AntalyaGastronomi Gezileri

Antalya Sokak Lezzetleri: En İyi 5 Sokak Lezzeti

Antalya'da Ne Yenir?

Yolculuğun en güzel yönlerinden biri değişik yemekler tatmaktır. Antalya sokak lezzetleri de Antalya yolculuğunuz boyunca size eşlik edecek.

Yolculuk, çoğu edebi eserde özgürlük olarak tanımlanır. Özgürlüğünüzü pekiştirebileceğiniz bir cennet olan Antalya geziniz sırasında neler yiyebileceğinizi merak ediyorsanız, bu rehber tam sizlik.

İlginizi çekebilecek gezi fikirlerinden biri: Antalya Manavgat Gezisi & Manavgat Şelalesi Gezi Rehberi!

İşte Antalya’nın en iyi 5 sokak lezzeti:

1Serpme Börek
Antalya’da sokak lezzetleri dendiğinde akla Serpme Börek gelmektedir. Çıtır Serpme Börek, Antalya sokak lezzetleri arasında bulunur ve en iyilerinden biridir. Peynirli ya da kıymalı olmak üzere iki seçenek vardır. Börekler taze yapılır. El açması hamurdan yapılan börek çıtır çıtırdır. Antalya sokak lezzetleri içinde tartışmasız önemli bir yere sahip olan Serpme Börek, Antalyalıların vazgeçilmezidir.

antalya sokak lezzetleri

2- Yanık Dondurma
Antalya’da tadılacak en farklı sokak lezzetlerinden birisi Yanık Dondurma’dır. Antalya halkının talebiyle yapımına başlanan Yanık Dondurma,  keçi sütünden yapılmaktadır. Eski yıllarda büyük kazanda dondurma sütü hazırlanır ve kömür ateşinde pişirilmesi sonrası buz ve tuzla soğutulan fıçılarda karıştırılırdı. Yanık dondurmanın yapımında çikolata ve doğal meyveler kullanılmaktadır. Bir diğer önemli faktör ise dondurma yapımında kullanılan sahlepin kalitesidir.

antalya sokak lezzetleri

3- Alanya Bohçası
Antalya sokak lezzetleri arasında olan Alanya Bohçası, krep hamurunun içinin doldurulmasıyla satışa sunulur. Bu sokak lezzeti, içine konan harca göre değişik öğünlerde yenmektedir. İçine kahvaltılık konduğunda sabah, dolma harcı koyarsanız öğlen yemeğinde, kuzu eti konduğunda ise akşam yemeğinde tüketilmektedir. Her öğünde yenen doyurucu bir sokak lezzeti olan Alanya Bohçası yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olmaya devam etmektedir.

alanya sokak lezzetleri

4- Çiğirdik
Antalya sokak lezzetleri arasında bulunan Çiğirdik, genelde çayla yenmekte olan ilginç bir lezzettir. Üzüm pekmezi ve susamla yapılan Çiğirdik, yöresel bir sokak lezzetidir. Üzüm pekmezi ve kavrulmuş susamın birleştiği Çiğirdik, güzel bir tada sahiptir. Antalya halkı hem açlıklarını gidermek hem de ikram etmek için Çiğirdik tercih etmektedir. Yabancı ve yerli turistin çok fazla rağbet ettiği Çiğirdik, lezzetiyle diğer sokak lezzetlerinden de ayrılmaktadır.

antalya sokak lezzetleri

5- Antalya Piyazı
Antalya sokak lezzetleri içinde bulunan Antalya Piyazı, mutlaka tadılması gereken bir sokak lezzetidir. Diğer piyazlardan farklı olan Antalya Piyazı, çok doyurucudur. Yüzyıllık bir geçmişe dayanan Antalya Piyazı, özel sosu, tahinli ve değişik bir yapım tekniği ile çok meşhurdur. Türk Patent Enstitüsü 2017 yılında “Coğrafi İşaretli Ürün” ismiyle tescillemiştir. Yani tescilli bir sokak lezzetidir. Antalya halkı diğer piyazları tatsız ve kuru bulmaktadır. Zira Antalya Piyazı, zeytinyağlı ve bol sosludur. Bu piyazı farklı yapan diğer bir nokta ise tarator sosla hazırlanmasıdır. Çandır fasulyesi, tahin, tarator ile çok lezzetli bir yiyecek ortaya çıkar. Üzerine bol zeytinyağı ve maydanoz ile satışa sunulur. Tercihe göre Antalya Köftesi veya şiş köfte ile ya da sade olarak tüketilir.

antalya sokak lezzetleri

 

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri