AsyaRusyaYurtdışı Gezilerimiz

Moskova Gezilecek Yerler: Kahraman Şehir’de Bir Mola

Moskova Gezi Rehberi

Tarihi çerçevesi, doğal güzellikleri ile adeta bir sanat şehri olan Moskova’ya gitmeye hazır mısınız? O zaman Moskova gezilecek yerler sizi bekliyor!

Moskova Nerede?

Rusya’nın Avrupa tarafında yer alan Moskova aynı zamanda Rusya’nın başkenti ve en kalabalık şehridir. Yüzölçümü bakımından ise ülkenin en küçük şehri olarak kayıtlara geçmiştir. Moskova Volga ve Oka ırmakları arasında kurulmuştur ve denizden yüksekliği yaklaşık 156 metredir. Moskova gezilecek yerler  her açıdan şahane bir tercihtir. Hem tarihi olarak hem de güzellikleri açısından Moskova deneyimini yaşamak, hayatınız boyunca unutamayacağınız bir anı yaşamak demektir.

Moskova, etkileyici bir şehirdir. Yüzyıllara dayanan geçmişi, sanatsal yapıları ve doğal manzaraları ile Moskova gezilecek yerler her yıl binlerce insanın odak noktası olmuştur. 13. Yüzyıldan itibaren Rusya’nın başkenti olan kent, bünyesinde var olan başyapıt değerinde sayılabilecek binaları ile mutlaka gezilmesi gereken bir yer olmaktadır. Kızıl Meydan ve Kremlin, Aziz Vasil Katedrali, Lenin Mozolesi, içerisinde ünlü yazar Nazım Hikmet’in mezarının da bulunduğu Novodecivhy Manastırı bunlara örnek niteliğindedir.

Moskova’da Gezilecek Yerler

Kızıl Meydan

Moskova gezilecek yerler  için oldukça ideal bir başlama noktası sayılan Kızıl Meydan, yerli halk tarafından şehrin kalbi olarak nitelendirilmektedir. Bunun sebebi ise bu meydanın tarihsel süreç boyunca birçok olaya tanıklık etmiş olmasıdır. Gösteriler ve törenlerden idamlara kadar birçok gelişme burada yaşanmıştır. İlk zamanlarda bir pazar yeri olarak kullanılan meydan Sovyet Rusya döneminde 1 Mayıs ve 7 Kasım gibi önemli tarihlerde düzenlenen tören ve etkinliklere ev sahibi olmasıyla birlikte, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yerini almıştır.

Kizil-Meydan-Moskova
Kizil-Meydan-Moskova

Ayrıca arkası Kremlin Sarayı, önü GUM alışveriş merkezi, sağı Moskova Tarih Müzesi ve solu Aziz Vasili Kilisesi olan meydan, geziniz sırasında gideceğiniz birçok mekanın merkez noktası konumundadır.

Arbat

Arbat Caddesi’nin ortaya çıkışı 1930’lu yıllara yani Stalin dönemlerine dayanmaktadır. Bu ünlü cadde tam anlamıyla bir yaya yolu olmakla birlikte trafiğe kapalıdır. Arbat, eski ve yeni olarak ikiye ayrılmaktadır ve Eski Arbat dediğimiz cadde bir nevi İstiklal Caddesi’ni andırmaktadır. Sessiz ve sakin bir cadde olan Eski Arbat’ta turistik restoranların sayısı oldukça fazladır. Her köşebaşında bir ressam, ses sanatçısı görebileceğiniz bu nokta, Moskova gezilecek yerler için olmazsa olmazlardan biridir.

moskova gezisi

Kremlin Sarayı

Kremlin, kelime anlamına bakıldığında Rusçada şato, kale olarak adlandırılmaktadır. Sovyetler devriminden önce birçok Çar burada yaşamıştır. 12. Yüzyılda Moğol istilası nedeniyle yıkılan saray, 15. Yüzyılda yeniden inşa edilmiştir. Sarayı inşa ettiren III. Ivan adına 1600 senesinde Büyük Ivan Çan Kulesi yapılmış ve bu dünyanın en büyük çanı olarak tarihe geçmiştir. Moskova gezilecek yerler için güzel bir durak noktası olacak saraya Perşembe günleri dışında her gün uğrama şansınız bulunmaktadır. İçerisinde Çan Kuleleri, Kraliyet Mezarlığı gibi bölümler bulunan sarayı 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

moskova gezisi

Lenin Mozolesi

Öldükten 56 gün sonra mumyalanıp cam fanusa konulan Lenin’i görmek için burayı ziyaret etmeniz gerekmektedir. İnşası 1930 yılına dayanan Lenin Mozolesi, tam anlamıyla sosyalizmin izlerini taşımaktadır. Kırmızı renk granitler ve siyah labradorların simgesel bir önemi bulunmaktadır. Siyahlar yası temsil ederken, kırmızılar sosyalizmi temsil etmektedir. Ayrıca Şçusev isimli mimarın önerisi ile yapıya eklenen küp şekilleri ise ölümsüzlüğü temsil etmektedir. Pazartesi ve Cuma haricinde her gün saat 10.00-13.00 arasında burayı ziyaret edebilirsiniz.

moskova gezisi

Aziz Vasili Katedrali

Korkunç Ivan olarak bilinen Kral tarafından 16. Yüzyılda inşa ettirilen katedralin yapılış amacı Tatar Devleti’nden alınan Kazak şehrinin zaferidir. 8 kubbesi bulunan katedralin her bir kubbesi bir zaferi ifade etmektedir. Renk tonları, mimarisi ile sembolik bir değere sahip olan katedral UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yerini almıştır. Moskova gezilecek yerler arasında mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri olan katedralin bir diğer ismi Bakire Meryem Şefaat Katedrali’dir. Salı günleri dışında her gün saat 11.00-17.00 arasında burayı ziyaret edebilirsiniz.

moskova gezisi

Moskova’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Moskova, kışları çok soğuk geçen bir bölge olduğundan buraya düzenleyeceğiniz gezinin en uygun tarihi, Nisan ve Mayıs ayları olacaktır. Kış aylarının bitiminden sonra sıcaklıklar ortalama 15-20 derece arasında değişmektedir.

Moskova Gezisi Yaparken Ne Yenir, Ne Yapılır?

Gezilecek, görülecek yerler sıraya dizilmişken, Moskova gezilecek yerler sizi mutlaka acıktıracaktır. Bir yerlerde mola verip dinlenmek ve midenizi doyurmak adına gidebileceğiniz birkaç mekan bulunmaktadır.

Baltic Bread

Günün ilk ve en önemli öğünü olan kahvaltıyı bir de burada deneyimlemeniz gerekmektedir. Yaklaşık 50 farklı ekmek çeşidi ve 150’ye yakın pasta, sandviç, kurabiye seçenekleri ile çok zengin bir menüye sahip olan mekan Dmitrovka’da bulunmaktadır. Fiyatlar biraz pahalı olsa da, bu tek mekana özel değildir.

Bosco Cafe

Tarihi alışveriş merkezi GUM’un içinde bulunan kafede bir mola verebilir ve lezzetli Rus atıştırmalıklarının yanında kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Central House of Writers

Neo-gotik tarzın hakim olduğu restoran, ne eksik ne fazla tam bir Rus restoranıdır. Bu mekanda özel Rus yemeklerinden olan Blini krebi ve havyarlı yemekleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca tatlı olarak da Kissel isimli jöleli tatlıdan denemelisiniz.

Moskova İçin Tavsiyeler

Moskova’da konaklama ve ulaşım biraz pahalı olduğundan Moskova gezilecek yerler planladığınız zaman diliminde yerinizi belirlemeniz gerekmektedir. Ayrıca gece barlara giderken biraz şık giyinmeniz de işinize yarayacaktır.

  • Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri