EskişehirGastronomi Gezileri

Eskişehir’de Ne Yenir? Eskişehir’in En İyi 5 Yöresel Yemeği

Eskişehir Yöresel Lezzetler

Anadolu’nun en güzel şehirlerinden biri olan Eskişehir yemek kültürü bakımından oldukça gelişmiştir. Şehirde en çok yetişen ürünlerden biri buğdaydır ve bu sebeple de hazırlanan yöresel lezzetlerin içeriğinde çoğunlukla buğday yer almaktadır. Ayrıca bölgede tarih boyunca çok farklı kültürlerden, milletlerden insanlar yaşamıştır ve bu da şehrin kozmopolit bir yapıya bürünmesine neden olmuştur. Eskişehir’e yolunuz düştüğünde çok farklı lezzetler deneyebilirsiniz. Eskişehir’de ne yenir sorusu için pek çok lezzet sıralanabilir. İşte GeziLinki okurları için Eskişehir’in en iyi 5 yöresel yemeği:

Balaban Köfte

Eskişehir’de Ne Yenir

Şehrin en bilinen lezzetlerinden biri olan Balaban köfte, Eskişehir’e gittiğinizde mutlaka denemeniz gereken yemekler arasındadır. Balaban kelimesi Kırım kökenli bir kelimedir. Yemek de Kırım göçmenleri tarafından şehre kazandırılmıştır. Esasında yalnızca Eskişehir’de değil birçok şehirde bu yemeği görmek mümkündür. Fakat farklı isimlerle anılmaktadır. Çoğu şehirde kebap çeşidi olarak sunulurken Bursa’da ise “Pideli Köfte” adı altında servis edilmektedir. Yemeği bu kadar lezzetli kılan en önemli detay dana etinin birkaç gün dinlendirilmesidir. Böylelikle et en lezzetli kıvamına kavuşmakta ve afiyetle tüketilmektedir. Balaban köfteyi şehirde birçok restoranda yemeniz mümkündür. Ancak Odunpazarı civarında daha yaygındır. Fiyat olarak ortalama olduğunu söylemek mümkündür.

Yufkalı Büryan

Eskişehir’de ne yenir sorusuna verilebilecek bir diğer örnek yufkalı büryandır. Bu yemek Eskişehir haricinde Siirt ve Bitlis yörelerinde de hayli meşhurdur. Eskişehir’e de göçmenler aracılığıyla kazandırılmış bir yemektir. Bu yemeğin orijinalinde kırmız et kullanılmaktadır. Eskişehir’de herhangi bir restoranda bu yemeği söylediğinizde kırmızı etle servis edildiğini göreceksiniz. Ancak yöre halkının beyaz etle de yaptığı bilinmektedir. Her yörede çeşitli şekillerde yapılan yufkalı büryan daha çok öğle yemeklerinde tercih edilmektedir. Eskişehir’de birçok sokakta ayak üstü de olsa yiyebileceğiniz yufkalı büryanı ayranla birlikte tüketebilirsiniz. Yufkalı büryanı yiyebileceğiniz en güzel yerlerden biri Tepebaşı’dır. Fiyat olarak ortalama düzeydedir.

Haşhaşlı Gözleme

Eskişehir’de Ne Yenir

Eskişehir’in yöresel lezzetleri için verilebilecek diğer örnek haşhaşlı gözlemedir. Haşhaşlı gözleme, şehirde tüketebileceğiniz en farklı lezzetlerden biridir. Genellikle yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Şehirde hemen hemen her mekanda bu lezzeti deneyimlemek mümkündür. Ancak daha çok Odunpazarı yöresinde yaygındır. Bu gözlemeyi diğer gözlemelerden ayıran en belirgin özellik topraklı saçların kullanılmasıdır. Çeşitleri bir hayli fazladır. Patlıcanlı, peynirli, patatesli ve daha birçok karışımlı olarak tüketebilirsiniz. Fiyat olarak ortalamanın altı düzeyde olduğunu söylemek mümkündür.

Kelem Dolması

Eskişehir’de Ne Yenir

Eskişehir’de ne yenir sorusu için olmazsa olmazlardan bir tanesi de kelem dolmasıdır. Bu yemek özellikle Sivrihisar yöresinde oldukça yaygındır. Esasında lahana sarmasından pek bir farkı bulunmamaktadır. Bu yörede lahanaya kelem dedikleri için yemeğin ismi kelem dolması olarak kalmıştır. Sivrihisar halkının en sevdiği lezzetlerden olan kelem dolmasını şehir merkezinde de birçok kafede deneyebilirsiniz. Genellikle yemeklerden önce, ara sıcak olarak servis edilmektedir. Oldukça hafif ve bir o kadar da lezzetlidir. Fiyat olarak ortalama seviyededir.

Tavşan Güveci

Eskişehir’de Ne Yenir

Eskişehir yöresel yemekleri için son sırada tavşan güveci yer almaktadır. Bu önceki yemeklere oranla biraz daha ağır bir yemektir. Genellikle düğün, nişan gibi özel organizasyonlarda tercih edilmektedir. Ancak yöre halkının da evlerinde sıkça tükettiğini söylemek mümkündür. Yemeğin en önemli özelliklerinden biri odun ateşinde pişmesidir. Elbette fırında da pişebilir ancak odun ateşinde çok daha lezzetli olduğu söylenmektedir. Eskişehir’de birçok restoranda deneyebileceğiniz bu yemeğin fiyat düzeyi ortalamanın üstündedir.

Bu içeriğimizde Eskişehir’de ne yenir sorusuna yanıt olabilecek belli başlı yemeklerden söz edilmiştir. Buna benzer daha birçok içerik için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri