Aktiviteli Tatiller

Dalış Yapılacak Yerler Arasında Sivriada!

Sivriada’da Dalış

Sivriada dalış yapılacak yerler ile bu sporu ilk kez deneyimleyebilir ya da halihazırda denediyseniz kendinizi geliştirebilirsiniz!

Sivriada Hakkında

İstanbul adalarının en küçüklerinden biri Sivriada’dır. Yassıada ile birlikte İstanbullular tarafından Hayırsız ada olarak bilinir. Sivriada, bir tepenin uzantısıdır.

Sivriada’nın denizden yüksekliği 90 metredir. Sivriada dalış yapılacak yerler arasında çokça tercih edilen yerlerden bir tanesidir. Adanın güneyinde bir liman mevcuttur ve adada bir de tatlı su kuyusu vardır. Bizans Döneminde bu adanın sürgün adası olarak kullanıldığı bilinmektedir. Antik Çağlarda ise inzivaya çekilmek isteyen kişilerin uğrak noktası Sivriada olmuştur. Bugün sadece kalıntılarının mevcut olduğu bir manastırın Sivriada’da 10. Yüzyıldan beri vardır. Şimdilerde Sivriada, dalış yapmak için çokça tercih edilmekte ve su altı zenginlikleri sayesinde dalış yapan herkese büyük bir keyif yaşatmaktadır.

sivriada dalış yapılacak yerler

Sivriada Dalış Yapılacak Yerler

Yaz ayı başlar başlamaz herkesin aklına deniz, kum ve güneş gelmektedir. Bütün bir yıl yoğun bir çalışma hayatı süren herkes bu üçlü sayesinde biraz da olsa motive olur fakat herkesin denizde anladığı şey aynı değildir. Çoğunluk denize serinlemek ve rahatlamak için girerken bazıları denizin altını keşfetmek için denizde dalış yaparlar. Sivriada dalış bu aktivitenin yapıldığı en iyi bölgelerden bir tanesidir. Su altı dalış sporuna merak olanlar denizin altındaki bütün canlıları ve mavinin bütün tonlarını görmeye meraklıdırlar. Çoğu için suyun altı geçmişten biriken yaşanmışlıkları keşfetmek için bambaşka eşsiz bir dünyadır. Ülkemizin belirli yerlerinde pek çok dalış yeri olduğu gibi İstanbul’un farklı bölümlerinde de dalış yerleri mevcuttur.

Büyük Ada İstanbulluların dalış yapmak için çokça tercih ettikleri bir noktadır. Yalnız burada dalış yaparken oldukça dikkatli olmanız gerekir. Çünkü aniden derinleşen kayalıklar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun yanı sıra irili ufaklı deniz yıldızları ile dikkat çekmektedir. Marmara Adası dalış yapılacak pek yer bulundurur. Avşa Adası, profesyonel dalış yapanların uğrak noktasıdır ve özellikle gece dalışları için tercih edilmektedir. Dalış esnasında vatozlar ile karşılaşmanız mümkündür. Sivriada dalış yapılacak yerler arasındadır. Ayrıca İstanbul’da dalış eğitimi veren pek çok yer Sivriada’yı dalış için kullanmaktadır. Adada yerleşim yoktur ve akıntıların güçlü olmaması dalış yapmayı kolaylaştırır. Böylelikle daha kolay eğitim verilir.

Sivriada’da Dalış Yapacaklara Tavsiyeler

Sivriada 67 Taşı olarak bilinen bölgesi ile ünlüdür. Dalış için özellikle bu bölgeyi kullanmanız daha iyi olacaktır. Sivriada dalış yapılacak yerler özellikle yeni eğitim alamaya başlayacaklar için özellikle tercih edilmesi gereken bir bölgedir. Dalış yaparken iyice derinlere inerseniz göreceğiniz manzara çok daha güzel bir hal alacaktır.

Dalış Yapmak İçin Sivriada’ya Ulaşım

İstanbul’un Adalar ilçesine bağlı küçük bir ada olan Sivriada, İstanbul Sahiline 11 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Buraya ulaşmak için kullanabileceğiniz tek yol deniz yoludur. Tekne veya vapur ile adaya ulaşım sağlayabilirsiniz. Diğer adalardan veya direkt İstanbul’dan vapura binerek rahatlıkla adaya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Dalış Yapılacak Yerler Arasında Sivriada!

Sivriada’ya gitmeniz halinde gönlünüzce dalış yapabilir ve hatta Sivriada dalış yapılacak yerler listesiyle bu alanda tecrübe kazanabilirsiniz fakat burada aktiviteli tatil yapmak için barınabileceğiniz herhangi bir yapı yoktur. Gün içinde gidip dalış yapabilir ve sonrasında dönebilirsiniz. Adada herhangi bir yerleşim de bulunmamaktadır. Bu nedenle adaya giderken hazırlıklı gitmeniz gerekir.

sivriada dalış yapılacak yerler

Sivriada Dalış Sporu Ne Zaman Yapılır?

Sivriada’ya giderek dalış yapmayı düşünüyorsanız, bunun için en uygun zaman ilkbahar ve yaz ayları olacaktır. Hem ulaşımınız açısından hem de yaptığınız dalıştan keyif alabilmek için bu iki mevsimi tercih etmeniz daha doğrudur. Üstelik bu iki mevsimde giderseniz adanın manzarasına bütün güzelliği ile şahitlik edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Antalya Köprüçay Rafting ile Aktiviteli Tatil Fırsatı

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri