Seyahat Haberleri

Çorum Turist Hedefini Yükseltti! Hedef 500 Bin Turist!

Hattuşa ve Alacahöyük

Çorum’un Hattuşa ve Alacahöyük bölgesinde turist sayısında artış hedeflendi. Çorum turist sayısında hedef 500 bin olarak düşünülüyor ve çalışmalar planlanıyor.

Hitit Diyarı’nda Turizm Yükselişi! Çorum Turist Sayısında Artış Hedefliyor!

Tarihin önemli bir parçası olan Hititlerin başkenti olarak bildiğimiz Hattuşa ve Türkiye’nin ilk milli kazı alanı özelliğine sahip olan Alacahöyük’e ev sahipliği yapan tarihi şehir Çorum; bunların dışında yüzlerce tarihi eseri ve güzelliği bünyesinde barındırıyor. Küçük bir şehir olmasına karşın Çorum, Türkiye için önemli bir turizm noktası olarak kabul ediliyor ve bunun yanında Çorum Valiliği ile Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları ile yürülmekte olan tanıtım ve geliştirme çalışmaları tamamlanmaya devam ediyor. Bu çalışmaların planlandığı gibi gitmesi halinde, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Hattuşa’nın daha çok ilgi göreceği ve Çorum turist sayısında hedeflenen sayıya ulaşılması bekleniyor.

Hedef 500 Bin Turisti Ağırlamak

Çorum Valisi Necmeddin Kılıç’ın yaptığı açıklamalarda; M.Ö 3000 yıllarına dayanan medeniyetlere ev sahipliği yapan Çorum’un, Hititler ve Hattilerin ilk düzenli devletlerini Çorum toprakları üzerinde kurduklarını, buraya yazı ve bina olarak birçok tarihi eser bıraktıklarını ve henüz bu tarihi zenginliğin tamamının ortaya çıkarılmadığını dile getirdi. Vermiş olduğu röportajlardan alınan bir diğer mesaj ise valiliğin verdiği destekler neticesinde devam eden arkeolojik kazılardan elde edilen sonuçlarla Çorum turist sayısının günden güne artacağı şeklinde oldu.

çorum turist

Alacahöyük hakkında verilen son bilgilere göre de, burada bulunan Hitit Barajı bölgesine yapılmakta olan arkeopark – rekreasyon tesislerinin, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yürütüldüğü ve çalışmalarda sona gelindiği belirtildi.

Artış ve Çalışmalar Durmaksızın Devam Ediyor

Yüzde 30 oranında artış görülen Çorum turist sayısı şaşırtmaya devam ediyor. Yaklaşık olarak 111 bin 694 yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlayan Çorum, bu konuda ören yerleri ve müzelerle ilgili çalışmalarına da durmaksızın devam ediyor. Öte yandan ise yalnızca müze ve ören yerlerinin varlığının yeterli olmadığı, tanıtım ve bilgilendirme alanında da çalışmalar yapılması gerektiği vurgulanıyor. Gözlemlenen artış ise bizlere yıllar içerisinde Çorum’un turizm alanında çok daha geniş bir yer tutacağını gösteriyor.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri