karadeniz’de doğa yürüyüşü yapılabilecek yerler sıralanmıştır.

Karadeniz Bölgesi’nin Yürüyüş Parkurları

Yenice Ormanları – Karabük, Yenice

Türkiye’de trekking yapılacak yerler

Karabük şehrinin Yenice ilçesinde yer alan ve adını da ilçeden alan Yenice Ormanarı, dünyanın sayılı ormanları arasında yer alır. 1999 sebesinde WWF (Dünyayı Koruma Vakfı) tarafından “Acil Olarak Korunması Gereken 100 Nokta” arasında alınmıştır. Ülkemizin en büyük blok ormanı olan bölgeye aynı zamanda orman denizi de denilmektedir. Orman içerisinde anıt ağaçlar da bulunduğundan burada “Açık Hava Orman Müzesi” bölümü de yer almaktadır. Bölgede Batı Karadeniz iklimi hakimdir. Günübirlik veya kamplı yürüyüş için ideal bir noktadır. Burada tam olarak 21 parkur bulunmaktadır. Parkurların toplam uzunluğu yaklaşık 400 kilometredir. Aynı zamanda yürüyüş parkuru haricinde 292 kilometrelik dağ bisikleti parkuru da bulunmaktadır. Parkurların tamamı uluslararası standartlara uygun olarak tabelandırılmıştır. Bu nedenle de kaybolma riski oldukça düşüktür. Burada en çok tercih edilen parkurlar;

  • İncebacaklar Köyü – Şekermeşe: 14 km
  • Şekermeşe – Meyri – Eğriova Eskipazar Göleti: 15 km
  • Eğriova Eskipazar Göleti – Sorgun Yaylası: 17 km
  • Sorgun Yaylası – Keltepe Zirve – Eğriova Karabük Göleti: 12 km olarak sıralanabilir.

Burada trekking haricinde kamp da yapabilirsiniz. Orman içerisinde kamp kiralayan yerler bulunmaktadır. Kamp haricinde konaklamak için bir diğer alternatifiniz bungalov evler olacaktır.

Kaçkar Dağı Milli Parkı – Rize

Türkiye’de trekking yapılacak yerler

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en güzel trekking rotalarından olan Kaçkar Dağı tam olarak 3937 metre yüksekliktedir. Ülkemizin en büyük dördüncü dağıdır. Büyük bir kısmı Rize’de olsa da zirve noktası Artvin sınırları içerisindedir. Kaçkar zirvesine çıkmak elbette çok zordur. Bunun için yüksek irtifa yürüyüşü ile birlikte buzul tırmanışı üzerine de tecrübe sahibi olmak gereklidir. Kaçkar Dağları Milli parkı, dünyanın en zengin bitki çeşitliliğine sahip bölgeleri arasında yer alır. Aynı zamanda trekking esnasında kayalıkların arasında gizlenmiş kaleleri, kiliseleri, buzul gölleri ve her mevsim yemyeşil ormanları gezip görebilirsiniz. Milli park içerisinde çeşitli uzunluklarda ve zorluklarda yürüyüş parkurları yer almaktadır. İşte o parkurlardan bazıları:

  • Pokut Yaylası: Kaçkar’ın en iyi seyir terasıdır. Çamlıhemşin üzerinden ulaşım sağlanabilir.
  • Tatos Gölleri: Burada 3 tane parkur vardır. Tatos Gölleri’ne Verçenik Yaylası’ndan ulaşabilirsiniz.
  • Şenyuva Köyü: Fırtına Vadisi’nde yer alır. Manzara itibariyle ve konaklama olanaklarıyla ideal imkanlar sunmaktadır.
  • Ayder Yaylası: Yürüyüş için en çok tercih edilen alanlardan biridir. Yaylada yeme içme ve konaklama olanakları da oldukça gelişmiştir.
  • Sırakonaklar: Davalı Yaylası üzerinde bulunur. Dağ yamaçlarında, karların üzerinde trekking yapılabilen bir alandır.

Didingola Yaylası – Rize, Çamlıhemşin

Türkiye’de trekking yapılacak yerler

Deniz seviyesinden 2393 metre yükseklikte bulunan Didingola Yaylası Türkiye’de trekking yapılacak yerler içerisinde yine Rize’de bulunan alanlardan biridir. Çamlıhemşin Topluca Köyü’ne 35 kilometre mesafededir. Didingola Yaylası’na varmak için öncelikle Fırtına Vadisi’ne gelmeniz gerekecektir. Topluca Köyü’ne geldikten sonra yaklaşık 35 kilometrelik zorlu bir yolculuk sonucunda yaylaya varacaksınız. Sık ormanlarla kaplı vadilerin arasında yapacağınız yürüyüş muhteşem bir deneyim olacaktır.

Kümbet Yaylası – Giresun, Dereli

Türkiye’de trekking yapılacak yerler

Giresun’un en meşhur yaylalarından olan Kümbet Yaylası, bahar ve yaz aylarında karların erimeye başlamasıyla harika manzaralar sunmaktadır. Yaylaya ulaşımın kolay olması sebebiyle de birçok insanın Karadeniz’deki ilk tercihleri arasında gelmektedir. Kümbet Yaylası’nda doğa yürüyüşü yapabileceğiniz oldukça elverişli ve harika manzaralı rotalar bulunmaktadır. Kuzalan Şelalesi, Mavi Göl gibi yerler aynı zamanda konaklayabileceğiniz alanlardır. Eğer kamplı bir trekking düşünüyorsanız burası güzel bir tercih olacaktır. Her mevsimde oldukça serin bir havasının olduğunu söylemek de mümkündür. Yaz aylarında şehirde 35 derece sıcaklık varken Kümbet Yaylası’nda üşüyebilirsiniz. Giresun şehir merkezinden araçla yaklaşık 1,5 saatlik yolculuk sonucunda ulaşabileceğiniz bir alandır.

Uzungöl – Trabzon, Çaykara

Türkiye’de trekking yapılacak yerler

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde trekking yapılabilecek en güzel bölgelerden biri Uzungöl’dür. Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı bir turizm beldesi olan Uzungöl, şehir merkezinden 99 km ve Rize şehir merkezinden ise 71 km uzaklıkta yer almaktadır. Hem Rize üzerinden hem de Trabzon üzerinden toplu taşımalarla buraya ulaşabilmeniz mümkündür. Yerli ve yabancı turistlerin özellikle yaz aylarında uğrak noktalarından biridir. Doğal güzellikleriyle, şehir yaşamından izole ortamıyla tam anlamıyla doğa harikası bir alandır. Burada doğa yürüyüşü en sık yapılana aktiviteler arasındadır. Çünkü burası yalnızca doğası güzel olan bir alan değil; aynı zamanda tarihi dokusu, köklü kültürel geçmişi olan ve biyolojik zenginliği ile ön planda olan bir bölgedir. Kafkas Ekolojik Bölgesi içerisinde yer alan bölgede yemyeşil ormanlık alanlar, dağlar ve akarsular yer almaktadır. Trekking esnasında birbirinden güzel yerler gezip görebileceğiniz eşsiz bir alandır.

Borçka Karagöl Tabiat Parkı – Artvin, Borçka

Taraklı gezilecek yerler

Türkiye’de trekking yapılacak yerler içerisinde yer alan en güzel alanlardan biri de Artvin’in Borçka ilçesinde yer alan Karagöl Tabiat Parkı’dır. Hopa ya da Artvin üzerinden Borçka ilçesine geldikten sonra ilçe merkezinden hareket eden Karagöl toplu taşıma araçlarına binerek buraya kolayca ulaşabilirsiniz. Burası doğal oluşumlu bir göl olup heyelan set gölüdür. 14 Ağustos 2002 tarihinde tabiat parkı statüsü kazanmıştır. Senede 15 binin üzerinde insanın bölgeyi ziyaret ettiği bilinmektedir. Karadeniz Bölgesi’nde trekking yapabileceğiniz bir alan arıyorsanız Borçka Karagöl doğru bir tercih olacaktır. Çünkü burası tam olarak yeşil ve mavinin buluştuğu bir alandır. Yalnızca yürüyüş alanlarıyla değil; kamp alanlarıyla, muhteşem doğasıyla, mesire alanlarıyla ve diğer tüm detaylarıyla gezip görmeye değer bir rotadır. Doğa yürüyüşü haricinde burada sandal kiralayarak gölde gezintiye çıkabilir, kamp yapabilir, olta balıkçılığı yapabilirsiniz.

Örümcek Ormanları – Gümüşhane, Kürtün

Türkiye’de trekking yapılacak yerler

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesinde yer alan 2 bin 630 hektarlık bir alandan oluşan Örümcek Ormanları doğası itibariyle Karadeniz Bölgesi’nde mutlaka görmeniz gereken bir bölgedir. 1998 senesinde tabiat parkı olarak ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Sonbahar aylarında adeta bir renk cümbüşü sunmaktadır. Doğasıyla ve görsel güzellikleriyle görülesi bir alandır. Orman içerisinde 400 seneyi aşkın yaşta olan ağaçlar vardır. Bu nedenle de doğal kaynak değeri yüksek, benzersiz ve olağanüstü güzelliklere sahip detaylar sunmaktadır. Ormanlık alanlarda trekking sevenler için Gümüşhane’nin en güzel bölgesidir. Labirenti andıran bazı patikaları tehlikeli olabileceğinden tecrübeli birileriyle ya da bir rehber eşliğinde trekking yapılması tavsiye edilir.

Bu içeriğimizde Türkiye’de trekking yapılacak yerler kapsamında Karadeniz Bölgesi’nin trekking alanları sıralanmıştır. Yolu Karadeniz’e düşecek olanlar için listede yer alan bölgeler sadece trekking bölgesi olarak değil gezilecek yerler olarak da kabul edilebilir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri