Aktiviteli Tatiller

Narlıdere’de Tırmanış Yapın! Bursa Gezi Rehberi

Bursa Narlıdere Gezilecek Yerler

Masmavi gökyüzünün derinliklerinde kaybolmayı ve şehrin kirliliğinden uzaklaşmayı istiyorsanız dağcılık sporu tam size göre! İşte Bursa gezi rehberi ve detaylar

Narlıdere Nerede? İşte Bursa Gezi Rehberi

Narlıdere, Bursa sınırları içinde bulunan bir köydür. Bu köy, Kestel ilçesine bağlıdır. Bursa- İnegöl kara yolunun 4 kilometre kuzeyinde bulunurken Kestel’e 12 kilometre uzaklıktadır.

bursa narlıdere

Narlıdere’nin Bursa’da bulunması sebebiyle hem deniz yolu hem hava yolu hem de kara yolu tercih edilerek ulaşmak mümkündür. Birçok ana yol hattı üzerinde yer alan Bursa’ya pek çok sefer düzenlenmektedir. Bursa’ya ulaştıktan sonra da Narlıdere minibüslerine binerek köye ulaşabilirsiniz.

Narlıdere’de Dağa Tırmanış Yapmak & Sosyal İmkanlar

Bursa gezi rehberi ile tırmanış rotaları açısından rağbet gören Narlıdere bölgesi ile ilgili yazımızı sizler için hazırladık!

Hem kültür hem de doğa turizmi için tercih edilen noktalardan birisi Bursa’dır. Bursa’da dağa tırmanış yapmak da mümkündür. Yaz veya kış fark etmeden dağcılık ya da yürüyüş yapmak Bursa’da mümkündür. Şehir merkezinde görülmesi gereken yerleri gezdikten ve teleferik ile Uludağ’a çıktıktan sonra Narlıdere’ye de mutlaka uğramalısınız.

Dağcılık faaliyetleri için elverişli kaya yapısı ile Narlıdere, tırmanış meraklılarının en çok tercih ettiği bölgelerden birisidir. Narlıdere’de dağa tırmanış yapmak için farklı tırmanış stillerine uygun rotalar bulunmaktadır. Şehre olan yakınlığı da tercih edenlerin başlıca sebepleri arasında yer almaktadır.

Dağa tırmanış yapılacak yerler arasında yer alan Narlıdere, doğaseverlere ve sporculara maviyi ve yeşili bir arada sunmaktadır.

bursa gezi rehberi

Narlıdere Köyü’nün sınırları içinde Kireçtaşı Şelalesi de bulunmaktadır. Şelalenin bulunduğu kaya yapısının kireç taşı özelliğinden dolayı bu ismi almaktadır. Bursa gezi rehberi hazırlarken şelalenin üst ve alt kısımlarında keyifli zaman geçirerek piknik yapabileceğinizi eklemeliyiz. Şelalenin sol tarafında bulunan taş merdivenlerden çıkarak ve vadi içinde ilerleyerek sağ ve sol taraflarda dağa tırmanış yapmak için tırmanış rotalarına ulaşabilirsiniz!

Dağa Tırmanış Yapılacak Yerler

Dağa tırmanış yapılacak yerler arasında bulunan Narlıdere’de dere boyunca ilerleyip tırmanış yapılabilecek kayalıkları geçtikten sonra açıklık alandan dere içerisine girip yaklaşık 25 metre ilerledikten sonra karşılaşacağınız doğal havuzun serin sularında yüzmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Aktiviteli tatiller için Bursa’ya gelmişken Narlıdere’yi ziyaret etmeden gitmemeniz için birçok farklı sebep bulunmaktadır.

Narlıdere’de dağa tırmanış yapmak ne kadar keyifliyse Kireçtaşı Şelalesi’nde kamp yapmak da o kadar keyiflidir. Genellikle şelalenin üst kısımları tercih edilse de kamp yapmak için birçok farklı alan mevcuttur. Şelalenin sol tarafında bulunan taş merdivenlerden çıktıktan sonra ağaçların arasında istediğiniz yerde kamp yapabilirsiniz. Narlıdere’de dağa tırmanışınızı gerçekleştirdikten sonra dinlenmek için oldukça güzel bir seçenek olacaktır. Bursa gezi rehberi yazımızda çadır kurmadan önce tüm ihtiyaçlarınızı karşılamanız gerektiğini önerebiliriz. Köy içerisinde bulunan marketten bazı ihtiyaçlarınızı alabilir ve su ihtiyacını da şelalenin berrak suyundan veya şelalenin alt kısmından az da olsa akan çeşmeden temin edebileceğinizi belirtelim. Daha önce burada dağa tırmanış ve kamp yapmadıysanız oldukça keyifli ve eğlenceli olacaktır.

Narlıdere ve Bursa’da Ne Yenir?

narlıdere'de dağa tırmanış

Bursa, farklı dönemlerde birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle pek çok kültürün mutfağından etkilenerek zengin bir mutfağa sahip olmuştur.

Bursa gezi rehberi yazısında ilk olarak İskender kebaptan söz etmeliyiz. Bu kebap türünün temel malzemesi döner etidir ve üzerine dökülen domates sosu, tereyağı, yanındaki yoğurt ve altındaki yağlı pidesi onu özel yapmaktadır.

İlginizi çekebilir Günübirlik Bursa Cumalıkızık Turu Nasıl Olmalı? İşte Detaylar!

Bursa’da tadabileceğiniz diğer bir lezzetler ise Bursa pidesi olarak bilinen cantık ve tahinli pideyi de mutlaka denemelisiniz. Tatlı için de bir peynir tatlısı olan Kemalpaşa’yı tavsiye ederiz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri