AvrupaFinlandiyaYurtdışı Gezilerimiz

Helsinki Gezi Rehberi ile Helsinki Gezilecek Yerler ve Detayları

Helsinki Gezilmesi Gereken Yerler

Helsinki gezi rehberi ile Helsinki gezilecek yerler ve detayları hakkında birçok bilgi alabilisiniz ve gezinizi planlayabilirsiniz.

Helsinki Nerede?

Helsinki, Finlandiya’nın başkentidir. Aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olma özelliğini de elinde taşıyan Helsinki, Finlandiya’nın güney tarafında kurulmuş olan bir şehirdir. Finlandiya’nın güneyinde bulunan Finlandiya Körfezi’ne Helsinki şehrinin kıyısı bulunmaktadır. Finlandiya ise coğrafi konum olarak Avrupa kıtasında bulunur. Kuzey Avrupa tarafında düşen ülke tahmin edersiniz ki İskandinav ülkelerinden bir tanesidir. Helsinki, oldukça ilginizi çekecek bir şehir diyebiliriz. Gerek ülkenin kültürel yapısı ve gerek dünyadaki en refah içerisindeki ülkelerden biri olan Finlandiya’nın başkenti olması gerekse görebileceğiniz yerler kesinlikle Helsinki’yi görmenizi zorunlu kılıyor! GeziLinki olarak siz okurlarımız için derlediğimiz Helsinki gezi rehberi ile Helsinki gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi alabilir ve yolculuğunuzu planlayabilirsiniz.

Helsinki’ye Nasıl Gidilir?

Helsinki’ye gitmek istiyorsanız direkt uçuş yaptığınızda 3 saat 20 dakikalık bir sürede ulaşmanız mümkün. Ülkemiz içerisinden de özellikle İstanbul’dan Helsinki’ye direkt uçuşlar mevcut. Bunun dışında bazen diğer büyük şehirlerden de direkt uçuşlar oluyor ama Türk Hava Yolları’nın İstanbul’dan kalkan uçaklarında genellikle Helsinki’ye direkt uçuş imkânı yakalamanız mümkündür.

Helsinki gezilecek yerler rehberine geçmeden önce Finlandiya’ya gitmek için vize almanız gerekiyor mu, gerekmiyor mu o konuda sizi bilgilendirelim. Helsinki’nin başkenti olduğu ülke Finlandiya, Avrupa Birliği üyesi olduğu için Helsinki’ye gitmek için Schengen Vizesi sahibi olmanız gerekiyor. Schengen Vizesi 180 gün içerisinde 90 gün boyunca Helsinki’de kalmanızı sağlayacak anahtar nokta. Başvurularınızı planlarınıza başladığınızda yapabilirsiniz. Yalnız dikkat etmenizde fayda var. Çünkü Schengen Vizesi başvurularında ufak eksiklikler bile anında ret cevabı ile sonuçlanabiliyor. Şimdiden iyi eğlenceler diliyoruz.

Helsinki Gezilecek Yerler

Kauppatori

Helsinki gezilecek yerler rehberi içerisinde ilk sıraya rahatlıkla yazabileceğiniz Kauppatori bir alışveriş meydanıdır. Aslında yalnızca alışveriş için kullanılmaz. Yerel hayatı, genel kültürel çerçeveyi en rahat biçimde görebileceğiniz yer burasıdır. Kauppatori içerisinde Başkanlık Sarayı ve Helsinki Belediye Binası gibi birçok mimari eser bulunmaktadır. Bu mimari eserler, yerel mimariyi en iyi şekilde yansıtmaktadır. Baltık Denizi kıyısında bulunan alanda birçok restoran, kafe ve dükkân da bulunmaktadır. Bir şehre geldiğimizde meydanı ilk gördüğümüz yerlerden bir tanesi olur çünkü günlük yaşam genel anlamda bu alanlarda akmaktadır. İşte, Helsinki gezisi yaparken gelmeniz ve görmeniz gereken ilk yer Kauppatori.

Kauppatori-

Tuomiokirkko

Helsinki gezi rehberi içerisinde olan yapının ismini Helsinki Katedrali olarak Türkçeleştirebiliriz. Mimari yapı kesinlikle şehrin simgelerinden en çok bilinenleri arasında. Bir Ortodoks kilisesi olan katedral, Rus çarı I. Nikolay adına yapılmıştır. Finlandiya tarihin belli bir döneminde uzun sürelerde Rusya hakimiyeti altında kalmıştır. İşte bu zamanlarda inşa edilen bu katedral sonradan şehrin en önemli simgelerinden biri haline gelmiştir. Tuomiokirkko, Senato Meydanı üzerinde bulunmaktadır. Mutlaka görmeniz gerekiyor.

Tuomiokirkko

Senato Meydanı

Helsinki gezilecek yerler rehberinin bir sonraki durağı Senato Meydanı. Helsinki’deki Neoklasik dönemin yansımalarını görebileceğiniz meydan, şehir içerisindeki en önemli meydanlardan biri. Senato Meydanı üzerinde birçok tarihi mimari yapı bulunmasının yanında tahmin edersiniz ki buradaki en önemli yapı Helsinki Katedrali. Senato Meydanı, yıl içerisinde birçok sanatsal etkinliğe ev sahipliği yaparken buradaki en ilgi çekici olay yılın belli zamanlarında yapılan buzdan heykel sergisi olabilir. Meydanın ortasında Rus çarı II. Alexander’in heykeli bulunmaktadır. Tarihi bir dönem dizisinden fırlamış gibi duran meydanı mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Senato-Meydani

Finlandiya Ulusal Müzesi

Helsinki gezi rehberi Finlandiya Ulusal Müzesi olmadan olmazdı. 1916 yılında kapılarını ziyaretçilere açan müze girişinde ünlü, doğal Fin destanı Kalevala temalı freskler bulunmaktadır. Girişinden itibaren oldukça etkili bir alan olan ulusal müze, 6 farklı bölümden oluşuyor. Bu bölümlerin her birinde farklı temalar bulunmaktadır. Birçok eserin sergilendiği Finlandiya Ulusal Müzesi, sizlere ülke kültürü hakkında birçok bilgi verecek. Müzeye girmek isterseniz ziyaret saatlerinin 11.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Finlandiya-Ulusal-Müzesi

Uspenski Katedrali

Rus mimarisinin etkilerini taşıyan bir başka eser de Uspenski Katedrali’dir ve Helsinki gezilecek yerler rehberinizde mimari bakımdan sizi en çok etkileyebilecek eserlerden biri. Aleksey Gornostayev tarafından tasarlanan eser, mimarın ölümünün ardından 1862-1868 yılları arasında inşa edilmiştir. Ortodoks kilisesidir. Kırmızı tuğla mimarisi size Rusya etkisini hissettirecek.

Uspenski

Kiasma Çağdaş Sanat Müzesi

Çağdaş Sanat Müzesi, Helsinki gezi rehberi içerisinde görmeniz gereken yerler arasında. Bunun sebeplerinden biri çağdaş Fin sanat eserlerini görmenizin mümkün olması. Çağdaş mimarisi, turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. Finlandiya Ulusal Sanat Galerisi bünyesi altında olan Kiasma içerisinde Ahonen, Reetta, Aiha, Martti ve Aken gibi birçok yerel sanatçının eseri bulunmaktadır. Ancak yalnızca yerel sanatçı eserleri burada diyemeyiz. Yerel sanatçılar dışında da bazı önemli sanatçıların eserleri Kiasma Çağdaş Sanat Müzesi içerisindeki sergi salonlarında sergilenmektedir.

Kiasma-Çağdaş-Sanat-Müzesi

Ateneum Sanat Müzesi

Helsinki, Neo-Klasik tarzda mimari yapıların bolca olduğu Avrupa şehirlerinden bir tanesi. Helsinki gezilecek yerler listesi içine alabileceğimiz Ateneum Sanat Müzesi de tam olarak Neo-Klasik tarzda yapılmış bir saray içerisinde ziyaretçilerini ağırlıyor. Finlandiya Ulusal Sanat Galerisi bünyesinde olan müzelerden bir tanesidir. Helsinki merkezdeki tren istasyonunun hemen yanı başında bulunan müzeye havalimanından merkeze indiğiniz ilk anda da uğrayabilirsiniz ancak biz kesinlikle biraz zamanınızı ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Müze içerisinde birçok eser yer alıyor ancak en önemlisi Van Gogh’un ilk tablosu olabilir. Satın alınarak müzeye getirilmiş olan eser, müzede sizi bekliyor. Ayrıca burada Albert Edelfelt, Hugo Simberg, Helene Schjerfbeck, Von Wright Kardeşler ve daha birçok sanatçının eserleri sergileniyor.

Ateneum-Sanat-Müzesi

Mannerheimintie

Helsinki gezilecek yerler içerisinde şehrin ana caddesini durak olarak gösterebiliriz. Mannerheim Caddesi, Erottaja’dan başlar ve kentin kuzeyine doğru uzayıp gider. Cadde üzerinde yürüdükçe birçok anıt, heykel ve eser göreceksiniz. Buradaki mimari yapılar da gezginleri kendine en çok çeken özellikler arasında. Burayı fazla anlatmaya gerek yok. Ana caddede görmek isteyebileceğiniz her şey Mannerheimintie üzerinde!

Mannerheimintie

Suomenlinna Adası

Turistlerin en sevdiği alanlardan biri olan Suomenlinna Adası, UNESCO tarafından Dünya Mirası alanı olarak tescillenmiştir. Helsinki gezilecek yerler rehberi içerisine aldığımız ve sizlerle paylaştığımız alanlardan birisi olan Kauppatori’den Suomenlinna Adası’na feribotla ulaşabilirsiniz. İrili ufaklı 6 ada parçasını kapsayan bir mimari esere ev sahipliği yapan ada, oldukça beğenilen yerlerden biri. Mimari güzellik bir yana buranın tarihi değeri de oldukça önemlidir. Askeri savunma üssü olarak, Rus saldırılarına karcı 18. yüzyılda inşa edilen yapıyı burada göreceksiniz. Burada aynı zamanda 6 müze vardır. Bu müzeleri de gezebilirsiniz.

Suomenlinna-Adasi

Helsinki Gezilecek Yerler Rehberinde Detaylar

Finlandiya diğer İskandinav ülkelerine göre biraz daha ılıman kalıyor. Bu Gulf Stream sıcak su akıntısının etkisi bir durum. Ancak bu sizi kandırmasın, Helsinki gezinize çıkmadan önce mutlaka kalın kıyafetlerinizi yanınıza almanızı öneririz. Kış aylarında seyahat edecekseniz kışlar bir hayli uzun sürüyor ve sert geçiyor. Aynı zamanda gün uzunluğu 6-7 saate kadar inebiliyor. Helsinki gezisi için en uygun zamanların Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları olduğunu söyleyebiliriz.

Helsinki gezi rehberi ile planlarınızı yaptıysanız buraya geldiğinizde balık yemeyi ihmal etmeyin. Çünkü burada bolca deniz ürünü göreceksiniz. Bunun yanında bizim tadına alışkın olduğumuz lahana sarması da Fin mutfağında yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri