AvrupaÇekyaYurtdışı Gezilerimiz

Tarihin ve Doğanın Kapılarını Açan Altın Kent: Prag Gezi Rehberi

Prag Gezilecek Yerler

Tarihin ve doğanın kapılarının sonuna kadar açıldığı Prag gezi rehberi için listeniz hazır mı? Prag’ta ne yenir? Nerede kalınır? Bu sorulara cevap bulmak için yolculuk başlasın!

Prag Nerede? Prag Gezisi Hakkında Kısa Bilgi

Çek Cumhuriyeti’nin en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti olan Prag, Orta Bohemya’daki Vlatna Nehri üzerine kurulmuş bir şehirdir. “Şehirlerin anası” ve “Avrupa’nın Kalbi” gibi isimlerle anılan şehir geçmişten bu güne bozulmayan güzelliğini ve Ortaçağ’ı andıran yapısını, 2. Dünya Savaşı sırasında diğer bölgelere oranla fazla zarar görmemesine borçludur. Bu sebeple Prag gezi rehberi arasında birçok barok ve gotik mimarisine ve tarihi orijinalliğini korumakta olan eserlere rastlamak mümkündür.

prag gezisi

Tarihi dokularının yanı sıra Prag, eğlence ve gece hayatı olarak da oldukça zengin bir şehirdir. Burada şehrin yerel lezzetlerinden başlayarak farklı dünya mutfaklarına kadar uzanan yemekleri tadabilirsiniz. Bunun dışında dünyada ün yapmış olan mağazalardan veya geleneksel ve el emeği ürünlerin satıldığı küçük dükkanlardan alışveriş yapabilir ve Prag gezi rehberi sonunda güzel hatıralarla evinize dönebilirsiniz. Ayrıca sanata düşkün biri iseniz, birden fazla sergiyi gezebilir ve Franz Kafka’nın evini ziyaret ederek güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

Prag Gezisi Ne Zaman Yapılır?

Yolunuz Çek Cumhuriyeti’ne düşecek olursa ve bir Prag gezi rehberi düzenlemek isterseniz, seyahatin tadını en güzel çıkarabileceğiniz zamanlar havaların ortalama sıcaklıkta olduğu bahar aylarıdır. Üstelik bu aylarda yoğun şekilde bir turist yığılması olmadığından tatilinizi daha rahat yapabilmeniz de mümkündür. İlkbahar aylarında şehirde açmaya başlayan çiçeklerin canlılığı ve sonbaharda dökülen yaprakların huzurlu sakinliği ile gezinizi zaman olarak da güzelleştirebilirsiniz. Ayrıca hareketli bir hayatı seviyor ve kalabalıktan hoşlanıyorsanız, renkli ve ışıltılı Prag yazlarının tadına varmak için yolculuğunuzu yaz aylarında da gerçekleştirebilirsiniz.

Prag Gezisi Sırasında Görülmesi Gereken Yerler

  • Eski Şehir Meydanı
eski şehir meydanı

Prag gezi rehberi listenizin en başında yer alması gereken yer tam olarak burasıdır. Çünkü bu meydan, şehrin görülmeye değer birçok tarihi eserini içinde barındırmaktadır. Orta Çağ dönemlerinde Pazar alanı olarak kullanılmış olan Eski Şehir Meydanı, günümüzde sene içerisinde şehrin en çok ziyaret edilen merkezi olarak sayılmaktadır. Meydanın görülmeye değer oluşuna katkı sunan bir başka özelliğiyse dönemin imparatoru Matthias’a karşı gelmiş 27 liderin idam edilmiş olması gibi ülke adına tarihi önem taşıyan olaylara ev sahipliği yapmış olmasıdır. Eski Şehir Meydanı’ndan sonra, Prag’ın en popüler meydanlarından olan Wenceslas Meydanı’nı gezebilirsiniz.

  • Prag Kalesi
prag kilisesi gezilinki

9. yüzyılda Premysl Hanedanı tarafından inşa ettirilen, 45 hektarlık bir alana kurulmuş olan ve içinde ofis, tarihi saraylar, askeri ve dini yapılar ve bahçeler bulunduran Prag Kalesi; dünyanın en büyük kaleleri arasında yer almaktadır. Kale, önceki yüzyıllarda Kutsal Roma Germen İmparatorluğu tarafından yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. Ayrıca kalenin bir bölümü, şu an Çekya Cumhurbaşkanı’na tahsis edilmiştir. Bunun sonucunda ise kaleye giriş için belli kontrollerden geçmek gerekmektedir. İçerisinde Eski Kraliyet Sarayı, Altın Yol, Yaz bahçeleri ve Aziz Vitus Katedrali gibi tarihi yapıları barındıran kale görülmeye değer konumdadır.

  • Dancing House (Dans Eden Ev)
dans eden ev prag

Dans Eden Ev, Prag’ın ünlü dans çifti Ginger ve Fred’in adıyla anılmaktadır ve 1945 senesinde Amerikan ordusu tarafından gerçekleştirilmiş bir hava saldırısı sonucu yıkılan binanın yerine inşa edilmiştir. Evin cam ağırlıklı tasarlanan kısmı kadın dansçıyı, diğer kısmı erkek dansçıyı temsilen yapılmıştır. İçerisinde otel, restoran ve sanat galerisi bulunduran ev, manzara izlemek, dinlenmek ve fotoğraf çekmek için güzel bir seçenek olacaktır.

GeziLinki Prag’da Bu Yerleri Öneriyor!

  • Aziz Niklaus Kilisesi
prag gezisi

1703-1752 yılları arasında inşa edilmiş, ince ve klasik bir mimariye sahip olan bu kilisenin yeşil renkli kubbesine çıkarak şehir manzarasını izlemek ve güzel kareler yakalamak mümkündür. Bunun yanında kilisenin önünde bulunan, Ignac Frantisek Platzer adlı heykeltıraşa ait heykeller hala sağlamlığını korumakta ve görülmeye değerdir. Mozart gibi büyük bir ustanın da Prag serüveni boyunca piyanosunu çaldığı bu kilise, Prag gezi rehberi rotaları arasında mutlaka yer almalıdır.

  • Josefov
josefov

Tarihini oldukça güzel korumuş Yahudi Mahallesi Josefov, Avrupa’nın en eski sinagogu Old New Sinagog’u içinde barındırmaktadır. Yer yer hüzünleneceğiniz ama birçok tarihi bilgi edineceğiniz bu yer, Prag gezi rehberi listesinde olmazsa olmazlar arasındadır.

Bunlar dışında Prag’ta gezilecek daha birçok yer bulunmaktadır. Tyn Kilisesi, Mala Strana, John Lennon Duvarı ve Strahov Manastırı bunlara örnek verilebilir. Ayrıca Prag’dan başka Avrupa gezisi düşünüyorsanız Dünya Köprülerinin Merkezi Bosna Hersek: Mostar Gezisi‘ne de göz atabilirsiniz.

Prag’da Ulaşım ve Konaklama

Türkiye ve Prag arasında direkt uçuş yapabilme imkanı bulunmaktadır ve yaklaşık olarak iki buçuk saat sürmektedir. Havalimanından şehir merkezine ise otobüs ve servislerle gitmek mümkündür. Para birimi olarak ise Çek Korunası (CZK) kullanulmaktadır ve paranızı Euro’ya çevirip gitmek size kolaylık sağlayacaktır.

Konaklama konusunda Praha 1 adı verilen ve şehrin merkezi sayılan bu bölgeyi tercih edebilirsiniz. Birçok noktaya yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi şehirde yapacağınız turistik aktiviteler de burada gerçekleşmesi, konaklama açısından en iyi seçenekler arasında yer almasını sağlamaktadır. Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Diğer Avrupa şehirleri hakkında bilgi için aşağıda sıralanan içeriklerimize göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri