Amasya

Merzifon Gezilecek Yerler: Amasya Merzifon Gezisi

Merzifon Gezi Rehberi

Amasya’nın en güzel ilçelerinden biri olan Merzifon; tarihi dokusu, huzurlu atmosferi, cana yakın insanlarıyla harika bir gezi rotasıdır. Şehrin en popüler tatil durağı Merzifon ilçesidir. Burada tarih boyunca Roma, Bizans, Pontus, Selçuklu ve Osmanlı gibi çeşitli imparatorluklar hüküm sürmüştür. Merzifon gezilecek yerler içerisinde yalnızca tarihi yerler değil çok güzel turistik ve doğal yerler de bulunmaktadır. Doğayla baş başa vakit geçirebileceğiniz, birkaç günlüğüne de olsa keyifli bir seyahat deneyimi yaşayabileceğiniz ideal destinasyonlar arasındadır. Amasya Merzifon gezisi için işinize yarayabilecek önemli bilgiler GeziLinki okurlarıyla…

Merzifon Tarihi

İlçe tarih boyunca onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış ve bereketli topraklarıyla yüz binlerce insana yurt olmuştur. Yunan Filozofu Strabon, Merzifon’a “Bin Köy” demiştir ve bu bölgede yapılan arkeolojik kazılarda yüzlerce höyük ve yerleşim yerlerine rastlanılmıştır. Kazılar neticesinde Merzifon tarihinin milattan önce 5500’lü senelere dayandığı anlaşılmıştır. Milattan önce 8. yüzyılda Frigler, Merzifon kalesi çevresine (günümüzde şehir merkezi olan bölge) yerleşmişlerdir. Milattan önce 47 senesinde ise Pontusların hakimiyetine girmiş ve Amasya yaklaşık 200 sene boyunca başkent olarak kullanılmıştır.

Merzifon’da Gezilecek Tarihi Yerler

Merzifon’da gezilecek yerler denildiğinde akla ilk olarak tarihi yerlerin gelmesi normaldir çünkü şehir tarihi dokusuyla ön plana çıkmıştır. Son derece eski bir tarihi geçmişe sahip olan şehirde eserlerin büyük bir bölümü sağlamlığını korumayı başarmıştır. İşte Merzifon’da gezilecek tarihi yerler:

Çelebi Mehmet Medresesi

Merzifon Gezilecek Yerler

Merzifon’da yer alan Çelebi Mehmet Medresesi, 1414 senesinde Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid’in oğullarından Çelebi Mehmet Tarafından yapılmıştır. Selçuklu mimarisi yansımalarının net olarak görüldüğü medrese yapıldığı dönemlerde sosyal ve sanatsal faaliyetler için kullanılmıştır. Burayı ziyaret ederek hem mimarisine yakından tanıklık edebilir hem de bahçesinde çayınızı içerek atmosferi soluyabilirsiniz.

Merzifon Saat Kulesi

Merzifon Gezilecek Yerler

Burası da Çelebi Mehmet Medresesi gibi 1414 senesinde inşa edilmiştir ve medresenin hemen giriş yapısında yer almaktadır. Sultan Abdülmecit’in “Her Şehre Bir Saat Kulesi” fermanından sonra dönemin Amasya Valisi Ziya Paşa tarafından 1865 senesinde bu saat kulesi, köşeleri prizma olan bir minare saat kulesine çevrilmiştir. Kulenin her kenarında saat bulunan yapı Merzifon’un en eski simgeleri arasındadır.

Bedesten

Merzifon gezilecek yerler arasında bir diğer önemli yer ise Bedesten’dir. İlçe merkezinde yer alan bu yapı Osmanlı döneminden kalmıştır. Söz konusu dönemde uzun yıllar boyunca dokuma atölyesi olarak kullanılmıştır ve daha sonra ise “Tekel Deposu” olmuştur. Günümüze gelene kadar birçok tahribata uğrayan yapı 2006 senesinde orijinaline yakın bir şekilde restore edilmiş ve şimdiki halini almıştır.

Merzifon’da Gezilecek Doğal ve Turistik Yerler

İlçede tarihi yerle kadar doğal ve turistik yerlerin sayısı da bir hayli fazladır. Bu başlık altında Merzifon’da gezip görebileceğiniz doğal ve turistik yerler sıralanmıştır.

Önce Vatan Piknik Alanı

Merzifon Gezilecek YerlerMerzifon ilçesi Yunus Emre mevkiinde yer alan bu piknik alanı, ilçe merkezinden yaklaşık 4 km uzaklıkta yer almaktadır. Hüseyin Rıfat Bey Caddesi üzerinden ulaşım sağlanabilir. Aileler için son derece keyifli ve güzel bir ortamı vardır. Mangal yakıp semaverde çay demleyebileceğiniz, hamak kurabileceğiniz ve dilerseniz de çevrede yürüyüş yapabileceğiniz çok güzel bir alandır. Haftanın her günü ve saati ziyarete açıktır. Girişler ise ücretsizdir.

Şarlayık Mesire Alanı

Doluca Köyü mevkiinde yer alan bu mesire alanının ilçe merkezine olan uzaklığı yaklaşık 20 kilometredir. İstanbul – Samsun otoyolu kullanılarak kolayca ulaşım sağlanabilir. Merzifon’da doğayla iç içe vakit geçirilecek en güzel alanlardan biridir. Özellikle kalabalık aileler tarafından tercih edilmektedir. İçerisinde alkollü hizmet veren restoran a bulunmaktadır. Dilerseniz mangal da yakabilirsiniz.

Ballı Kaya Şelalesi

Merzifon Gezilecek Yerler

Merzifon gezilecek yerler içerisinde son sırada Ballı Kaya Şelalesi yer alıyor. Burası Osmanoğlu Köyü’nde bulunmaktadır ve ilçe merkezinden yaklaşık 25 km uzaklıktadır. Samsun – Çorum yolu üzerinden ulaşım sağlanabilir. Şelale 15 metre yükseklikten akmaktadır ve yağmur sularıyla beslenmektedir. Doğa turizmi açısından ilçede gezip görülecek en güzel alanlardan biridir. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında oldukça kalabalık olabilmektedir.

Merzifon Yeme İçme Olanakları

Merzifon Gezilecek Yerler

Merzifon yeme içme denildiğinde akla ilk olarak Merzifon keşkeği gelir. Merzifon keşkeği burada bir hayli meşhurdur ve her evde sıkça yapılmaktadır. Keşkeği yiyebileceğiniz restoranların sayısı da hayli fazladır. Buna ek olarak Merzifon’da; höşmerim, elma tatlısı, şehzade kebabı gibi lezzetleri de mutlaka denemelisiniz.

Ayrıca Amasya  yöresel lezzetler ve sokak lezzetleri gibi içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

Merzifon Konaklama

İlçe yıl boyunca ziyaretçi ağırlayan turistik bir bölgededir. Bu bağlamda ilçede konaklama alternatiflerinin yeterli olduğu söylenebilir. Ayrıca ilçe, havalimanına da yakın bir konumda yer aldığından uygun konaklama olanakları mevcuttur.

Merzifon Ulaşım – Merzifon’a Nasıl Gidilir?

İlçe, şehir merkezinden yaklaşık 50 km mesafede bulunmaktadır. Amasya Havalimanı ise ilçe merkezinden yaklaşık 7 km uzaklıktadır. Merzifon; İstanbul’a 625 km, Ankara’ya 300 km ve İzmir’e ise 985 km mesafededir.

Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz. Hamamözü

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri