Seyahat Haberleri

Onları Her Yerde Görmek Mümkün Değil! İlginç Canlılar Rehberi

İlgi Çekici Canlılar

Dünyanın pek çok noktasında farklı türden canlılar yer alıyor. Bu canlıların arasında epey ilginç olanları mevcut. İlginç canlılar rehberi sizler için özenle hazırlandı!

Birbirinden İlginç Canlılar Rehberi

Çamur Zıpzıpı

Çamur Zıpzıpı adıyla bilinen bu balıkların Japonya, Çin, Avustralya, Hindistan gibi ülkelerde yaşadığı biliniyor. Ayrıca bu balıklar karada bile nefes alabiliyor. Denizin çekilmesi ile birlikte hemen çamur yüzeyine çıkan bu balıklar bitkileri yiyerek yaşamlarını sürdürüyor. Eş bulmak için yukarı doğru zıpladıkları hareketleri nedeniyle bu ismi almışlardır. İlginç Canlılar Rehberi içindeki ilk sırayı Çamur Zıpzıpı alıyor.

Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı

Bu garip görünümlü balık Galapos Adaları’nda denizin yaklaşık 30 metre derinliğinde yaşıyor. Ayrıca bu balıkların boyu 40 santimetreye kadar ulaşabiliyor. İyi bir yüzücü olmadığı bilinen bu balıklar deniz yüzeyinde yürümeyi tercih ediyor ve bunun için göğüs yüzgeçlerini kullanıyorlar. Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığının yüzmekten çok yürümeyi tercih ettiğini söyleyenler arasında balığın deniz tabanına oturduğunu söyleyenler de var. Ayrıca erişkinliğe ulaşan balıkların sırt yüzeyi dikenli bir uzantıya dönüşüyor ve bu sayede avlarını kendilerine çekerler.

Geoduck

Geoduck

Bu istiridyeyi andıran şeklinin yanı sıra biraz tuhaf olan canlı panopea generosa olarak da biliniyor. Bu canlı 140 yıl gibi uzunca bir süre yaşayabiliyor. Ayrıca bir seferde 5 bin dişiyi dölleyebilmesi sebebi ile iktidarsızlığa çare olabileceği düşünülerek tüketiliyor. Bu bile onu ilginç canlılar rehberi arasında görmeye yetiyor. Diyeceğimiz o ki bu canlının tek bir doğal düşmanı var, o da insanlar.

Onları Görenler Gözlerine İnanamıyor!

Pyura Chilensis

Pyura Chilensis

Bir diğer adı Yaşayan Kaya olan ve Pyura Chilensis olarak bilinen bu canlıyı Şili ve Peru kıyılarında görmek mümkün. Bu canlılarda bir kayaya benzer bir organizma bulunuyor ve bu organizmanın içindeki organlar da zarla kaplı. Yaşayan Kaya, deniz suyu emiyor ve mikroorganizmaları filtreleyip sindirerek besleniyor. Balıkçılar ve halk ise bu kayaları el testereleriyle keserek içinde kayısı büyüklüğünde olan parçaları çıkararak lokantalara satıyor. Ekşi ve yoğun tadı olan bu parça pişmiş veya çiğ olarak tüketiliyor.

Proboscis Maymunu

ilginç canlılar rehberi

Genellikle Borneo’da yaşadığı bilinen ve Asya’nın yerli bir türü olan bu maymunlar sarkık burunlarını ve dişlerini diğer maymunları etkileyebilmek için kullanıyor. İlginç Canlılar Rehberi arasında Proboscis Maymunu’nun yer almaması tabi ki düşünülemezdi.

Kel Uakari

Kel Uakari

Bu maymunlar için sağlıklı olmanın işareti parlak kırmızı bir yüzdür ve bu maymunlar eşlerini seçerken özellikle buna dikkat ederler. Kırmızı Yüzlü Maymunlar genellikle Peru ve Brezilya’da suya yakın olan yerlerde yaşamlarını sürdürürler.

Mantis Karidesi

ilginç canlılar rehberi

Bu karideslerin gözünde 12 tane renk reseptörü olduğu biliniyor. Yeri geldiğinde kıskaçlarıyla oldukça hızlı bir şekilde rakiplerine vurabilirler. Avlarını yakalamak için attıkları bu yumruklarla bilinirler.

Beyaz Kaplumbağa

Beyaz Kaplumbağa

Bu kaplumbağaların Çin kültüründe önemli bir yeri vardır ve kreme çalan pembe renklerinin aynı sıra yumuşak dokuları ile dikkat çekerler.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri