Keşfet

Yeni Akım Türkiye’de Düğün Turizmi: Düğün Turizmi Nedir?

Düğün Turizmi İçin İdeal Yerler

Evlenecek olan çiftlerin farklı bir destinasyonlarda düğünlerini gerçekleştirmek amacıyla ve seyahat motivasyonu sağlamak temelli tercih ettikleri alternatif bir turizm çeşididir. Bir başka ifadeyle; evlenecek kişilerin ikamet etmekte oldukları şehir ya da ülke dışında yapmış oldukları düğün etkinlikleri, düğün turizmi olarak adlandırılmaktadır. Esasen lüks turizm kapsamına girmekte ve bu konuda gelişmiş olan ülkelere ciddi bir ekonomik katkı sağlamaktadır. Peki dünya çapına bakıldığında düğün turizmine katılan turistlerin çoğunluğu hangi ülkeleri tercih etmektedir? Bu ülkelerin başında; Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya ve İskandinavya’dır. Düğün turizmini tercih eden kişilerin seyahat motivasyonu kazanmalarındaki en önemli etken ise sosyal medya gösterilmektedir. Çünkü çiftlerin sosyal medya üzerinde paylaştıkları fotoğraflar destinasyon tercihinde değerli fikirler oluşturabilmektedir.

Düğün Turizmi Neden Tercih Edilmektedir?

Düğün Turizmi

Son dönemlerde daha hızlı bir gelişim gösteren düğün turizminin başlıca tercih edilme sebepleri vardır. Öncelikle insanlar her zaman bulundukları yer haricinde; farklı, egzotik ve ilgi çekici konsept arayışlar içerisine girebilir. Örneğin çok sıcak bir ülkede, yılın her mevsimi güneş alan bir yerde yaşayan kişiler daha soğuk bir havanın hakim olduğu yerlerde düğün yapma düşüncesine gidebilir. Düğün turizmine tercih eden ziyaretçilerin destinasyon tercihlerine etkileyen faktörler bulunmaktadır. Özellikle düğün yapacak çiftler; görkemli etkinliklerin düzenlenebileceği, gösterişli ortamlarında yer aldığı, farklı aktivitelerin yapılabileceği, kaliteli bir hizmetin verilebileceği yerleri tercih etmektedir. Ayrıca bir diğer konu ise ekonomik açıdan ele alınabilir. Ekonomik açıdan bakıldığında turistler, kendi ülke para birimi karşısında daha düşük bir para birimine sahip olan ülkeleri tercih ederek maliyetleri düşürmüş ve aynı zamanda farklı bir düğün etkinliği gerçekleştirmiş olabilmektedir. Bu da düğün turizmine tercih eden çiftler için önemli bir etken olarak görülmektedir.

Türkiye’de Düğün Turizmi Destinasyonları

Türkiye özelinde bakıldığında düğün turizmi potansiyelinin oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Ülkemizdeki; tarihi ve turistik mekanlar, doğal güzellikler barındıran açık hava mekanları düğün turizmi etkinlikleri için ideal destinasyonlar sunmaktadır. Genellikle Türkiye’de düğün turizmi denildiğinde akla ilk olarak Kapadokya gelir. Burası hem evlilik öncesi hem de düğün süreci gibi aşamalarda çiftlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri olmaktadır. Genellikle evlenme teklifi aşamasından itibaren 3 – 4 gün süren düğünlere kadar Kapadokya evlenecek çiftlere ev sahipliği yapmaktadır. Kapadokya’nın rengarenk dünyası, otantik fonu ve devasa balonları düğün yapmak isteyen çiftlerin oldukça memnun bir şekilde ayrılmasını sağlayabilecek güzelliktedir. Yalnızca Türkler değil dünyanın dört bir yanından; Kanada’dan, Hindistan’dan, Çin’den pek çok turist bölgedeki ilgili işletmeler ile organizasyon sürecini başlatarak bu büyülü atmosferde dünya evine girme ayrıcalığını yaşamaktadır.

Düğün TurizmiTürkiye’de düğün turizminin bir diğer yaygın adresi ise Antalya’dır. Deniz, kum ve güneş üçlüsünün en iddialı yerlerinden ve Akdeniz’in incisi olan Antalya; her yıl dünyanın farklı ülkelerinden gelen evlenecek çiftleri ağırlamaktadır. Genellikle Antalya’da yapılan düğünler kumsalda ve çıplak ayaklı bir şekilde olmaktadır. Ancak sadece kumsallarda değil Kır bahçesi gibi açık alanlarda da mütevazı düğün organizasyonları yapılabilmektedir. Şehir özellikle düğün sonrası balayı olanakları bakımından daha cazip görünmektedir. En az Antalya kadar tercih edilen bir diğer rota ise Bodrum‘dur. Türkiye’de düğün turizminin en popüler adreslerinden biri olan Bodrum’da yine salaş kumsal düğünleri yaygındır. Son olarak ise İstanbul, düğün turizminin en benzersiz ve keyifli adresi olmaktadır. Genellikle İstanbul Boğazı’nın enfes manzarası eşliğinde ya da boğazdaki lüks otel ve işletmelerde düğün organizasyonları gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca buna benzer bilgilendirici ve gezi – tatil içerikleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri