AvrupaİtalyaYurtdışı Gezilerimiz

Büyüleyici Manzaraların Başkenti: Floransa Gezilecek Yerler

Floransa Gezi rRehberi

Tarihi bir şölen yolculuğuna çıkmak ister misiniz? Yüzyıllara dayanan tarihi geçmişi ve doğal güzellikleri ile varlığını sürdüren Floransa yolculuğu için rotamız belli, Floransa gezilecek yerler sizlerle…

Floransa Nerede? Floransa Hakkında Kısaca Bilgi

İtalya’nın kuzeyinde bulunan Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa, geçmişten bugüne Avrupa ve İtalya’nın en önemli ticaret noktalarından biri olmuştur. Şehir, Arno Nehri çevresinde kurulmuştur ve aynı zamanda bu nehir şehrin içinden de geçmektedir. Floransa’nın kurulma tarihine baktığımızda ise milattan önce 59 yılına dayandığını görmek mümkündür.

Dönemin kralı Jül Sezar, emekliye ayrılan askerlerine Arno Nehri çevresindeki bu verimli toprakları vermiş ve topraklar geliştirilerek Floransa kurulmaya başlanmıştır. Floransa gezilecek yerler keşfi sırasında bir tur rehberiniz olursa, bu dönemde bölgenin adının “Florentia” olduğunu duymanız olasıdır. Uzun bir geçmişe sahip bu şehrin en görkemli zamanları ise 15. Yüzyılda bölgeye hakim olan Medici Ailesi’nin yaptırdığı yapılara dayanmaktadır. Ailenin en büyük üyesi, Palazzo Medici adında büyük ve ihtişamlı bir saray inşa ettirmiş ve ondan sonraki dönemlerde ailenin diğer üyeleri heykeltıraş ve mimariye fazlasıyla önem verip maddi destekler çıkarak muazzam güzellikte binalar inşa ettirmişlerdir.

ponte vecchio köprüsü

Şimdilerde bile adını sıklıkla duyduğumuz Leonardo Da Vinci, Boticelli ve Michelangelo gibi sanatçıların yer aldığı dönemde, İtalya yarımadasında Rönesans Çağı başlamış ve bölge kültür, sanat ve mimari alanında altın çağını yaşamıştır.

Floransa Görülecek Yerler

Duomo Meydanı

Bu bölge için, şehrin kalbinin attığı yer demek hiç de yanlış olmayacaktır. Birçok tarihi eser ve yapının dizildiği, ayrıca yerel halkın buluştuğu ve kente gelen turistlerin Floransa gezisi başlangıç noktası olarak kabul ettiği Katedral meydanı, şehrin en önemli sembollerinden biridir. Piazza del Duomo olarak da bilinen meydanın çevresinde toplananan yapılarla oluşmuş Santa Maria del Fiore Katedral kompleksi, gözünüze adeta İtalya’nın sanat beşiği gibi görünecektir. İçerisinde çan kulesi, vaftizhane, müze ve katedral yapılarını bulunduran Duomo Meydanı’nda gezerken, İtalyan Rönesansı’nın baş mimarlarından olan Donatello, Giotto ve Ghiberti gibi sanaçtıların başyapıtlarını inceleyebilir, ayrıca burada muhteşem fotoğraflar çekerek Floransa gezisi anılarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.

floransa gezisi

Floransa Katedrali

Floransa’nın kalbi olarak adlandırılan Duomo Meydanı’nda yer alan Katedral, 1296 senesinde inşa edilmeye başlanmış fakat bina 600 sene sonra tamamlanmıştır. Katedral’e giriş yaklaşık 7,5€’dur ve 18 yaş altına giriş ücretsizdir. Eserin mimarı Anrolfo di Cambio, ihtişamlı tasarımlar ile çalıştığı katedrali, 414 basamaklı Giotto Çan Kulesi ile taçlandırmıştır. Floransayı yükseklerden izlemek ve harika kareler çekmek isterseniz Floransa gezilecek yerler listenizde mutlaka bu Katedrali bulundurmalısınız.

floransa gezisi

Aziz Giovanni Vaftizhanesi

Dışı mermer, iç tarafı mozaikle tasarlanmış olan bu 8 köşeli vaftizhane, 12. Yüzyılda inşa edilmiştir ve gerek ihtişamı gerekse tarihi geçmişi ile her yönden Floransa gezilecek yerler arasında görmeniz gereken yerler arasında ilk sıralarda yer almalıdır. Ghiberti tarafından yapılmış bu muhteşem yapı, bronzu andıran bir renge sahiptir ve “Cennetin Kapıları” adını taşımaktadır.

floransa aziz giovanni vaftizhanesi

Floransa  Görülmesi Gereken Yerler

Akademi Galerisi

Herkes tarafından bilinen, Michelangelo’nun ünlü David Heykeli’ni içinde barındıran Akademi, bu muhteşem eseri yakından görüp incelemek ve fotoğraflamak adına Floransa gezilecek yerler rotalarından biri olmaktadır. Her yıl dünyanın birçok yerinden gelen ziyaretçileri ağırlayan Akademi Galerisi, Michelangelo’nun başka eserlerini de içinde bulundurmaktadır. Bunlardan Dört Köle adlı eser, Roma’da bir mezar taşı için hazırlanmıştır ve mermer yapıya sahiptir. Bunun dışında yapımına başlanan ama tamamlanamayan St. Matthew eseri de burada bulunmaktadır. Galeri, pazartesi günü hariç 6 gün hizmet vermekte ve 09.00 – 17.30 saatlerinde çalışmaktadır. Giriş ücreti ise yaklaşık 15€ olarak belirlenmiş ve 18 yaş altına ücretsizdir.

floransa gezisi

Medici Şapeli

Ünlü ve döneme damgasını vurmuş Medici ailesinin yaptırdığı bu görkemli yapıya adım attığınız ilk andan itibaren kendinizi bir mücevher bahçesinde veya harika bir sanat galerisinde hissetmeniz mümkündür. Medici Şapeli’nin içerisinde bulunan Prensler Şapeli’nin duvarları değerli taşlarla süslenmiştir ve bu şapel, Michelangelo’nun, Night and Day ve Madonna and Child gibi önemli heykellerine de ev sahipliği yapmaktadır. Heykellere merakı olanların mutlaka Floransa gezi listesine alması gereken yerlerden biridir.

medici şapeli

Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri

Palazzo Pitti, Arno Nehri’nin kıyısında yer almaktadır ve Medici Sarayı, tarihi kraliyet daireleri, müze ve sanat galerileri ve ayrıca İtalya’nın prömiyer bahçelerine ev sahipliği yapmasıyla birlikte bütün bir günü geçirebileceğiniz kadar geniş bir alana sahiptir. Saray, Medici ailesine ait olan mücevher, tablo gibi birçok eşyayı içinde barındıran bir Rönesans sarayıdır.

itayla gezi rehberi

Bu görkemli sarayın arkası ise yeşilin tüm tonlarını bulunduran Boboli Bahçeleri’nden oluşmaktadır. Floransa gezilecek yerler arasında biraz doğayla baş başa kalıp şehir manzarası eşliğinde dinlenmek isterseniz burayı mutlaka ziyaret etmeniz gerekmektedir. Bu alana giriş için ücret 16€ olarak belirlenmiştir ve 60 yaş üzeri ile 18 yaş altı kişiler için 2€ ücret alınmaktadır.

  • Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri