AvrupaAvusturyaYurtdışı Gezilerimiz

2 Günde Viyana Keşfi – Viyana Gezi Rehberi

Viyana Gezilecek Yerler

En güzel kokan Avrupa şehrine gitmek ister misiniz? Doğa dostu herkesin ilgisini çeken ve kültür, tarih, eğlence dolu Viyana gezi rehberi tam size göre!

Viyana Nerede? Viyana Gezisi Hakkında Kısa Bilgi

Avusturya’nın başkenti olan Viyana, Tuna Nehri’nin güneyinde yer almaktadır. Orta Avrupa’da yer alan yemyeşil metropolde bahçeler, parklar, tarihi mekanlar ve çevre dostu konaklama imkanları bulunmaktadır. Viyana gezi rehberi  ile yeşil alanların ve güzel kokan sokakların tadını çıkarırken keyifli bir tatil yapacaksınız.

Schwechat Havaalanı, şehrin uluslararası havaalanıdır. Şehir merkezine 20 kilometre mesafede bulunmaktadır. Havaalanına iniş yaptıktan sonra şehir merkezine gidebilmek için otobüs, tren ve metro gibi birçok seçeneğiniz bulunmaktadır.

viyana graben

Şehir içindeki ulaşım imkanlarından bahsedecek olursak toplu taşıma olanaklarının oldukça gelişmiş olduğunu söylemeliyiz. Wiener Lienen adı altında metro, tramvay ve otobüslerin birbirine bağlı bulunduğu bir şehir hatları vardır. Düzenlenen seferler ile şehrin her yerine ulaşım sağlanmaktadır. 

Viyana Gezi Rehberi Detayları

Ormanlar, tarlalar, bahçeler, çayırlar ve parklara sahip şehir, gelecek kuşaklara oldukça değerli bir miras bırakıyor: Temiz hava ve sağlıklı yaşam alanı. Viyana gezi rehberi kapsamında Avrupa’nın mis kokulu şehrinde önerilerimizi aşağıya bırakıyoruz.

viyana gezisi

Viyana Ringstrasse

Viyana’nın ana caddelerinden birisidir. Ancak, böyle olmasına rağmen bir dinlenme bölgesi konumundadır. Bina ve caddelerin arasında, her iki tarafta sıralanmış aylandız ve kayın ağaçları yer almaktadır. Viyana Ringstrasse’de yürüyüş yolu ve bisiklet yolu da bulunmaktadır. Bulvarda ıhlamurlar, çınarlar, çitlembikler, akçaağaçlar ve at kestanesi ağaçları gibi yaklaşık 2.400 adet ağaç bulunmaktadır. Yaz aylarında Viyana gezisi yapmayı planlıyorsanız ağaçların gölgelerinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

viyana prater

Prater

Prater, Viyana’nın akla gelen ilk sembolleri arasındadır. 250 farklı eğlence aracına sahip Prater, ayna labirentler, hız trenleri, korku tünelleri ve nostaljik makineler gibi çeşitli araçlara ev sahipliği yapmaktadır. Viyana gezisi sırasında şehirde gezerken mutlaka görebileceğiniz Giant Ferris Whell adındaki dönme dolap 1827 yılından beri bu parkta yer almaktadır. Park yıl boyunca açıktır ancak çoğu eğlence aracı mart ve ekim ayları arasında hizmet vermektedir.

viyana karlskirche

Karlskirche

Karlskirche (Karl Kilisesi), barok tarza sahiptir. Viyana’nın en çok ilgi gören yerleri arasında yer alan kilise, Karlsplatz Meydanı’nda bulunmaktadır. 1737 yılında yapımı tamamlanan kilisenin iç kısmında duvar kabartması ve heykeller yer almaktadır. Kilisenin kubbesi 72 metre uzunluğundadır. Buradan şehrin görkemli manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Barok Bahçeleri

Viyana’da park ve bahçeler, dinlenme yerleri ve doğal alanlar olarak hizmet vermektedir. 1743 yılında Schönbrunn Şatosu ve şatonun parkı, barok tarzında düzenlenmiştir. 1996 yılında UNESCO Kültür Mirası kapsamına giren Schönbrunn Şato Parkı (Schlosspark), göz alıcı çiçek çarhları, çit çalıları, çeşmeler, heykeller, bitki labirenti, Japon bahçesi, 1882 yılına ait palmiye evi, Gloriette manzara seyretme noktası ve Tiergarten Schönbrunn (dünyanın en eski hayvanat bahçesi)’ni içermektedir. Park, mart ve ekim ayları arasında panorama treni ile gezilebilmektedir.

 barok bahçesi

1754 yılında parkın yanında Botanik Bahçesi kurulmuştur. Bilimsel araştırmaların gerçekleştiği bu yerde, aynı zamanda altı kıtadan toplanan 11.500 bitki türü bulunmaktadır. Yerel hayvan türleri için bir yaşam alanı ve şehrin doğa vahalarından birisi olan Botanik Bahçesi, güzel çayırlara ve eski ağaçlara ev sahipliği yapmaktadır.

Viyana’ya Ne Zaman Gidilmelidir?

Batı kısmından okyanus etkisi ve doğu kısmından karasal iklim etkisi gösteren Viyana’nın iklimi, bir geçiş iklimidir.

Aralık ve mart ayları arasında Viyana’da ciddi soğuklar yaşanmaktadır. Şehri bembeyaz karlar kaplamışken müzeleri gezmek, kafe ve restoranlara gitmek, buz pateni gibi kış etkinliklerine katılmak ve bu aylarda açık olan Christmas Market’ları ziyaret etmek çok eğlencelidir.

Viyana gezi rehberi kapsamında park ve bahçelerde zaman geçirmek, bisiklete binmek veya yürümek, açık hava etkinliklerine katılmak istiyorsanız mayıs ve temmuz ayları arasında ziyaret etmenizi öneririz. Bu zamanlarda buraya gelirseniz şehrin çılgın ruhuna kapılacağınızı söyleyebiliriz.

Viyana’da Gezerken Ne Yenir?

Birçok yerde denk gelebileceğiniz ‘’wirstels’’ adı verilen sosisler, atıştırmalıklar arasındadır. Viyana sosisi ile yapılan Bosna, lezzetli bir sandviçtir ve köri ve soğan gibi malzemelerden yapılmaktadır.

Viyana gezisi sırasında deneyebileceğiniz bir diğer lezzet Tafelspitz’dir. Baharat ve sebze ile servis edilen haşlanmış biftek, Avusturya’nın geleneksel bir lezzetidir. 

Schinitzel, Goulash, Geröstete Knödel Mit Ei, Cordon Bleu, Gnsl (ördek eti), Apfelstrudel, Sachertorte gibi lezzetleri de Viyana gezisi yapıyorken deneyebilirsiniz. Ayrıca bir diğer Avrupa gezimiz olan Avrupa’nın Gözbebeklerinden Biri: Budva Gezisi yazımıza da bakabilirsiniz.

Viyana Hakkında Tavsiyeler

Museumplatz, Avusturya’nın müzeler bölgesidir. Viyana’nın kültür ve sanat zenginliğini keşfetmek için burada 12 müze yer almaktadır. Leopold ve MUMOK, müzeler bölgesinde ön plana çıkmaktadır. Daha sonra sırasıyla, MUSA (Museum Start Gallery Artothek), Georg Kargl Fine Arts ve Money Museum’u ziyaret edebilirsiniz. Buna benzer daha birçok tatil ve gezi fikirlerinden yararlanmak için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Avrupa şehirleri hakkında bilgi için aşağıda sıralanan içeriklerimize göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri