AdıyamanAktiviteli Tatiller

Yamaç Paraşütü Yapılacak En İyi Yerler: Nemrut Dağı

Nemrut Dağı’nda Yamaç Paraşütü

Macera severler için yamaç paraşütü oldukça ilgi çekici ve keyifli bir aktivitedir. Ülkemizde yamaç paraşütü için uygun birçok yer mevcuttur. Özellikle son 10 senede yamaç paraşütüne olan ilginin artmasıyla yamaç paraşütü faaliyetleri de bir hayli artmış durumdadır. Türkiye’de yamaç paraşütü yapılacak en iyi yerler arasında Adıyaman’da yer alan Nemrut Dağı önemli bir yere sahiptir. Peki Nemrut Dağı tam olarak nerede yer alır? Yamaç paraşütü için ne gibi olanaklara sahiptir? İşte tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası GeziLinki’nin Nemrut Dağı’nda yamaç paraşütü içeriğinde…

Nemrut Dağı Tarihi ve Özellikleri

Nemrut Dağı’nın tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Burası milattan önce 162 senesinde Kommagene Krallığı tarafından bağımsız bir devlet olarak kurulmuştur. Kral I. Antiochos Theos dağın tepesine kendi mezar tapınağına ek olarak Yunan ve Pers tanrılarının heykellerini de yaptırmıştır. Milattan önce 17 yılında ise burası Romalıların eline geçmiş ve Roma şehri haline gelmiştir.

yamaç paraşütü yapılacak en iyi yerler

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde yer alan Nemrut Dağı’nın yüksekliği yaklaşık olarak 2 bin 150 metredir. Yüz ölçümü ise 13 bin 827 hektar kadardır. Toros Dağları’nın sırasında yer alır ve Dünya’nın Sekizinci Harikası olarak nitelendirilir. Nemrut Dağı’nda yer alan heykeller ve kitabeler UNESCO Dünya Kültür Mirası’nda yer almaktadır.

Nemrut Dağı’nda Yamaç Paraşütü

Türkiye’de yamaç paraşütü yapılacak en iyi yerler denildiğinde akla ilk gelen yerlerden birisi Nemrut Dağı olmaktadır. Nemrut Dağı hem kültür turizmi hem de yamaç paraşütü için mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. 2 bin 150 metrelik bir yüksekliği ile yamaç paraşütü için harika bir seçenektir. Adıyaman’da faaliyet gösteren Maceraperest Doğa Sporları Kulübü yılda birkaç kez Nemrut Dağı Milli Parkı’nda yamaç paraşütü eğitimleri vermektedir. Nemrut Dağı’nın tepesinden Atatürk Barajı Gölü’nün enfes manzarasına karşı yamaç paraşütü yapmak adeta nefes kesici bir deneyim olacaktır. Profesyonel paraşütçüler dağın tepesinden başlayarak Şanlıurfa bölgesine kadar havada süzülmektedir.

 

yamaç paraşütü yapılacak en iyi yerlerNemrut Dağı’nda yamaç paraşütü harika manzaralara sahne olmaktadır. Çoğu macera sever gün doğumu ile birlikte atlayışları gerçekleştirmektedir. Güneşin en güzel doğup battığı yer olarak bilinen Nemrut Dağı’nda böylesi keyif veren bir aktivite her adrenalin tutkunu için paha biçilemez bir deneyim olacaktır.

Nemrut Dağı İçin Önemli Notlar

Nemrut Dağı’na gezi veya yamaç paraşütü için çıkacak olanların bazı hususlara dikkat etmesinde yarar olacaktır. Öncelikle elbette buraya gün batımı ya da gün doğumu esnasında çıkmalısınız. Çünkü günün bu zamanları burası harika bir görünümdedir. Gün batımı için çıkacak olanlar mutlaka güneş batış saatinin bir saat öncesinden dağa çıkmaya başlamalıdır.

1-23

Nemrut Dağı’nda herhangi bir tesis ya da işletme bulunmamaktadır. Bu nedenle tepeye çıkmadan önce yanınızda yiyecek ve içecek bir şeyler bulundurmalısınız. Mümkünse termoslarınızı da almalısınız. Zirvede gün doğumuna karşı piknik yapmak eşsiz bir güzellik sunacaktır.

Nemrut Dağı binlerce metrelik bir yükseklikte yer aldığından yaz aylarında bile çok soğuk olmaktadır. Mümkünse mayıs – ağustos ayları arasında buraya çıkmalı ve yanınızda mutlaka kalın giysiler bulundurmalısınız.

Dağa çıkış biraz zorlu olabilmektedir. Bunun için rahat bir ayakkabı tercih etmelisiniz. Mesafe her ne kadar kısa olsa da yürünecek yol biraz taşlıktır.

Nemrut Dağı Nerede? Nemrut Dağı’na Nasıl Gidilir?

Nemrut Dağı Adıyaman’ın Kahta ilçesinde yer almaktadır. Adıyaman şehir merkezinden yaklaşık 85 km uzaklıktadır. Kahta’dan toplu taşımalar aracılığıyla ulaşım sağlanabilmektedir.

Bu içerikte yamaç paraşütü yapılacak en iyi yerler içerisinde Fırtına Deresi hakkında bilgiler verilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi ve aktivite içerikleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri