AkdenizAntalyaYurtiçi Gezilerimiz

Antalya Gezi Rehberi – Antalya Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Antalya'nın Gezilebilecek En Güzel Yerleri

Akdeniz’in incisi olan Antalya gezilmesi ve görülmesi gereken yerler açısından çok sayıda seçeneğe sahip bir şehirdir. Bunun elbette ki en büyük sebeplerinden bir tanesi kentin adeta bir turizm cenneti oluşudur. Akdeniz’in elverişli iklimi sebebiyle hem ülkemizin hem de dünyanın dört bir tarafından milyonlar, Antalya için tatil planları yapmaktadır. Peki Antalya gezilmesi ve görülmesi gereken yerler nerelerdir? İşte sizler için en iyi yerlerden oluşan Antalya gezi rehberi…

Side Antik Kenti

Side-Antik-Kenti

Antalya’nın en güzel ve en değerli antik kentlerinden biri Side Antik Kenti’dir. Bu tarihi yapının Hititler dönemine kadar dayandığı bilinmektedir. Side, Antalya’nın 80 kilometre kadar uzağında kalır. Antalya’yı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin en uğrak noktalarındandır. Side Antik Kenti tarih boyunca pek çok millete ve medeniyete ev sahipliği yapmıştır. 15. yüzyılda bu bölge Türk egemenliğine geçmiş olsa da yerleşik bir yaşam olmadığından Türklere ait bir eser bulunmamaktadır. Genellikle Bizans, Helenistik ve Roma dönemi mimari özelliklerini yansıtmaktadır. Side Antik Kent içerisinde Side Müzesi bulunmaktadır. Müzede bu bölgede yapılan kazılar sonucunda çıkarılan eserler sergilenmektedir. Antik kent, Manavgat ilçesine 8 kilometre uzaklıkta yer alır pazartesi hariç her gün ziyarete açıktır. Saat 9.30 ile 17.30 aralığında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Köprülü Kanyon

Antalya Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Burası Türkiye’nin en uzun kanyonu olma özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Köprülü Kanyon, Isparta’dan gelen ve Antalya denizine dökülen Köprüçay’ın aktığı bir vadidir. Genellikle rafting ve kano gibi sporlar yapmak isteyenler tercih etmektedir. Antalya çevresinde rafting yapabileceğiniz en güzel alan Köprülü Kanyon olarak bilinmektedir. Bu alan 1973 senesinde Milli Park statüsü kazanmıştır, yaklaşık 36 bin hektarlık alanıyla 100 metreyi bulan yüksekliği ile kanyon oldukça heybetli bir görünüme sahiptir. Milli Park içerisinde sedir ormanları, maki alanları ve kızılçamlar bulunmaktadır. Ayrıca alanın bazı bölgelerinde peri bacalarını andıran taş oluşumları da yer almaktadır. Oksijeni oldukça fazladır. Köprülü Kanyon’a gelerek çeşitli hayvan türlerini görebilir, doğal güzelliklerin fotoğraflarını çekebilir, tiyatro, sarnıç, tapınaklar ve su kemerlerini gezebilirsiniz. Kanyon şehir merkezine yaklaşık 90 kilometre mesafede Manavgat ilçesinde yer alır. Dilerseniz çevredeki kamp yapabileceğiniz alanlardan da yararlanabilirsiniz.

Patara Antik Kenti

Patara-Antik-Kenti-1

Burası, Likya uygarlığının milattan önce 8. yüzyıldaki başkentidir. Dönemin en önemli sahil kasabalarından biridir. Ayrıca dünyanın ilk meclis binasını içinde bulundurmasıyla tarih açısından önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda bir hububat deposu olarak kullanılmıştır. Akdeniz 3 hububat depolarından bir tanesi de Patara Antik Kenti içerisindeydi. Zamanla Patara Limanı deniz kumlarıyla dolmuş ve kentin büyük bir çoğunluğu kumlar altında kalmıştır. Bu sebeple yapılan birçok kazı çalışmaları zorlaşmıştır. Patara Antik Kenti aynı zamanda dönemin Hristiyanları için önemli merkezlerden biriydi. Meşhur Noel Baba’nın yani Saint Nicholas’ın burada olduğu çeşitli rivayetlerde dile getirilmektedir. Patara Antik Kenti sadece tarihi yapıların gezilebileceği bir yer değil aynı zamanda el değmemiş plajlarında gezebileceğiniz ve tertemiz denizlerinde yüzebileceğiniz bir plajı da içinde bulundurmaktadır. Patara Plajı, antik kent yakınlarında bulunur ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Antalya Akvaryum

Antalya-Akvaryum

Burası şehir merkezinde Konyaaltı Plajı yakınlarında yer alan bir eğlence merkezidir. Yapım süresi tam 260 gün sürmüş ve yapıldığı ilk günden bu yana aynı ilgiyle ziyaret edilmektedir. Esasen bir eğlence merkezinden çok daha fazla olanak sunmaktadır. İçerisinde yeme içme gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz mekanlar, doğal kar yağdırılan Kar Dünyası ve Buz Müzesi, Wild Park denilen içeresinde çeşitli zehirli sürüngenlerin ve böceklerin yer aldığı alan ve daha birçok yer bulunmaktadır. Eğlence merkezinin en sevilen yeri elbette ki tünel akvaryumdur. Tam 131 metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğindedir. Tasarımı İtalyan heykeltıraş tarafından yapılmıştır. Etkinlik takvimlerini takip ederek burada çeşitli etkinliklere katılabilir ve eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Termessos Milli Parkı – Güllük Dağı

Termessos-Milli-Parki-–-Gulluk-Dagi

Antalya’da gezilmesi ve görülmesi gereken yerler denince akla ilk gelen yerlerden bir tanesi de Termessos Milli Parkı’dır. Termessos Milli Parkı şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre mesafede bulunur ve doğal güzellikleriyle birçok turisti kendine çeker. Termessos Milli Parkı yalnızca doğal güzelliklerin bulunduğu bir alan değil aynı zamanda bir antik kenttir. Burada yapılan birçok kazıda çeşitli kalıntılara rastlanılmıştır. Pamfilya Antik Kenti’ne komşu şehirlerden biridir. Güllük Dağı içerisinde yer alan bu Milli Park’ta çeşitli vadiler, kanyonlar, düzlükler ve tepeler bulunmaktadır. Ormanlık bir alandan oluşmakla birlikte Akdeniz’in tipik bitki örtüsünü yansıtmaktadır. Milli Park içerisinde çeşitli hayvan türlerini de gözlemleyebilir, trekking yapabilir, dağ tırmanışı yapabilir ve dilerseniz kamp atabilirsiniz. Kamp yapılabilecek uygun yerler bulunmaktadır. Ancak Orman Bölge Müdürlüğü’nden kamp konaklaması için izin almanız gerekebilir. Antalya Otogarı’ndan hareket eden Korkuteli minibüsleri ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tahtalı Teleferik

Antalya Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Burası Kemer ilçesinde yer alan ve Avrupa kıtasının en uzun teleferik sistemi olmasıyla bilinen bir ulaşım alanıdır. Tahtalı Teleferik, Tahtalı Dağı üzerinde yer aldığından bu ismi almıştır. Teleferik hattı 726 metrelik bir yükseklikte yer alır, 2 bin 365 metrelik bir tepeye çıkar ve yaklaşık 10 dakikalık bir yolculuk deneyimi sunar. Aynı zamanda Olimpos Teleferiği olarak da bilinmektedir. Antalya’yı ziyaret eden hem yerli hem de yabancı turistlerin en sevdiği yerlerden biridir. Günün her saatinde gelebilir ya da daha eğlenceli bir deneyim için gün doğumu veya gün batımı esnasında gelerek eşsiz manzaraya şahitlik edebilirsiniz. Tahtalı çevresinde özellikle de tatil sezonunda birçok etkinlik ve yarışmalar düzenlenmektedir. Özellikle bisiklet yarışması Türkiye’nin en büyük etkinliklerinden biridir. Her sene yapılan bu etkinliğe yaklaşık 100 sporcu katılmaktadır. Tahtalı Teleferik ücretlidir. Tam bilet ücreti 100 TL olmakla birlikte öğrenciler %50 indirimli bir şekilde faydalanabilmektedir.

Konyaaltı Plajı

Antalya Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Antalya gezilmesi ve görülmesi gereken yerler denince olmazsa olmaz yerlerden biri şüphesiz ki Konyaaltı Plajı’dır. Konyaaltı Plajı ülkemizin en güzel sahil şeritlerinden biridir. Her sene on binlerce yerli ve yabancı turistin severek gezdiği yerler başındadır. Konyaaltı Plajı’nın uzunluğu yaklaşık 7 kilometre olup aynı zamanda ülkemizin en uzun plajlarından biri olma özelliğini taşımaktadır. Konyaaltı Plajı keyifli vakit geçirebileceğiniz yürüyüş ve spor alanlarına sahiptir. Burada hem özel plajlar hem de halk plajları bulunmaktadır. Halk plajları ücretsizdir ancak plajda şezlong ve şemsiyelerden yararlanmanız için ek bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Denizi sığ bir şekilde başlamakta ve kademe kademe derinleşmektedir. Çocuklu aileler için uygun bir yapısı vardır. Çevrede hem yöresel hem de dünya mutfağından lezzetler tadabileceğiniz kaliteli restoranlar da bulunmaktadır. Şehrin birçok noktasından buraya toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel araçları ile ulaşım sağlayacaklar ise şehir merkezindeki yol tabelalarını takip ederek kolayca ulaşabilirler.

Buna benzer daha birçok gezi fikri ve tatil turları için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazımızda dikkatinizi çekebilir: Türkiye’nin İlk Buz Müzesi Açıldı! İşte Buzdan Heykeller!

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri