AvustralyaYurtdışı Gezilerimiz

Sydney Gezilecek Yerler ile Sydney Gezi Rehberi

Avustralya Sydney'de Nereler Gezilmelidir?

Sydney gezilecek yerler listesi, GeziLinki ile beraber sizlere iyi bir gezi planı yapma imkânı sağlıyor.

Sydney Nerede?

Jackson Limanı kıyısında kurulan Sydney, Avustralya’da bulunan bir şehirdir. Avustralya’nın en önemli merkezlerinden bir tanesi olmasına rağmen başkent değildir ancak genel anlamda düşünüldüğünde Sydney, Avustralya için Türkiye’nin İstanbul’u gibi görülmektedir. Ülkenin en büyük şehridir ve bunun yanında nüfusu en yüksek olan şehirdir. Sydney, kalabalık olmasının yanında dünyanın birçok yerinden farklı kültüre, etkin kökene sahip insanı da bünyesinde barındırmaktadır. Sydney, 1700’lü yıllarda Aborjin yerlilerinin yerleşim alanıyken daha sonra James Cook’un şehri keşfetmesiyle ilk İngiliz kolonileri bu alana yerleşmiştir. Bu yerleşim bölgesi, kolonileşme süreci sonrasında modernleşmeye başlamıştır. Modernleşmenin yanında 1851 yılına gelindiğinde şu anki Sydney’in yerleşim alanları yakınında altın bulununca daha ilgi çekici hale gelmiştir ve bu olaydan sonra şehir popülasyonunda bir patlama yaşanmıştır. Zamanla gelişen Sydney, limanı ile ününü artırırken şimdilerde dünyanın en önemli sahil yerleşkelerinden biri olarak yaşamına devam eder.

sydney

Sydney gezilecek yerler rehberimize geçmeden önce Sydney’in yapısından bahsetmek istersek buranın Akdeniz, Anglosakson, Asya ve Okyanusya kültürlerinin bir sentezi olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda Sydney, karşımızda bir erime kazanı (melting-pot) olarak duruyor denilebilir. Sydney gezi rehberi sayesinde gidenin dönmek istemediği bu eşsiz Okyanusya şehrini tanıyıp gezinizin planlarını yapabilirsiniz!

Sydney’e Nasıl Gidilir?

Sydney’e bir gezi yapmak istiyorsanız Avustralya’nın Türkiye’ye bir hayli uzak olduğunu söyleyelim. İşte bu sebeple Sydney’e gitmek için uzun bir yolculuk yapmanız gerekecek. Türk Hava Yolları dahil olmak üzere birçok uçuş şirketinin Sydney’e seferi vardır. Ancak direkt uçuş olmadığını söyleyelim. Bunun yerine İstanbul’dan başlayan yolculuktan sonra Dubai, Doha, Singapur, Kuala Lumpur, Jakarta ve Bangkok gibi dünya şehirlerinden Sydney’e aktarmayla ulaşabilirsiniz.

Sydney gezi rehberi içerisinde kuşkusuz en çok merak ettiğiniz durumlardan biri vize ve pasaport olabilir. Sydney’e gitmek için kesinlikle vize gerekiyor. Tüm pasaport tiplerinden birine sahip olmanız yeterli. Bunun yanında Avustralya’nın sıkı gümrük ve karantina uygulamaları bulunuyor. Bu uygulamalar, Avustralya temsilciliklerine yapacağınız vize başvuruları sırasında sizlere detaylı olarak açıklanıyor. Uyarılara çok dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca başvuru belgeleri konusunda oldukça hassas davranmanızı öneriyoruz.

Sydney Gezi Rehberi: Sydney Gezilecek Yerler

Sydney Opera Binası

Kuşkusuz, yurt dışı denilince aklımıza gelen sembol yapılardan bir tanesi de Sydney Opera Binası’dır. Paris’in Eyfel’i, Mısır’ın kral mezarları olan piramitleri ve daha nicesi gibi Sydney Opera Binası’da şehrin, hatta ülkenin sembollerinden bir tanesidir. Yapısıyla oldukça dikkat çekici bir bina olan Opera Binası, 1973 yılında açılmıştır. Yalnızca güzelliği, tüm turistleri kendine çekmektedir ancak Opera Binası’nda yer alan etkinlikler ve etkinlik takvimi de insanların çokça rağbet gösterdiği bir özelliktir. Opera, bale ve konser gibi çeşitli etkinliklerin yapıldığı bina içerisinde tüm bu sanatsal etkinliklerin gerçekleştiği 5 adet büyük salon vardır.

Sydney gezi rehberi içerisinde en önemli nokta Sydney Opera Binası. Opera Binası’nı tanıtmak için rehberli turlar da yapılmaktadır. Bir saat süren bu turlar için daha fazla bilgiyi internette, resmî siteden alabilirsiniz.

sydney-opera-binasi

Royal Botanic Gardens

Liman manzarası eşliğinde Sydney’in en çok turist çeken alanlarından birini görmek ister misiniz? Royal Botanic Gardens, Avustralya’nın en eski bilim enstitüsü olma unvanını da elinde bulunduran yerdir. 30 hektarlık kocaman bir alanın üzerinde olan bahçeler, 1816 yılında kurulmuştur. Tarihi bir yana doğal güzelliklerin bir araya toplanması bakımından Sydney gezilecek yerler listesinde kesinlikle es geçilmemesi gereken yerlerden. Haftanın belirli günlerinde yapılan rehberli turlar ve trenle tüm botanik bahçesini gezmenize yardımcı olacak yapısıyla mutlaka deneyimlemeniz gereken bir gezinti fırsatı olduğunu söyleyebiliriz.

Royal-Botanic-Gardens

Circular Quay

Birçok özelliği üzerinde taşıyan Circular Quay, Sydney’in en çok turist çeken yerlerinden biri konumundadır. Bir halk meydanı olarak tanımlayabileceğimiz alan, 7/24 yerli halkın ve turistlerin en uğrak noktalarından biri. Bu sebeple neredeyse hiç boş kalmıyor diyebiliriz. Burası eski bir limandır ve daha önceleri eski çalışma limanı olarak kullanılmıştır. Görevinden sonra, şimdilerde ise uluslararası yolcu nakliye limanı olarak hizmet verir. Ayrıca Sydney’in halk meydanı ve turistik bir bölgesi konumundadır. Sydney Opera Binası, The Rocks ve Sydney Kulesi ise Circular Quay üzerinde veya çevresinde konumlanmıştır. Tüm bunların yanında Sydney’in geri kalan turistik alanlarını gezmek için kalkan feribot seferleri bu noktada gerçekleşir. Mutlaka görmeniz için Sydney gezi rehberi içinde yer vermesek olmazdı!

Circular-Quay

The Rocks

1700’lerin sonunda Avustralya’da kurulan İngiliz kolonilerinin yerleştikleri ilk bölge olan The Rocks, tarihi dokusu oldukça ön planda olan bir mahalle olarak karşımıza çıkıyor. Yerel kültürün tüm kalıntılarını üzerinde barındırıyor. Kolonileşme süreci öncesinde yerli halk tarafından da kullanılan bu bölge şimdilerde Sydney’de konaklama ve gezme açısından en göz doyuran yerlerden biri. Rengârenk bir atmosfere sahip olan The Rocks üzerinde birçok şey bulacaksınız. Sydney gezilecek yerler arasında yer alan bölgede isterseniz konaklayabilirsiniz.

Bölge üzerinde yer alan Çağdaş Sanat Müzesi ve The Rocks Discovery Müzesi de kesinlikle ziyaret etmenizi önerdiğimiz yerlerden.

The-Rocks

Sydney Kulesi

Sydney’deki en yüksek yapı olma özelliğine sahip olan Sydney Kulesi, kentin en turistik yapıları arasında yer almaktadır. 1970’ten başlayan inşa süreci 1981 yılında tamamlanmıştır. Yapının en üst kısmı olan Altın Başlık, 360 derece bir Sydney manzarası sunuyor. Buradaki terasta şehri kuş bakışı görmeniz ve eşsiz vakit geçirmeniz mümkündür. Bunun yanında Altın Başlık’ta yer alan restoranlarda güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Duruma göre oldukça romantik bir ortam olabilir. Manzara, yemek ve sonrasında heyecan için Skywalk bölümüne geçip harika zaman geçirebilirsiniz. Sydney gezi rehberi içerisindeki kuşkusuz en orijinal mekanlardan biridir.

Sydney-Kulesi

Queen Victoria Building

Gotik tarzdaki mimarisi ile dikkatleri üzerine çeken ve altın gibi parlayan yapı, turistlerin en uğrak noktalarından biri olmaya devam ediyor. Yalnızca mimari yapısı değil, Queen Victoria altında yer alan bölge, Sydney’in ilk pazarının kurulduğu yerdir. Bina bünyesinde 200 adet dükkân bulunur ve Sydney’den eve dönerken bir şeyler almak isterseniz burayı kullanabilirsiniz. Girişte yer alan Kraliçe Heykeli’ni geçtikten sonra turlara katılabilirsiniz. Sydney gezilecek yerler listesindeki en güzel yapılardan biri Queen Victoria sizleri bekliyor.

Queen-Victoria-Building

Art Gallery of New South Wales

Ülkenin yerel halkı olan Aborjinler hakkında bilgileri bulabileceğiniz yerlerden biri de New South Wales müzesi. Burada birçok yerel koleksiyon yanında Avrupa’dan ve Asya’dan birçok sanatçının eserleri ile de karşılaşacaksınız. Sydney gezi rehberi sayesinde planlarınızı yaparken buraya en az yarım gününüzü ayırmanızı tavsiye edebiliriz. Ücretsiz müzik dinletileri, söyleşiler yanında bazen rehberli turlar da galeri içerisinde yapılıyor. Bunları kaçırmazsanız birçok bilgi edinebilirsiniz. Bu koleksiyonların her birinin değeri oldukça yüksek. Ve turistler tarafından en çok dikkat çeken yerler arasında. Şehir merkezi ile Art Gallery of New South Wales arasında yalnızca 10 dakikalık bir yürüyüş mesafesi bulunuyor.

Art-Gallery-of-New-South-Wales

Blue Mountains

Avustralya yerli halkı ve daha sonra gelişen kültürü ile oldukça dikkat çekici bir ülke. Bunun yanında doğası ile de kendine hayran bırakan bir yapısı var. Blue Mountains yani Mavi Dağlar da bu doğa güzellikleri arasından en çok sevileni denilebilir. Aborjin nüfusunun yüksek olduğu bu bölge, UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde yer alıyor. Mavi adını, bünyesinde barındırdığı okaliptüs ağaçlarının güneş ışığında yansıyan renginden alıyor. Tertemiz bir hava almak için, buradaki doğal oluşumları görmek için mutlaka ziyaret edebilirsiniz.

Macera tutkunları için burada uzun süredir faaliyet gösteren bir firma var. Bu firma aracılığıyla turlara katılabilir ve yürüyüşler yapabilirsiniz. Sıradağların üst bölgesine ulaşmak için Scenic Cableway’e ya da Scenic Railway’e binebilirsiniz. Sydney gezilecek yerler rehberine mutlaka eklemeniz gereken yerlerden biri Blue Mountains!

Blue-Mountains-

Avustralya içerisinde yer alan başka popüler bölgeleri de geziniz için deneyebilirsiniz. Örneğin oldukça meşhur olan Bondi Plajı ve Manly Plajı & Manly Ferry Wharf gidebileceğiniz deniz kenarı alanlardan. Avustralya’nın yapısı gereği sörf yapabileceğinizi ve buralarda bazı zamanlar düzenlenen sörf turnuvalarını izleyebileceğinizi ekleyelim. Ayrıca Sydney içerisindeki SEA LIFE Sydney Akvaryumu ve Taroga Zoo Sydney’e de uğrayabilirsiniz. Bu alanlar bölgedeki canlı yaşamı hakkında gidebileceğiniz etkinlik merkezlerindendir.

chinatown

Sydney gezi rehberi içerisinde gidebileceğiniz bir diğer yer Chinatown. Her zaman dediğimiz gibi! Bir şehirde Chinatown varsa orayı mutlaka gezilecek yerler rehberinize eklemeniz gerekiyor. Buralar Çin kültürünün renkli doğasını yansıtan ve her anlamda efsanevi bir atmosfer sunan yerlerdir. Sydney gezilecek yerler planınıza eklemeyi unutmayın. Bu ve buna benzer birçok içeriğe GeziLinki YouTube kanalı aracılığıyla da ulaşabilirsiniz.

Diğer yurt dışı gezi rehberi içeriklerimize göz atabilirsiniz:

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri