Seyahat Haberleri

Kurban Bayramı İzni Kaç Gün? – Özel Sektörü Kapsar Mı? – Kurban Bayramı İdari İzni Kimleri Kapsıyor?

Kurban Bayramı Tatili 2022

Kurban Bayramı’nın yaklaştığı şu günlerde idari izinlerin kaç gün olacağı, kimleri kapsayacağı merak konusudur. Kurban Bayramı 2022 senesinde 9 Temmuz Cumartesi günü başlayıp 12 Temmuz Salı günü sona erecektir. İşte ülkemizde milyonlarca kişiyi etkileyecek olan olan bayram tatiline dair Kurban Bayramı izni kaç gün, özel sektörü kapsar mı ve Kurban Bayramı izni kimleri kapsıyor gibi birçok sorunun yanıtı bu içeriğimizde.

Kurban Bayramı İzni Kaç Gün?

Kurban Bayramı tatilinin bitimine çok yakın bir tarihte 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününün olması tatilin uzayacağına dair yapılan tahminleri haklı çıkarttı. Konu hakkında Kabine Toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı sonunda “Kurban Bayramı tatilini takip eden günler ile birlikte 15 Temmuz’u takip eden günler olan çarşamba ve perşembe günleri idari izin kapsamında sayılacak.” şeklinde açıklama yaptı. Böylelikle Kurban Bayramı tatili 9 gün olarak belirlenmiş oldu.

İdari İzin Özel Sektörü Kapsıyor Mu?

Kurban Bayramı izni

Kurban Bayramı tatili hakkında yapılan yazılı açıklamada, idari iznin kapsamının yalnızca kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmakta olanların faydalanabileceği belirtilmiştir. Bu sebeple söz konusu idari izinden özel sektör çalışanları faydalanamayacaktır. İdari izinler, mevzuat gereği resmi tatil günlerinden sayılmamaktadır. Ancak bazen işverenler, ilgili resmi tatil günlerinden önceki veya sonraki günlerde kendi iradeleri dahilinde çalışanlarına izin verebilmektedir. Bu süreç boyunca da çalışanların ücretlerini ödemekle mükelleftir.

Kurban Bayramı İdari İzni Kimleri Kapsıyor?

İdari İzin 657 sayılı kanun kapsamında bulunan ve devlet memurlarını kapsayan bir izin türüdür. İdari izin bir diğer ifadeyle bir kişiye çalışmakta olduğu kamu kurumu tarafından verilen izindir. İdari izinlerin tatil günü ilan edilmesi Cumhurbaşkanının yetkisindedir. İdari izin kararı çıktığında bu karar yalnızca kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan devlet memurlarını kapsamaktadır. Özel sektör çalışanları için idari izin söz konusu değildir.

Bu içeriğimizde Kurban Bayramı izni hakkında ve iznin kimleri kapsayacağı hakkında bilgiler sunulmuştur. Buna benzer daha birçok farklı seyahat haberleri ya da gezi fikirleri için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri