AvrupaİtalyaYurtdışı Gezilerimiz

İtalya’nın Renkli Limanı: Portofino Gezi Rehberi

Portofino Gezilecek Yerler

Portofino limanına bir yolculuk yapmaya hazır mısınız? Rengarenk ve ışıl ışıl bir kasabada tatilin tadını çıkarmaya varsanız, Portofino gezi rehberi için yolculuk başlasın!

Portofino Hakkında

Portofino kasabası, İtalya’nın kuzeybatı tarafında ve Ligurya bölgesinde bulunan Genova şehrinin içindeki en küçük belediyedir. Bu kasaba oldukça küçük ve tarihini yıllardan beri koruyan yapısıyla, rengarenk evlerin çevrelemiş olduğu küçük bir limana sahiptir. Az nüfuslu bir sahil beldesi olmasına karşın İtalya ve hatta Avrupa’nın en resimsel şölene sahip yerleşkelerinden bir tanesi olduğu kabul görmektedir.

portofino gezisi

Bölge, 1959 senesinde Vittorio Palentieri’nin ünlü şarkısı “ I Found My Love in Portofino” ile tüm dünyaya adını duyurmuştur. Bu şarkı o dönemde herkesin diline dolanacak kadar büyük bir patlama yapmış ve bu yayılma Portofino kasabasını bir balıkçı köyü olmaktan çıkarıp İtalya’nın önemli bir turizm bölgesi haline getirmiştir.

Eğer Portofino gezi rehberi planlarınız arasında ise, bir güzel haberimiz var: Bölge ünlenen çoğu yer gibi yapılanma ve şehirleşme sürecine girmemekle birlikte, sıkı bir inşaat yasağı koruması ile doğal güzelliğini korumaktadır. Ayrıca halihazırda bulunan binalar da estetik görüntüyü korumak adına sürekli olarak orijinaline bağlı kalınarak restore edilmektedir. Tabi durumun böyle olması neticesinde, bu renkli ve şirin kasabada, merkezde yalnızda 3 tane otel bulunmaktadır. Otel sayısının az olması da otel fiyatlarını yükseltmiştir. Bu yüzden Portofino gezisi genellikle günübirlik olarak tercih edilmektedir. Zaten kasaba da küçük olması neticesinde bir günde rahatlıkla gezilip görülebilmektedir.

Portofino Gezisi Yaparken Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Doğal yapısı ve baş döndüren rengarenk güzellikleri ile kendine hayran bırakan Portofino’da yapabileceğiniz aktiviteler ve görebileceğiniz harika yerler bulunmaktadır. İşte Portofino gezi rehberi kapsamında gidip görebileceğiniz yerlerden bazıları:

Castello Brown Kalesi

Portofino kasabasının yukarısında bulunan Castello Brown’a Botanic Garden’ın hemen yanında bulunan yoldan ulaşmak mümkündür. Castello Brown, 17. Yüzyılda Cenevizliler tarafından savunma amacıyla yapılmıştır. Kale, sabah 10.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında açık olmakla birlikte kışın ise saat 10.00 ve 17.00 arasında hizmet vermektedir. Giriş ücreti 5 € olarak belirlenmiştir.

castello brown

Castello Brown Kalesi’nin muhteşem bir bahçesi bulunmaktadır ve bu bahçeden Portofino’yu kuşbakışı olarak izlemek mümkündür. Ayrıca muazzam deniz manzarası ayaklarınızın altında bulunmaktadır ve fotoğraf sevdalıları için harika kareler çıkarmaya oldukça uygundur.

portofino gezisi

Portofino Deniz Feneri

Koyun en ucunda bulunan deniz fenerine uzun ve yorucu bir yolculuğun sonunda ulaşabilmeniz mümkündür. Yolculuk ne kadar yorucu olursa olsun görülmeye değer güzelliği ile burada birçok fotoğraf çekebilir ve tatil anılarınıza ekleyebilirsiniz. Tabii ki Portofino gezi rehberi planınızı yazın yapacaksanız Deniz Feneri yürüyüşünüzde yanınızda içecek bir şeyler bulundurmaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

portofino deniz feneri

Portofino Limanı

Portofino’ya kadar gelip güzel mi güzel limanını görmeden gezinizi sonlandırmamalısınız. Liman’da yürüyüş yapabilir ve daha sonrasında biraz paraya kıyarak kıyıya yakın olan bir kafede veya restoranda dinlenebilirsiniz.

portofino limanı

Ayrıca bölgede bulunan market ve manavlardan bir şeyler alarak kıyıda oturup vakit geçirmeniz de mümkündür. Hazır Portofino Limanı’na kadar gelmişken dondurmanızı alarak sıra sıra dizilmiş İtalya evlerini de izleyip harika fotoğraflar çekilme şansını da kaçırmamalısınız.

Portofino İçin En Özel Yerler!

San Giorgio Kilisesi ve Feneri

Portofino gezi rehberi kapsamında görmeniz gereken en önemli yerlerden biri olan bu kilise 1. Dünya Savaşı’ndan sonra inşa edilmiştir. Portofino Limanı’na en tepesinden hakim olan San Giorgio Kilisesi, inşa edildiği dönemlerde ve uzun yıllar boyunca denizcilerin en çok uğrak noktalarından biri olmuştur.

Deniz mahsullerinin bolca bulunduğu bu bölgeye geldiğinizde, İtalya’nın meşhur lezzetlerinden biri olan Genovese adıyla bilinen yeşil renkli sebze çorbasını mutlaka denemenizi öneririz. Öte yandan fiyatı biraz yüksek olsa dahi, İtalya’ya gelip Pizzeria El Portico’yu da tatmadan dönmemelisiniz. Adının şaşırtıcılığına aldanmamalısınız, bu bir deniz mahsulü yemeğidir ve tadı damağınızda kalacaktır.

Canne Koyu

Buraya yazın gelecekseniz mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri de hiç şüphesiz Canne Koyu’dur. Yazın dememizin sebebi ise bu koyun kumsala havlu serip güneşin ve denizin tadını çıkarabileceğiniz en güzel yerlerden biri olmasıdır. Canne Koyu’na gelmek için Portofino’dan yalnızda 5 dakika yürümeniz yeterlidir ve buraya geldiğinizde muazzam fotoğraflar çekilerek tatilinizi unutulmaz kılmanız mümkündür. Denizin acıktırması ve havanın sıcaklığını da hesaba katacak olursak, koya gelmeden önce yanınıza birkaç atıştırmalık ve birkaç şişe su almanızı öneririz.

Paraggi Koyu

Bu koy Portofino’da bulunmamaktadır fakat 20-25 dakikalık bir mesafeyle ulaşmanız mümkündür. Portofino gezi rehberi anılarınıza harika bir koy daha eklemek isterseniz mutlaka buraya uğramanız gerekmektedir.

Portofino gezisi

Havlunuzu getirip güneşlenebileceğiniz gibi içerisinde yiyecek – içecek hizmeti de bulunduran ve şezlong kiralayabileceğiniz plaj kısmı da bulunmaktadır.

Portofino Ulaşım

Portofino gezi rehberi sırasında yürüyüş seçeneği bulunduğu gibi kullabileceğiniz birden fazla ulaşım seçeneği de bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir.

  • Otobüs
  • Feribot
  • Tren

Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri