AsyaTayvan

Uzak Doğu Tatili Yapacaklara Özel: Taypei Gezi Rehberi

Taypei Gezilecek Yerler - Taypei Nerede?

Uzak Doğu tatili için rotamızı Tayvan’a çeviriyoruz! Eğer siz de bu eşsiz ve göz kamaştıran kültürle tanışmaya hazırsanız Taypei gezi rehberi başlasın!

Taypei Nerede? Taypei Gezisi Hakkında Kısa Bilgi

Taypei, Tayvan’ın başkentidir. Tayvan’ın kuzeyinde yer alan şehir, ekonomik, siyasi, yüksek teknoloji ve kültür merkezidir. Bu sebeple Taypei  ziyaret edebileceğiniz çok çeşitli yerler bulunmaktadır.

Tayvan Taoyuan Uluslararası Havaalanı, Tayepi’de bulunmaktadır ve birçok farklı yerden uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Taypei gezi rehberi için başlangıç noktanız Türkiye ise isterseniz direkt isterseniz de aktarmalı uçuşlarla bu bölgeye ulaşabilirsiniz. Havaalanına geldikten sonra şehir merkezine gitmek için otobüs, taksi, metro, araç kiralama ve bisiklet gibi farklı seçenekleriniz bulunmaktadır. Şehir merkezinde ulaşım için Tayvan’ın gelişmiş tren ağını kullanabilirsiniz. Tren seferleri oldukça sık gerçekleşmektedir. Ulaşım için metroyu da tercih edebilirsiniz.

Taypei Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Modernizmin klasik dokularla harmanlandığı Taypei’nin bohem atmosferinde hem çok çeşitli tarihi bölgeleri hem de kültürel yerleri Taypei gezi rehberi ile gezebileceksiniz!

Taypei 101

Dünyadaki en yüksek ikinci binadır. Taypei’ye geldiğinizde görülmesi gereken yerler listesinin başında yer almaktadır. Binanın 101. katında şehrin silüeti ayaklarınızın altında olacaktır. Manzaranın keyfini çıkarmak için bu kata asansörle 40 saniyede ulaşabiliyorsunuz. Bu kadar kısa sürede yukarı çıkmanızın sebebi ise asansörün içinin basınç kontrollü olmasıdır.

Chieng Kai-shek Memorial Hall

Devlet başkanı Chiang Kai-shek adına yapılmış bu binanın bulunduğu alan içinde Ulusal Tiyatro ve Ulusal Konser Salonu bulunmaktadır. Binanın dış yüzeyi Çin eski saray tarzını yansıtmaktadır. Binanın duvar yapısı da Mısır piramitlerine benzemektedir. Taypei gezi rehberi arasında yer alan mekanı sabah ziyaret ederseniz Chiang Kai-shek anısına düzenlenen törene denk geleceksinizdir. Ulusal parkın içerisinde çok çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Dilerseniz bu etkinliklere katılabilir dilerseniz de yeşillikler arasında dolaşarak buranın tadını çıkarabilirsiniz.

Chieng Kai-shek Memorial Hall

Longshan Temple

Longshan Temple (Longshan Tapınağı), Wanhua bölgesinde yer almaktadır. Tayvan’daki en önemli tapınaklar arasında yer alan Longshan Temple, ilk olarak 1738 yılında Merhamet Tanrıçası için inşa edilmiştir. Doğal afetler sebebiyle oldukça zarar görmüş ve bunun ardından İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra tekrar inşa edilmiştir. Her kesimden misafirini ağırlayan tapınak, özellikle Budistlerin din insanlarından bilgi almak için ziyaret ettiği bir yerdir.

taypei gezisi

Dalongdong Baoan Temple

1742 yılında inşa edilmiştir. Taocu geleneklerine uygun inşa edilen bu yer, Tayvan’ın önemli ibadethanelerinden birisidir. Sahip olduğu göz kamaştırıcı mimarisi ile ziyaretçilerini etkilemeyi başarmaktadır. Bu tapınağı koruyan tanrıların resimleri de tapınağın kapılarının hemen yanında yer almaktadır.

National Palace Museum

National Palace Museum (Ulusal Saray Müzesi), 1965 yılında kurulmuştur. Merkezin dışında yer alan müze yeşillikler arasındaki bir arazide yer alıyor. Çin tarihini merak ediyorsanız burada Çin kültürüne ait 650.000’den fazla sanat eseri ve tarihi nesneler bulacaksınız!

National Palace Museum

Taipei Fine Arts Museum

1976 yılında kurulan müzede yaklaşık 5.000 sanat eseri bulunmaktadır. Zhonshan bölgesinde, Taipei Expo Park’ın içinde mimarisi ile de dikkat çeken bir müzedir.

taypei gezisi

Shung Ye Museum of Formosan Aborigines

1994 yılında, C.F Lin tarafından kurulan müze, bir arada yaşamanın önemini vurgulamak amacıyla açılmıştır. Aborjin kültürü hakkında pek çok kaynak bulunan müzede resim, sanat eserleri ve fotoğrafların yanı sıra C.F Lin’e ait özel parçalara da ev sahipliği yapmaktadır.

National Museum of History

National Museum of History

1955 yılındakurulan müze, Zhonzheng bölgesinde yer almaktadır. İlk kurulduğunda botanik bahçesi olarak kurulan müze, şu anda Tayvan’ın ünlü tarihi eserlerine sahip önemli bir müzedir. Müzenin sahip olduğu mimari ziyaretçilerine eşsiz bir görüntü sunmaktadır. Doğu ve batı motiflerini bir arada bulunduran müze küçük bir alanda kurulmuştur. Taypei gezisi sırasında bu müzeyi ziyaret ederseniz Cilalı Taş Devri’nden ve Çin tarihinden kalmış birçok obje göreceksiniz.

Taypei Gezisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Muson ikliminin tipik özelliklerine sahip Tayvan’ın başkentinde genellikle yağış görülmektedir. Kış aylarında hava çok fazla yağışlı geçmektedir. Yazları sıcak hava hakim olsa da yağış bu aylarda da fazladır. Eylül ayında en fazla yağış miktarına sahiptir. 

Taypei Gezisi Sırasında Ne Yenir?

Japon ve Çin mutfağından etkilenen Tayvan mutfağında en çok pirinç, tofu ve et tercih edilmektedir. Rice vermicelli, tainan dan zai noodles, ah gei, balık köftesi, yılan balığı çorbası ve shawarma gibi farklı lezzetleri Taypei gezi rehberi kapsamında deneyebilirsiniz. Asya mutfağına ait yemekleri denemek konusunda çekimser kalıyorsanız Taypei’nin birçok farklı mutfaktan lezzetlere sahip olduğunu da hatırlatmadan geçmeyelim.

Taypei Gezisi Tavsiyeleri

İlginizi çekebilir Yurtdışı Tatillerinin Vazgeçilmez Adresi: Budapeşte Gezisi

Taypei gezi rehberi arasında görülecek yerler arasında saydığımız Dolongdong Baoan Temple, adından daha çok Baosheng festivalleri ile duyurmaktadır. 14 Mart tarihinde gerçekleştirilen festival, her yıl yılın aynı gününde gerçekleşmektedir. Antik Çin müzik aletleri ile verilen konserler, opera gösterisi ve dans gösterisi gibi çeşitli etkinlikler ile Tayvan kültürünü daha yakından tanımış olacaksınızdır. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Diğer yurt dışı gezi rehberi içeriklerimize göz atabilirsiniz:

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri