AsyaMalezyaYurtdışı Gezilerimiz

Malezya Gezi Rehberi: Malezya Gezilecek Yerler

Malezya Nerede? Malezya'ya Nasıl Gidilir?

Parlamenter monarşi ile yönetilen federal bir devlet olan Malezya, Güneydoğu Asya’da yer alan bir ülke. Malezya adeta bir adalar dünyası. Bu içeriğimizde Malezya gezilecek yerler hakkında öneriler sıralanmıştır. Ülke sınırlarının içerisinde 878 adet ada bulunmaktadır. Ülkenin sloganı “Bersekutu Bertambah Mutu”dur. Birlik güçtür anlamına gelen sloganıyla ülke doğu ve batı olarak iki kara parçasına ayrılmıştır. Malezya’da konuşulan diller arasında İngilizce ve Arapça vardır ancak resmî dil Malayca’dır. Ülkenin resmî dini İslam’dır.

Malezya, 13. yüzyıla kadar Srivicala Hindû ve Budist Krallığı’nın bir parçası olarak kalmıştır. Daha sonra Cavalılar ve Malakka’nın Malezyalı hükümdarları tarafından hakimiyet altına alınmıştır. 15. yüzyılda İslam, Malakka’da yayılmaya başlayınca tüm yarımadada İslam dini yaygınlaşmıştır. Daha sonra ise Portekizliler, Hollandalılar, İngilizler Malezya üzerinde hakimiyet mücadelesine girmiş olsa bile en sonunda II. Dünya Savaşı sırasında Japonya işgali sonrası yapılan İngiltere-Malezya konferansı ardından 1957’de İngiliz Milletler Topluluğu içinde kalması şartı ile bağımsızlığı kabul edildi.

1961’de ise Malezya Başbakanı Abdurrahman, Güneydoğu Asya’da bulunan ülkelerin -İngiliz kolonisi olanların- bir federasyon olarak birleşmesi fikrini dile getirdi ve federasyon kuruldu. Federasyonun ismi Büyük Malezya olarak adlandırıldı.

Malezya Vizesi

Umuma mahsus pasaport sahibiyseniz Malezya’ya gitmek için 90 gün ikamet süreli giriş vizesi ücretsiz olarak tatbik ediliyor. Bu turistik geziler için geçerli. Hizmet, hususi veya diplomatik pasaport sahibiyseniz 90 gün süreyle vizeden muaf bir şekilde Malezya’ya giriş sağlayabilirsiniz. Pasaport geçerlilik süresi bu noktada oldukça önemli. Malezya gezisi planlıyorsanız varış tarihinizden itibaren en az 6 ay daha geçerli pasaportunuz olmalı. Tarihlere dikkat edip turistik gezileriniz için vize başvurularınızı yapın. Şimdiden iyi tatiller diliyoruz.

Malezya Gezilecek Yerler

Malezya’yı gezmek için uzun bir süre ayırmanız gerektiğini düşünüyoruz. Malezya gezilecek yerler içinde sizler için Malezya’nın en popüler, en beğenilen duraklarını derledik. Ancak bize göre bir gezi planlıyor ve Malezya’yı ziyaret etmeyi istiyorsanız kesinlikle oraya gittiğinizde daha fazla yer göreceksiniz. Kültürel anlamda oldukça dolgun olan Malezya’da ilginizi çekebilecek birçok farklı nokta var.

Kuala Lumpur

Malezya’nın başkenti ve en merkezi noktası Kuala Lumpur, Malezya gezilecek yerler arasında yer alan bir şehridir. Büyük iş merkezleri, gökdelenler, lüks oteller bu noktada. Burası, Malezya’daki en popüler nokta çünkü şehrin kalbi. En merkezi yer olduğundan dolayı mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesi. Otobüs hatları, tren hatları bu noktadan geçiyor. Yani aslında herhangi bir yere gidecekseniz yolculuğunuz Kuala Lumpur’da başlıyor.

kuala lumpur

Batu Caves

Lord Murugan, Hinduizm’in en önemli tanrılarından bir tanesi. Buradaki altın kaplama büyük heykel Malezya’daki en önemli simgelerden biri. Batu Caves bölgesi de en turistik noktalardan biri. 400 milyon yıllık bir geçmişe sahip olan mağara, turistlerin sık sık ziyaret ettiği yerlerden. Thaipusam Festivali’de bu noktada düzenleniyor. Bu festival, Hintlilerin kutladığı bir festival. Malezya gezilecek yerler içerisinde mutlaka görmeniz gereken bir yer.

batu caves

Bukit Bintang

Kuala Lumpur’da gece hayatının kalbinin attığı nokta Butik Bintang. Aynı zamanda alışverişin de merkezi konumundaki cadde, rengârenk bir görüntüye sahip. Burada oteller de bulunuyor. Özellikle turistler buradaki otelleri çok seviyor çünkü oldukça merkezi bir konumda. Fiyatlar doğal olarak biraz daha pahalı ama eğlenceye, sosyal hayata daha yakın bir konumda olmak mümkün.

malezya

Chinatown

Bir gezi rehberinde Chinatown görüyorsanız mutlaka gitmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Çin kültürünün yansımasını en net şekilde görebileceğiniz bu semtler, belki de bir şehir için en renkli bölgelerden biridir. Baharat soslu tropikal meyveler, Çin mutfağından eşsiz lezzetler, hediyelik eşya dükkanları, Çin kültürünü her yerde görebileceğiniz süslemeler ve şatafat! Ayrıca ucuz konaklama imkânı için Malezya’nın Chinatown’ında birçok seçenek bulunuyor. Bazen buradaki oteller kötü olabiliyor, tehlikeli durumlar mümkün ancak yine de çoğu güvenli. Yine de dikkat etmenizde fayda var. Malezya gezilecek yerler içinde Chinatown mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

malezya

Malakka

Malakka, Malayca Melaka ismiyle geçen bir eyalet. Malezya’nın güneyinde yer alıyor. Şehir, adını Malakka Boğazı’ndan alıyor ve zaten boğazın kıyısında yer alıyor. Malay kültürünün en iyi yansıtıldığı alan ülke içinde burası. Ayrıca mimari özellikleri ile de turistlerin oldukça dikkatini çeken yerlerden bir tanesi. Keyif alabileceğiniz şehirde birçok dini, kutsal yapı; özel müze, sanat galerileri, tarihi müze, eğlence alanları bulunuyor. Görmenizi tavsiye ediyoruz.

malakka

Penang Adası

Malezya’daki adalardan biri olmasının yanında Penang Adası, dünyadaki tüm sanatseverleri etkileyen bir auraya sahip. Sokak sanatçılarının bolluğu ve sokak sanatının en güzel hallerini yansıtan yapısıyla oldukça ilgi çekici bir yer. Malezya’nın batı sahillerinde yer alan adada, George Town bölgesindeki duvar resimleri dünyaya adını duyurmuştur. Penang Hill, şehir içinde görebileceğiniz yerlerden. Biraz pahalı olduğundan herkes yakınsa da görmeniz gerekiyor. Penang’ın en yüksek yeri olan bu noktada yukarı kısımda yemek yiyebileceğiniz ve içki içebileceğiniz yerler var. Straits Quay Marina’da güzel bir yürüyüş yapabilir, Batu Ferringhi’de tropik bir tatil yapabilir, Gurney Drive’da Miami’deymişçesine vakit geçirebilirsiniz. Malezya gezilecek yerler içerisinde yer almaktadır.

penang adası

Malezya’da görebileceğiniz daha birçok yer bulunuyor ancak ülkenin genel en popüler noktaları buralar. Malezya şehirlerini tek tek incelediğimiz gezi rehberi yazılarımızda daha detaylı bir planla karşınızda olacağız ancak Malezya gezisi planınız varsa, bu rehberimizle planlarınızı rahatlıkla yapabilirsiniz!

Malezya’da Ne Yenir?

Tropik meyvelerin türlü türlü çeşitte kullanıldığı bir mutfağa sahip olan Malezya’da çok güzel lezzetler deneyebilirsiniz. Pirinç ana ürünlerden bir tanesi. Tayland ve Çin’e yakınlığı, bu ülkelerin mutfağına yakın bir mutfağa sahip olmasını sağlamış. Malay mutfağında da hamur işleri, erişte, noodle, pirinç gibi ürünler yemeklerde karşımıza çıkıyor. Satay, burada deneyebileceğiniz en yerel lezzetlerden. Bir et yemeği olan Satay’ı ve tropik meyveleri kesinlikle denemelisiniz. Genel anlamda Çin ve Hint restoranları Malezya içinde sayıca fazla. Şimdiden afiyet olsun diyoruz. Buna benzer daha birçok gezi, tatil ve gastronomi içerikli paylaşımlar için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Nairobi Gezi Rehberi içeriğimize de göz atabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri