Seyahat Haberleri

Türkiye’nin İlk Buz Müzesi Açıldı! İşte Buzdan Heykeller!

Buz Müzesi Nerede?

Türkiye’nin tek buz müzesi hakkında bilgi sahibi olmaya ne dersiniz? Buzdan heykellerin bulunduğu bu yer nerededir? Buzdan heykeller nasıl yapılır? Hadi müze hakkında küçük bir tura çıkalım.

Ata Buz Müzesi Hakkında

Türkiye’nin tek buz müzesi özelliğine sahip olan ‘’Ata Buz Müzesi’’ 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anısına Erzurum’da açıldı. Müze, Atatürk Üniversitesi ve KUDAKA ortaklığı sonucu 18 ay süren bir çalışmayla tamamlandı. Ayrıca New York, Moskova, Fairbanks gibi birçok dünya şehrinde bulunan buz müzelerinin Türkiye temsilcisi olma özelliğine de sahip.

Müze -5 derecede 12 ay boyunca buzdan heykeller sergileyebilme özelliğine sahip. Sergilenecek bu buzları hazırlayabilmek için 8 buz üretim makinesi, 16 buz kalıp makinesi bulunuyor ve 400 metrekarelik bir sergi alanı mevcut. Müze içerisinde bu alanla birlikte insanların sosyalleşebileceği ve çay molası verebilecekleri alanlar da barındırıyor. Sergilenen bu muhteşem buz heykeller, ışık ve ses ile birleşince ziyaretçilerine adeta görsel bir şölen sunuyor.

buz müzesi

Türkiye Buz Müzesi Açılışı

15 Temmuz anısına açılan müze; o günleri aklımızda diri tutacak, birlik ve beraberliğimizi bizlere tekrar tekrar hatırlatacak muazzam bir Maan Ice sergisiyle açıldı. Serginin ismi eski Türkçede bir arada birlikte anlamlarına karşılık gelen maan kelimesi düşünülerek verildi. Ayrıca açılışta üniversitenin rektörü tarafından bu müze şehrin cazibe merkezleri arasında yer alacak ifadeleri kullanıldı. Müze açılışı konuşmalarla başladı ve serginin gezilmesiyle sona erdi.

Müzenin Uluslararası Alanda Tanıtımı

Türkiye Seyahat Acentesi Birliği Kuzeydoğu Anadolu Başkanı Kürşat Özeken tarafından İç turizme hareketlilik getirme açısından büyük önem arz ettiği düşünülen müzenin tanıtımı için elimizden geleni yapacağız ifadeleri kullanıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığına bilgi verilmesi, aynı zamanda tanıtım için farklı materyaller kullanılarak müzenin dünya çapında tanıtılması söz konusu.

Ata Buz Müzesi İkinci Sergisini Açtı

Buz Müzesi 15 Temmuz temalı sergiden sonra 2021 yılının ilk ayında ‘’Cumhuriyet ve Çocuk’’ ‘’Seramik Tuz Buz’’ temalı iki sergiye daha imza attı. Sergi 2 ay boyunca ziyaretçilerine açık olacak. ‘’Cumhuriyet ve Çocuk’’ adlı sergide sanata ilgiyi daha erken yaşlara çekmek amaçlandı. Diğer sergide ise ateşin ürünü olan seramik ile buz birleştirildi.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri