AmasyaGastronomi Gezileri

Amasya’da Ne Yenir? Amasya’nın En İyi 5 Yöresel Yemeği

Amasya’nın Nesi Meşhur?

Yeşilırmak’ın yanı başında yer alan, Orta Karadeniz’in en güzide şehirlerinden biri olan Amasya’nın mutfağını yakından tanımak isteyenler şehri ziyaretleri esnasında Amasya’da ne yenir sorusunu sorabilirler. Amasya mutfağı Osmanlı mutfağının adeta bir yansıması gibidir. Osmanlı saray mutfağındaki en meşhur yemekleri Amasya’da deneyimleyebilmeniz mümkündür. Şehirde daha çok güveç yemekleri meşhurdur. Et ve sebze içeren neredeyse tüm yemekler güveçlerde pişirilmektedir. İşte Amasya’nın en iyi 5 yöresel yemeği…

Baklalı Dolma

Amasya'da ne yenir

Dolma harcının bu kadar zengin içerikli olduğu bir yemek elbette ki Amasya’da yenmelidir. İçerisinde bakla, mercimek ve çeşitli yeşillikler bulunan bu yemek özellikle düğün ve bayram gibi özel günlerde sıkça tercih edilmektedir. Bu yemek için gereken malzemeler; kuru bakla, yarma, yeşil mercimek, soğan, domates, salça, dereotu, çeşitli baharatlar ve tuzdur. Yemeği evde kendiniz de kolaylıkla hazırlayabilirsiniz ancak şehirdeki birçok restoranda da denemeniz mümkündür. Yemeğin lezzetli olması için en önemli husus salamura yapraklarının taze olmasıdır. Ayrıca tencerenin altına kemikli et konularak pişirilmesi ise yemeğe ayrı bir lezzet vermektedir.

Şehzade Kebabı

Amasya'da ne yenir

Şehzadeler Şehri olarak bilinen Amasya’nın ünlü yemeklerinden birisi de şehzade kebabıdır. Amasya’da ne yenir denildiğinde direkt olarak akla şehzade kebabı gelir ve bu yemeği bilmeyen ev neredeyse yoktur. Ünü Osmanlı saray mutfağına dayanmaktadır. Malzemeler temin edildikten sonra hazırlanışı son derece basittir. Bu yemek için gereken başlıca malzemeler; dana eti, patlıcan, soğan, yeşil biber, sarımsak, salça, et suyu ve çeşitli baharatlardır. Bu yemeğin püf noktası etlerin lokum kıvamında pişmesini sağlamaktır. Bunu başardıysanız yemeğin büyük bir kısmını tamamlamışsınız demektir. Şehzade kebabını Amasya’da her lokantada bulabilmeniz mümkündür.

Helle Çorbası

Amasya'da ne yenir

Sadece Amasya’da değiş Tokat, Sivas gibi şehirlerde de oldukça popüler olan helle çorbası her damağa hitap edebilecek bir lezzete sahiptir. Yemeklerden önce damağı yumuşattığı ve güzel bir tat bıraktığı bilinen bu çorbayı Amasya’da yer alan lokantaların tamamında bulabilirsiniz. Çorba oldukça az malzemeyle yapılmaktadır. İçerisinde sadece; un, tereyağı, pirinç ve su bulunmaktadır. Oldukça hafif bir yemektir ve kalori bakımından da oldukça ideal bir düzeydedir. Amasya’da denedikten sonra sizin de kolayca evde hazırlayabileceğiniz özel bir lezzettir.

Merzifon Keşkeği

Amasya'da ne yenir

Keşkek denince akla ilk gelen yerlerden biri Merzifon’dur. Amasya’da ne yenir sorusuna ise verilebilecek en güzel örneklerden biridir. Bu yemek çoğunlukla dana etiyle yapılır ancak daha hafif bir yemek hazırlamak isteyenler tavukla da hazırlayabilmektedir. Merzifon keşkeğinin eskiden büyük ateşler yakılarak koca koca tencerelerde yapıldığı bilinmektedir. Günümüzde ise düdüklü tencerelerde de neredeyse aynı lezzeti yakalamak mümkün olmaktadır. İçerisinde; buğday, nohut, dana eti ve tereyağı gibi basit malzemeler bulunan bu yemeği Amasya’da birçok restoranda deneyebilmeniz mümkündür.

Sebzeli Kuşbaşı Etli Güveç

Amasya'da ne yenir

Amasya’daki yemeklerin güveç ağırlıklı olduğu yazının başında da belirtilmiştir. Amasya’ya geldiğinizde mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden biri sebzeli kuşbaşı etli güveçtir. İçerisinde; kuşbaşı et, soğan, patates, patlıcan, yeşil biber, sarımsak ve domates gibi lezzetler bulunan bu yemek Amasya halkı tarafından sıkça yapılmaktadır. Siz de söz konusu malzemeleri bir araya getirerek kolayca hazırlayabilirsiniz. Bu yemeğin en önemli püf noktası küçük porsiyonluk güveçlerde pişirilmesi ve servis edilmesidir. Bu sayede yemek uzunca bir süre sıcak kalmakta ve lezzetini korumaktadır.

Buna benzer daha birçok gastronomi ve gezi içerikleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz. Hamamözü Gezilecek Yerler

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri