Aktiviteli Tatiller

Toros Dağları’nda Yürüyüş & Toros Dağları Gezi Rehberi

Toros Dağları Nerede? Toros Dağları'nda Ne Yapılır?

Alp’lerin bir uzantısı olan ve mitolojik hikayelere ev sahipliği yapan Toros Dağları’nda gezintiye çıkmak ister misiniz? İşte Toros Dağları gezi rehberi! Toros Dağları’nda yürüyüş yapmak veya Toros Dağları’nda kayak yapmak; canınız ne isterse onu yapabileceğiniz mükemmel bir yerdir!

Toros Dağları Nerede Başlar Nerede Biter?

Toros Dağları veya kısaca Toroslar, üç kısımda incelenebilmektedir.

toros dağları gezi rehberi, toros dağları'nda kayak

Batı Toroslar, Antalya Toros Dağları olarak da isimlendirilebilmektedir. Teke Yarımadasından başlayarak Antalya Körfezi çevresinde yer almaktadır. Orta Toroslardan, doğuda Taşeli Platosu ve Göksu Nehri ile ayrılmaktadır.

Orta Toroslar, Mersin-Antalya sınırından başlayarak Binboğa Dağları’na kadar uzanmaktadır.

Güneydoğu Toroslar ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ve Kuzey Mezopotamya’nın kuzey sınırını coğrafi olarak oluşturmaktadır.

Toros Dağları’nda Yürüyüş ve Kayak Yapmak

Toros Dağları gezi rehberi ile ekstrem kış sporu denilince akla ilk gelen kayakla birlikte yaz ve ilkbahar aylarında yapılabilecek dağ ve doğa yürüyüşlerini bu yazımızda sizler için derledik!

Coğrafi yapısı, iklimi, kültür ve tarih ile iç içe geçmiş doğal güzellikleri açısından Antalya, doğaseverler ve yürüyüş yapmak için çok çeşitli seçenekler sunmaktadır. Yürüyüş yapılacak yerler arasında dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösterilen Likya Yolu, Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanmaktadır. Yeni eklenen rotalarla uzunluğu 540 kilometreyi bulmaktadır ve patika boyunca 19 antik kenti birbirine bağlamaktadır. Toros Dağları gezi rehberi arasında yer alan Likya Yolu, genel olarak Roma yolları, katır yolları ve eski patikalardan oluşarak sahil ve dağlar arasından geçmektedir.

Toros Dağları’nda yürüyüş yapmak için önemli bir başka rota ise St. (Aziz Paulus) Yolu’dur. Bir kolu Aspendos, diğer kolu Perge olmak üzere Isparta’nın Yalvaç ilçesinde sona eren yolun toplam uzunluğu 500 kilometredir. Bu yol, Likya Yolu’ndan sonra Türkiye’nin işaretlenmiş en uzun mesafeli ikinci uluslararası doğa yürüyüşü özelliğine sahiptir.

toros dağları'nda yürüyüş

Toros Dağları’nda Trekking İçin Sosyal İmkanlar

Tamamı yaklaşık 14 gün süren yürüyüş programı boyunca yürüyüş rotası üzerinde doğal güzellikler, çok sayıda antik kent görebilirsiniz. Ayrıca, küçük pansiyonlarda, köy evlerinde ya da çadırlarda konaklama imkânınız da bulunmaktadır.

Türkiye’nin birçok farklı kentinde kayak merkezi bulunmaktadır. Toros Dağları’nda kayak yapmak için en büyük kayak merkezlerinden bir kısmı Antalya’ya oldukça yakındır. Her zaman kar olacağına garanti verilen yerlerde kayak yaptıktan sonra 60 kilometre uzaklıktaki sahile giderek yüzmenin keyfini çıkarmanız da mümkündür!

Toros Dağları’nda Kayak Yapmak & Toros Dağları Gezi Rehberi

toros dağları'nda kayak

Toros Dağları’na bağlı olan Davraz Dağı, Isparta Ovası ile birlikte Eğirdir Gölü ve Kovada üzerinden yükselmektedir. 2637 metre yüksekliğe sahip Davraz Dağı, Toros Dağları’nda kayak yapılacak yerler arasında bulunmaktadır. Ayrıca, Davraz Dağı Akdeniz’in en büyük dağları arasında yer almaktadır. Bu nedenle zengin bitki örtüsü ile dikkatleri üzerine toplamaktadır. Davraz Dağı’nın üzerinde bulunan Davraz Kayak Merkezi, doğa sporları ve kış sporları için oldukça elverişlidir ve yıl boyunca ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Toros Dağları gezi rehberi yazımızı okurken Davraz’a ne zaman gidilir diye içinizden geçiriyorsanız işte yanıtı! Son yıllarda yıldızı parlayan Davraz’da sezon aralık ayından başlar ve mart ayına kadar devam eder. Yaklaşık dört ay boyunca başta kayak yapmak olmak üzere hem kış hem de doğa sporları için oldukça uygundur.

toros dağları'nda kayak yapmak
Belek Gezisi: Antalya’da Saklı Bir Cennet

İç Anadolu’nun en yüksek dağı ve Toroslar’ın kuzeydoğu uzantısı olan Aladağlar’ın en yüksek noktası olarak kabul edilen Erciyes Dağı, Toros Dağları gezi rehberi için bir başka önerimiz olmaktadır. 3300 kilometrelik alanı kapsayan Erciyes, sönmüş bir volkanik dağdır. Türkiye’nin önde gelen kayak merkezlerine ev sahipliği yapar ve zorluk seviyesine göre de yaklaşık 32 farklı parkur bulundurur. Güzel bir atmosferde kış sporu yapmak isteyen amatör ve profesyonel sporcular burada keyifli vakit geçirebilirler.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri