Plaj ÖnerileriSeyahat Haberleri

Ücretsiz 5 Yıldızlı Halk Plajları Projesi – Plajlar Nerede? Tüm Detaylar

Halk Plajları Projesi

Halk plajları projesi; Türkiye’deki plajlar, 5 yıldızlı halk plajına benzer lüks bir deneyim sunmaları nedeniyle popülerlik kazanmıştır yıllar içerisinde. Aslında ülkemiz, dünyada en fazla mavi bayraklı plaja sahip üçüncü ülke olma unvanına sahip. Böylelikle plaj ve deniz turizmi konusunda şanslı ülkelerden biri olarak sayılabiliriz. Bu el değmemiş kıyı alanlarının öneminin bilincinde olan Kültür ve Turizm Bakanlığı, plaja gidenlerin artan talebini karşılamak amacıyla sürekli olarak yenilerini ekleyerek ücretsiz halk plajlarının kullanılabilirliğini artırmak için çaba harcamakta. Şimdi de harika bir proje ile bizim önümüze geliyor!

Türkiye Cumhuriyeti Bakanlığı, çeşitli tercih ve ihtiyaçlara hitap eden 5 yıldızlı halk plajlarının ülke genelinde yaygınlaştırılması planlarını duyurdu. Bakanlık, artan ziyaretçi sayısını karşılamak amacıyla ülke çapında toplam 35 adet bu tür plaj kurmayı hedefliyor. Halihazırda ortalama 100 bin kişinin ilgisini çeken bu plajlara, yaklaşık 30 bin şezlong da eklenerek, geniş dinlenme ve eğlence alanı sağlanacak.

Bakanlık, halkın yararlanabilmesi için toplam 14 adet ücretsiz halk plajı sağlıyor. Buna Akdeniz’de 9, Ege Bölgesi’nde ise 5 plaj dahildir. Bakanlık, bunlara ek olarak Antalya’da Küçük Çaltıcak Ücretsiz Halk Plajı’nın da yakın zamanda açılışını yapacak. Bu plaj 2 bin 600 şezlong kapasiteli olacak ve vatandaşların ziyaretine açık olacak. Bakanlık bu plajın da eklenmesiyle toplam 15 güzel plajı halkın kullanımına açmış olacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Manavgat Ilıca, Kemer Tekirova ve Bodrum Yalıkavak Ücretsiz Halk Plajlarında da proje faaliyetlerine başladı.

Manavgat Ilıca Halk Plajı

Turistik bölgede yer alan şirin bir ilçe olan Ilıca, Antalya’ya şehrine yaklaşık 60 kilometre, pitoresk Manavgat ilçesine ise sadece 10 kilometre uzaklıktadır. Tarihi taş evleriyle ünlü Ilıca, aynı zamanda dünya standartlarındaki plajı ve seçkin tatil beldeleriyle de ünlü. Ayrıca Ilıca’nın komşu ilçe Kumköy ile karmaşık bir bağlantısı olması, bir seyahat destinasyonu olarak cazibesini ve çekiciliğini daha da artırmaktadır.

Kemer Tekirova Halk Plajı

Tekirova sadece muhteşem manzarasıyla değil, aynı zamanda birçok tarihi ve kültürel mekana da ev sahipliği yapıyor. Yakınlarda antik bir Likya kenti olan Phaselis’in antik kalıntılarının yanı sıra Olympos tatil beldesi ve yerden sonsuz alevlerin çıktığı doğal bir fenomen olan Yanartaş da keşfedilebilir. Macera arayanlar, 2800 metre gibi etkileyici bir yüksekliğe ulaşan yüksek bir zirve olan Tahtalı Dağı’nı keşfetmekten de mutluluk duyacaktır. Bu dağ, kayak ve diğer kış aktiviteleri için mükemmel fırsatlar sunan, kış sporları meraklıları için bir cennettir. Sualtını keşfetmek isteyenler için Tekirova dalış tutkunları için kaçırılmayacak bir fırsattır. Bölgede, keşfedilmeyi bekleyen canlı bir deniz ekosistemi sunan, başlıca dalış noktaları olarak hizmet veren Üç Adalar bulunmaktadır.

Bodrum Yalıkavak Halk Plajı

Yalıkavak, Bodrum’a yaklaşık 18 kilometre uzaklıkta olup yarımadanın büyüleyici kuzeybatı bölgesinde yer almaktadır. Bodrum’dan Yalıkavak’a doğru yola çıkan biri, önce meltemde hafifçe sallanan bir dizi yel değirmeniyle karşılanır, ardından Yalıkavak’ın nefes kesen ve eşsiz manzarasının büyüsüne kapılır. Bir zamanlar sünger avcılarıyla ünlü ve köklü Süngerci geleneğine dayanan bu şirin mahalle, yıllar içinde dikkat çekici bir dönüşüm geçirerek öne çıkan ve aranan bir turizm destinasyonu haline geldi. Yalıkavak, inişli çıkışlı yamaçlara ve kıyı bölgelerine görkemli bir şekilde yerleşmiş ikonik yel değirmenlerinin yanı sıra, el değmemiş ve cennet gibi koyları, hayranlık uyandıran gün batımları ve yakın zamanda kurulan modern turizm tesislerinin ortaya çıkışıyla kendisini farklılaştırmaktadır. bu olağanüstü bölgenin cazibesini artırıyor.

Bodrum Yalıkavak
Bodrum Yalıkavak

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya’da Belek, Kemer-Çamyuva, Çifteçeşmeler (Erez Burnu), Kadriye, Manavgat, Muratpaşa-Lara ve Bahçecik Ücretsiz Halk Plajları’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda plajı halkın kullanımına açtı.

Muğla Bakanlığı, 2019 yılında Bodrum-İçmeler, Marmaris-İçmeler, Türkbükü ve Torba Serbest Halk Plajlarını birbirine bağlayarak ziyaretçiler arasında topluluk duygusunu güçlendiren övgüye değer bir girişimde bulundu. Bakanlık, bu başarının ardından çalışmalarını daha da genişleterek, İzmir Elmassız Halk Plajı‘nı hizmete açarak hem bölge sakinlerinin hem de turistlerin plajın tertemiz güzelliğinin ve serinletici sularının tadını çıkarmasını sağladı. Bu çaba, Bakanlığın Muğla’daki bireylerin genel plaj deneyimini geliştirme konusundaki kararlılığının bir örneğini teşkil etmekte ve bölgedeki turizm ve eğlence faaliyetlerini teşvik etme konusundaki kararlılığını daha da sağlamlaştırmaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı engelli ve doğa dostu plajlarında vatandaşların ihtiyaç ve tercihlerine uygun çok çeşitli olanaklar ve olanaklar sunuyor. Bunlar arasında ziyaretçilerin dinlenebileceği ve güzel çevrenin tadını çıkarabileceği aile pansiyonları ve dinlenme terasları gibi çeşitli özellikler bulunmaktadır. Ayrıca, plaja gidenlerin bölgenin lezzetlerini ve spesiyalitelerini tadabilecekleri bir yerel ürünler pazarı da bulunmaktadır. Küçük çocuklu ailelere yönelik bebek bakım üniteleri ve oyun alanları ile herkesin rahat ve keyifli bir deneyim yaşaması sağlanıyor. Ayrıca plajlar bisiklet ve yürüyüş yolları ile donatılmış olup, ziyaretçileri bölgeyi keşfetmeye ve doğal manzaraları izlemeye teşvik etmektedir. Genel atmosferi geliştirmek için hoş ve canlandırıcı bir ortam yaratan aromatik peyzaj düzenlemesi yapılmıştır. Ziyaretçilerinin konforu ve keyfi için detaylara bu kadar önem veren Kültür ve Turizm Bakanlığı, gerçekten olağanüstü plaj destinasyonları yaratmıştır.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: Haluk Levent İzmir Fuarı Konseri Ücretsiz – İzmir Fuarı Çim Konserleri

Daha fazla gezi ve tatil fikri için Gezilinki Youtube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri