Aktiviteli TatillerAntalya

Antalya Köprüçay Rafting ile Aktiviteli Tatil Fırsatı

Köprüçay’da Rafting Yapmak

Köprüçay Rafting, Antalya bölgesinde adrenalin tutkunları için heyecan verici bir yolculuk. Tarihi dokular arasında rafting yapmanın keyfi bambaşka.

Köprüçay Rafting Hakkında

İlginizi çekebilir: Tunceli’de Adrenalin Dolu Dakikalar İçin Munzur Çayı Rafting

Rafting, şişirilen botlarla yapılan yüksek adrenalin içeren bir macera sporudur. Aktiviteli tatiller arasında olan rafting Türkiye’de birkaç ilimizde yapılmaktadır. Bunların içinde en önemlilerinden biri olan Köprüçay Rafting için dünyanın dört bir yanından rafting severler gelmektedir.

Köprüçay, Antalya ilinin Manavgat ilçesinde Beşkonak Beldesi ile Karabük Köyü arasında bulunmaktadır.

Köprüçay’ın başlangıç noktası Isparta’nın Sütçüler ilçesidir. Beş konak köprülü kanyon bölgesine gelene kadar farklı kollarla birleşir. Böylece günümüzdeki rafting yapılan akarsuyu oluşturur.

köprüçay rafting

Aktiviteli tatillerin gözdesi olan Köprüçay’da rafting, sıcak havaların da kurtarıcısı durumundadır. Su derecesi Antalya’nın nemli yaz sıcaklarında bile 9 derecedir. Köprüçay Irmağı’nın en belirgin özelliği ise suyunun temiz ve berrak olmasıdır.

Köprüçay, yer yer olan hızlı akıntıları nedeniyle rafting sporu yapanların gözde merkezi olmuştur. Köprüçay’da rafting turu artan talep nedeni ile Antalya doğa aktiviteleri arasında ön plandadır. Buraya ilgi her geçen yıl artarak büyümektedir.

Köprüçay Rafting Parkuruna Ulaşım

Köprüçay Irmağı’na ulaşım özel araçlar ya da rafting firmalarının sağladığı araçlar ile olmaktadır. Antalya merkeze yaklaşık 90 kilometre mesafe uzaklığındadır. Köprüçay’a ulaşmak için, Antalya’dan Serik’e daha sonra Taşağıl ve Beşkonak’a varılır.

Manavgat istikametinden ise Taşağıl üstünden Beşkonak’a ulaşılır. Beşkonak Köyü’ne kadar yol asfalttır. Zaman zamanda Köprüçay’ını takip etmektedir.

Köprülü Kanyon Milli Parkı Köprüçay’ın bir kısmını kapsamaktadır. Köprüçay Rafting parkurundaKöprüçay’ın üst taraflarında kırmızı benekli alabalık ve kefal yaşamaktadır.

Köprüçay’da Rafting Yapmanın Keyfi

Köprüçay’ın özelliği yer yer akıntılara sahip olmanın yanında durağan ve sığ yerlere de sahip olmasıdır. Bu ırmak aynı zamanda tarım çiftçileri için sulama amaçlı kullanılır. Köprüçay’ın rafting yapılan uzunluğu 14 kilometredir. Dolu dolu tatil yapmak için uygun birrafting merkezidir.

Rafting parkurunun bitişinden sonrası amatör raftingciler için çok tehlikelidir. Bu nedenle belirlenen parkur sonrasında rafting yapılmaz. Bu bölgede irili ufaklı pek çok rafting firması bulunur. Yoğun talep sonucu yaz aylarında 6 ila 7 bin yabancı ve yerli turistin uğrak yeri haline gelmiştir.

Dünyanın dört bir yanında rafting severler Köprüçay Rafting parkuruna gelmektedir. Rafting severler 2 kilometre canyoning ve 14 kilometre rafting yaparak toplamda 16 kilometrelik parkurda eğlenmektedirler. Köprüçay Rafting yoğun yaşanan heyecan ile Antalya’nın vazgeçilmez aktiviteleri arasına girmiştir.

Sağlık problemi olmayan hemen her yaş grubu rahatlıkla burada rafting yapabilir. Antalya’dan her gün rafting merkezine götüren ve günü birlik rafting heyecanı yaşatan özel  firmalar bulunmaktadır. Ya da kendi aracınızla rafting merkezine gelerek turlara katılabilirsiniz.

köprüçay rafting

Her gün üç seans rafting turu yapılmaktadır. 11.00 – 14.30 – 17.00 saatlerinde rafting yapan özel firmalar yemek de sunmaktadır. Köprüçay Nehri’nin dalgalı olmasına bağlı olarak rafting burada rafting çeşitli zorluk seviyeleri içerir. Nehrin yüksekliğinde olan ani sıçramalar, küçük ya da büyük kayalar sürpriz olmaktadır.

Köprüçay’da yapılan rafting müthiş eğlencelidir. Ancak öğretmenin güvenlik ipuçları dikkate alınmalı ve uygulanmalıdır.  Beyaz su, profesyonel rehberlik, doğru eğitim, uygun ekipman kullanımı güvenlik için şattır. Bu anlamda tüm güvenlik önlemleri alınmalıdır.

Son derece güvenli, eğlenceli ve heyecan verici bir macera sporudur. Yüzme bilmeyenlerde dahil olmak üzere Köprüçay Rafting herkesin yapabileceği bir spordur. Yapılması gereken en önemli şey 15 dakikalık talimatları dinlemektir.

Dalgalara binin, Köprüçay’da Rafting ile doğanın keyfini çıkarın. Antalya’da güvenli rafting yolculuğu yapabileceğinizi unutmayın. Antalya’da raftinge talep her geçen gün artmaktadır. En iyi aktiviteli tatiller içinde yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri