İtalya

Napoli Gezi Rehberi – Napoli Gezilecek Yerler Listesi

Napoli Gezi Rehberi

Napoli Gezi Rehberi yazımıza hepiniz hoş geldiniz. İtalya figürünün en başarılı temsil edildiği şehir yarışması yapılsaydı, muhtemelen Napoli rakiplerine fark atarak galip gelirdi. Vezüv yanardağının gölgesinde Kuzey İtalya’ya göre oldukça Akdenizli, gürültülü, kirli ve kaotik bir yaşamın olduğu Napoli, Güney İtalya’nın başkenti sayılabilir.

Napoli Gezi Rehberi

Napoli Gezi Rehberi
Napoli Gezi Rehberi

Kuzey İtalya şehirlerini “İtalyan” ruhunu öldürmekle suçlayan Napolililer, oldukça sıcak kanlı, arkadaş canlısı ve yaşam enerjisiyle dolular. Güneşin ülkesinde yaşayan bu insanlar için şehrin her yanını saran Katolik kiliseleri kadar kutsal olan başka bir şey de futbol. Özellikle Napoli futbol takımı şehir halkı için çok büyük önem taşıyor.

Napoli’de Futbol

Napoli Gezi Rehberi - Napoli Futbol Şehri
Napoli Gezi Rehberi – Napoli Futbol Şehri

Napoli’yi Serie A’da 2 kere, Uefa Kupasında ise 1 kere zirveye çıkartan ve dünyanın en iyi futbolcusu olan Diego Armando Maradona şehirde İsa kadar önem taşıyan bir figür. Hatta Napoli halkının bu sevgisi o kadar büyük.  1990 Dünya Kupasında Napoli’de İtalya-Arjantin arasında oynanan çeyrek final mücadelesinde Napoli halkı kendilerini hep ayrık otu gibi gören İtalya’dan intikamlarını yeni tanrıları Maradona’nın takımı Arjantin’i destekleyerek alıyorlar. İlk kez güneyli bir şehrin takımını bu kadar büyük başarılara taşıyan Maradona hala şehirde bir kahraman olarak kabul ediliyor.

Şehrin bir topçuya bu kadar vurgun olmasında elbette başka nedenler yatmakta. Napoli, yıllar boyunca İtalya’nın yaramaz ve tembel çocuğu olarak görülmüş. Güneyli olmak Roma’dan kuzeye gidildikçe olumsuz bir özelliğe dönüşmüş. Bu nedenle şehrin sakinleri kimlikleri konusunda çok hassaslar. Ancak Napoli halkındaki bu hassasiyet çok da masum sayılmaz.

Napoli Tehlikeli Bir Şehir mi?

İtalya’da belki de en yüksek suç oranına sahip şehir olan Napoli’de mafya oldukça etkili. Büyük mafyanın yanı sıra, bildiğimiz usül mahalle delikanlıları ile polis ve devletin halledemediği birçok işi halledilmekte. Ancak asıl sorun Napoli ve çevresindeki ünlü suç organizasyonu Camorra.

Napoli’nin de içinde bulunduğu Campania bölgesinde çok etkin olan grubun uyuşturucu kaçakçılığı, silah ticareti, haraç toplamak gibi gelir kaynakları yanı sıra bölgenin tüm çöp toplama ve arıtma işleri gibi yasal gelir kaynakları da var. Ancak çevre sorunları nedeniyle hükümetle kavga edip, tüm çöplerin şehirde birikmesine ve çöplerin ordu tarafından toplanmasına kadar giden bir süreci başlatabilecek kadar da güçlüler.

İtalya Bayrağının Simgesi Napoli

İtalyan bayrağının üç rengini oluşturan yeşil, beyaz ve kırmızının aslında Napoli kaynaklı pizza Margherita’nın fesleğen, mozzarella ve domatesinden geldiğini söyleyen Napolililer yaşam temposuyla ilgili oldukça ağırlar. Birçok Akdeniz şehrinde olduğu gibi, geç saatte açılan dükkanlar öğlen siesta nedeniyle 2-3 saat süreyle kapalı kalıyor ve akşamda 2-3 saatlik çalışmayla yoğun tempolu(!) bir mesai tamamlanmış oluyor.

Napoli’de Ulaşım

Napoli Gezi Rehberi - Napoli Metrosu
Napoli Gezi Rehberi – Napoli Metrosu

Napoli toplu taşıma konusunda çok gelişmiş bir şehir değil ama metro sistemi şehir merkezinde işinizi görecektir. Şehir ufak olduğu için yürümek pek sorun olmuyor. Özellikle şehir merkezindeki dar sokaklarda yürürken çok keyif alacağınız için ulaşım araçlarına ihtiyaç duymuyorsunuz. Her ne kadar bazı yokuşları İstanbul’u aratmasa da her sokakta karşınıza çıkabilecek başka bir renkli sahne için bu zahmete katlanıyorsunuz. Şehirde gezerken yanınıza gerekmedikçe yüksek miktarda para, değerli eşya yada bu tip şeyler almayın. Çünkü canınızla ilgili bir tehlike olmasa da yankesicilik ve gasp arada görülen bir tehlike. Özellikle gar yakınları karambole çok müsait olduğu için ekstra dikkat gerektiriyor.

Napoli Gezilecek Yerler

Napoli Gezi Rehberi - Napoli Gezilecek Yerler
Napoli Gezi Rehberi – Napoli Gezilecek Yerler

Napoli özellikle 2. Dünya Savaşında oldukça hasar gören bir şehir. Ancak neyse ki şehrin o dar tarihi sokakları çok değişmemiş.

Spaccanapoli

Napoli Gezi Rehberi - Spaccanapoli
Napoli Gezi Rehberi – Spaccanapoli

Napoli’nin en karakteristik mahallesi olan Spaccanapoli’den şehir dolaşmaya başlayabilirsiniz. İlk olarak şehirde bulunan onlarca ibadethanenin en büyüğü olan Doumo’yu görebilirsiniz. Daha sonra ara sokaklarda asılı çamaşırların renk cümbüşü içerisinden Chiesa del Gesu Nouvo’ya ilerleyin ve muhteşem ön cephesini görün. Daha sonra hemen karşısındaki Basilica di Santa Chiara’yı da sakın ıskalamayın.

Castel Nouvo

Napoli Gezi Rehberi - Castel Nouvo
Napoli Gezi Rehberi – Castel Nouvo

Din iman turizmine doyduysanız denize doğru yokuş aşağı ilerleyip kendinizi sahile atın. Sahile ulaştıktan sonra Castel Nouvo’yu görebilirsiniz. Biraz daha ileriye yürüdüğünüz de ise eski Napoli krallarının resmi konutu olan Palazzo Reale’yi ziyaret edebilirsiniz.

Piazza del Plebiscito

Napoli Gezi Rehberi - Piazza del Plebiscito
Napoli Gezi Rehberi – Piazza del Plebiscito

Sarayın hemen karşısında ise gösterişli Piazza del Plebiscito var. Bu meydanda bulunan Basilica di San Francesco di Paola’nın kubbesi ise Roma’daki Pantheon örnek alınarak inşa edilmiş. Diğer yandan yine aynı kilisenin meydanı saran sütunlu girişi ise Vatikan’ın San Pietro Meydanından örnek alınmış. Şehrin günlük hayatıyla ilgili izlenim edinmek ve Napoli’nin lüks kafelerini görmek niyeti olanlar içinse yakınlardaki Galleria Umberto görülebilir.

Galleria Umberto

Napoli Gezi Rehberi - Galleria Umberto
Napoli Gezi Rehberi – Galleria Umberto

Bu eski alışveriş merkezi Milano’daki Galleria Vittorio Emanuele II’yle aynı mimarın elinden çıkmış. Bu taraflarda dolaşırken Teatro di San Carlo’yu da ziyaret etmeyi unutmayın. Sahil tarafına geri döndüğünüzde ise Castel dell’Ovo’yu göreceksiniz. Rivayete göre bu kalenin temellerinde bir yere bir yumurta saklanmış ve eğer bu yumurta bir gün kırılırsa şehrin yok olacağına inanılıyor.

Pompeii’den çıkartılan muhteşem mozaikleri ve antik Roma döneminden kalma eşyaları görebileceğiniz Museo Archeologico Nazionale ise hem sıcaktan kaçmak hem de şehrin tarihi geçmişiyle ilgili fikir edinmek için iyi bir adres.

Pompeii kenti

Napoli Gezi Rehberi - Pompeii kenti
Napoli Gezi Rehberi – Pompeii kenti

Napoli yakınlarında bulunan Pompeii kenti belki de şehrin en çok ilgi çeken noktası. İS 79 senesinde Vezüv’ün patlaması sonucu lavlar altında kalan ve bu sayede günümüze kadar oldukça iyi korunmuş bir şekilde gelen şehir 1700 yıl civarında soğuk lavlar altında kalmasının bedelini günümüzde hergün yüzlerce turist tarafından ziyaret edilerek ödüyor. Özellikle lav altında kalarak ölen insanlara ait boşluklara dökülen alçıyla elde edilen heykeller çok etkileyici. Eğer Pompeii’yi ziyaret etmek niyetindeyseniz yanınıza spor ayakkabı, yiyecek ve bol su alın. Özellikle erken saatlerde giderseniz sıcak hava ve güneşten daha az etkilenirsiniz. Öte yandan Pompeii yakınlarındaki Herculaneum’da çok iyi bir şekilde korunarak günümüze gelebilen bir başka Roma kenti.

Capri Adası

Napoli Gezi Rehberi - Capri Adası
Napoli Gezi Rehberi – Capri Adası

Napoli’nin kargaşasından bir süre kaçmak isterseniz eğer dünya zenginlerinin uğrak yeri olan Capri adasına gidebilirsiniz. Ancak Capri adasıyla ilgili söylenebilecek ilk şey “çok pahalı” olduğu. Bu nedenle yanınıza ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi alarak yola çıkmanızı tavsiye ederim. Capri aynı zamanda denize girmek için de iyi bir adres, hatta limandaki kumsal bile oldukça temiz.

Capri adasına geldiğinizde yapabileceğiniz en keyifli aktivite teleferiğe binerek adanın üst kısmına çıkmak ve manzarayı izlemek. Zaten bu bölge tüm lüks dükkan ve restoranların topladığı alan. Çoğu dükkanın girişinde dünyaca ünlü aktörlerin, futbolcuların ve şarkıcıların dükkan sahipleriyle fotoğraflarını görebilirsiniz. Capri’ye gitmek için Napoli rıhtımından birçok tekne seçeneği var ve saatlere göre fiyatlar değişiklik gösteriyor.

Napoli’de Ne Yenir Ne içilir?

Napoli Pizzası
Napoli Pizza

Napoli pizzanın anavatanı. Bu nedenle hayatınız boyunca yiyebileceğiniz en güzel pizzaları bu şehirde yiyebilirsiniz. Kapalı pizza calzone’nin de yaratıcısı olan Pizzeria Sorbillo bu konuda ki en iyi iki adresten biri. Diğeri ise Da Michele.

Bu iki pizzacı size ömrünüzün en iyi pizza tecrübelerini yaşatacak hem de oldukça uygun fiyatlara. Benim tavsiyem özellikle mozzerella di buffala campana ile yapılan pizzalardan tatmanız. Diğer yandan Napoli deniz ürünleri konusunda da oldukça başarılı bir şehir. İçecek konusunda ise dünyaca ünlü limon likörü Limoncello’nun Napoli’ye ait olduğunu söylemek gerek.

İtalya’nın güneyinde ki kırmızı şarapların da oldukça başarılı olduğunu eklemek gerekiyor. Öte yandan sıcak Napoli günlerinde çok iyi bir serinleme yolu yolan buzla karıştırılmış limonatalar sokakta seyyar satıcılar tarafından satılmakta.

Napoli’de Konaklama

Napoli’de konaklama için birçok uygun hostel mevcut ancak benim favorim Giovanni’s Home. Bu keyifli hostel hem eski ve tipik bir Napoli binasının tepesinde hem de çok canlı bir atmosfere sahip. Eski bir mühendis olan Giovanni size hostele geldiğinizde oldukça açıklayıcı bir Napoli sunumu yapıyor.

Öte yandan Napoli’ye çift olarak gittiyseniz, paranıza biraz daha kıyıp Giovanni’nin evinde üst katta bulunan çift kişilik odalarda kalın. Ödediğiniz para, bu katın terasında sevdiceğinizle çok keyifli bir Napoli manzarası izlerken içeceğiniz şaraptan alacağınız zevkle kıyaslandığında size hiçbir şey ifade etmeyecek. Her türlü ihtimale karşı 6 Small Rooms’da iyi bir hostel alternatifi.

Bu yazımız gibi daha birçok gezi ve tatil fikri için Gezilinki Youtube kanalını da ziyaret etmenizi ve ilginizi çekiyorsa Cenova Gezi Rehberi isimli yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Can Güldür

Gezintide 1 Adam. Gezip görmüş olduğum şehirleri sizlere aktaran, öneriler sunan bir blog yazarıyım.
Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri