RusyaSeyahat HaberleriUkrayna

Ukrayna – Rusya Savaşı Başlayacak Mı? Tatil Turları ve Uçuşlar İptal Edilir Mi?

Ukrayna – Rusya Savaşı Ne Durumda?

Batı ve Rusya arasında, Ukrayna ile ilgili patlak verecek olası bir savaşın Türkiye üzerinde hem siyasi ve ekonomik açıdan hem de turizm açısından birçok etkisi olacaktır. Ukrayna ve Rusya arasında özellikle son dönemlerde daha da tırmanan bu gerginlik Türkiye üzerinde de bir tedirginliğe neden oldu. Olası bir Ukrayna – Rusya Savaşı, tatil turlarını etkiler mi? Ukrayna sivil havasını uçuşlara kapattı mı?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Donetsk ve Luhansk bölgelerini tanıma kararı alınca gerilim bir hayli yükseldi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı da Rusya’nın söz konusu tavrını kınadı ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saygı duyulması gerektiğini dile getirdi. Türkiye’nin bu noktada takınacağı tavır ticaret, doğalgaz ve turizm gibi unsurları direkt olarak etkilemektedir.

putin

Savaş ihtimalinin endişe ile takip edilmesinin büyük bir nedeni turizm sektörünün sekteye uğrama ihtimalidir. Olası bir Ukrayna ve Rusya Savaşı Türkiye’nin ikili ilişkilerinde sorun yaratabilecektir. Bu konuda Turizm Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya “İki ülke en büyük pazarlarımız. Artan gerilim turizmcileri son derece tedirgin ediyor. Bir savaş olasılığının turizm sektörüne de olumsuz etkileri kaçınılmaz olacaktır. Türkiye olarak her iki ülke ile hem diplomatik açıdan hem de turizm bakımından son derece pozitif ilişkilerimiz bulunmaktadır.” açıklamasını yaptı.

Ukrayna Tatil Turlarını İptal Edecek Mi?

Ukrayna ve Rusya arasındaki bitmek bilmeyen gerginlik aynı zamanda tatil turu satın alanların veya tatil planı yapanların büyük bir endişe yaşamalarına neden olmaktadır. Ukrayna ya da Rusya’ya tatil planı yapanların büyük bir çoğunluğu “Ukrayna tatil turlarını iptal ediyor mu?” sorusuna cevap aramaktadır. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin şu ana kadar savaş karşıtı bir tutum içerisinde olduğunu söylemek mümkündür. Zelenskiy, Rusya’nın Ukrayna’ya saldıracağı iddia edilen gün, 16 Şubat tarihini “Birlik Günü” olarak resmi tatil ilan etti. Devlet başkanının bu tutumu olası bir savaşın yakın bir ihtimal olmadığı fikrini akıllara getirdi. Şu ana kadar tatil turlarıyla ilgili, sivil hava sahalarının kapanmasıyla ilgili herhangi bir taraftan bir açıklama yapılmadı.

Türkiye’nin Ukrayna ve Rusya ile Arasındaki Turizm İlişkileri Nasıldı?

rssfsdfsff

Türkiye’nin özellikle son senelerde her iki ülke ile de ilişkileri oldukça güçlüdür. 2021 senesinde pandeminin de etkisiyle turizmde beklenen gelişmeler yaşanmasa da bundan önceki yıllarda özellikle Ukrayna’dan gelen turistlerin sayısı bir hayli fazlaydı. Türkiye’ye en çok turist gönderen ülke Rusya’dır ancak Ukrayna’nın en çok turist gönderen ülke durumuna gelmesi öngörülen gelişmeler arasında yer almaktadır. Çünkü Ukrayna’dan gelen turist sayısı 2 milyonu aşarak Almanya’dan sonra üçüncü ülke konumuna geldi. Dolayısıyla Ukrayna – Rusya Savaşı ihtimalinin Türkiye için olumsuz neticeler yaratacağı bir gerçektir.

Türkiye’nin söz konusu savaş ihtimali durumunda nasıl bir tutum sergileyeceği de merak konusudur. Türkiye bir NATO üyesidir ve Atlantik İttifakı’nın alacağı herhangi bir karara uymakla sorumludur. Aksi taktirde bunun Türkiye’ye diplomatik yönden yaptırımları olacak ve ayrıca turizm sektörü açısından 11 milyar dolarlık bir kayıp yaşanması anlamına gelecektir.

dfsdfgg

Ukrayna – Rusya Savaşı henüz belirli bir zemine oturtulmuş durumda değildir. Ancak gerilimin giderek artması ve tarafların uzlaşmacı bir tavırdan uzaklaşması Türkiye’ye gelecek turistlerin durumunu doğrudan etkileyecektir. Ayrıca Türkiye’den de Ukrayna’ya 2022 senesi içerisinde 2,5 milyon civarında turist gideceği tahmin edilmekteydi. Netice itibariyle henüz somut bir adım ve gelişme olmadığından Ukrayna tatil turları iptal edilmedi ve Ukrayna sivil hava sahası uçuşlara kapatılmadı.

Tatil turları ve gezi planları için güncel bilgi ve farklı fikirler için GeziLinki’nin YouTube hesabını da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri