AvrupaDanimarka

Kopenhag Gezi Rehberi: Vikinglerin Balıkçı Köyü

Kopenhag Gezilecek Yerler

Kopenhag Gezi Rehberi size görülmesi gereken yerleri detaylıca sunar. Bu sayede keşfetme ve görme olasılığınız daha da artar.

Kopenhag Hakkında

Yurt dışı gezilecek yerler konusunda bilgi almak isteyen pek kişi bulunur. Bu kişiler gidecekleri yeri seçerken belli başlı noktalara dikkat eder. Kopenhag gezi rehberi de bu noktada devreye girer ve kişileri bilgi sahibi yapar. Bu makalemizde Kopenhag şehrini tüm detayları ile alıp inceleyelim ve şehre gitmek isteyenler için bir fikir üretmiş olalım.

Kopenhag Nerede?

Yurt dışı tatilleri alanında oldukça ilgi gören Kopenhag, Danimarka’nın başkentidir.

kopenhag

Nüfus anlamında kalabalık olan bu şehir, Zelanda’nın doğusunda yer alır. Vikinglerin balıkçı köyü olarak kurdukları bu şehir, nehirleri ile ünlüdür.

Kopenhag Gezi Rehberi Gezilecek Yerler

Kopenhag gezi rehberi, bölgede bulunan tüm tarihi yapıları ve doğal güzellikleri göz önüne serer. Şehirde bulunan tarihi ve doğal güzelleri birlikte inceleyelim:

Stroget Sokağı
Şehir içindeki en ünlü olan yerdir. Tüm tarihi mekânları içinde barındıran bir sokak olma özelliğine sahiptir. Avrupa içindeki en uzun sokak olarak kayıtlara geçmiştir. Sokak üzerinde birçok sanatçının da sokakta sanatını icra ettiği görülür. Yol boyunca yürürken müzik ve gösteriler eşliğinde kendinizi bir festivalde hissedebilirsiniz.

kopenhag gezi rehberi

Kronborg Kalesi
Dünya üzerinde bilinen en ünlü kaledir. Bu ünü kazanmasındaki en büyük etken Sheaksper’ın Hamlet adlı eseri olmuştur. Kale içinde yaşayan kişilerin izlerini taşıyan bu kale, farklı dekorları ile göz dolduran bir mimari olarak karşımıza çıkar.

kopenhag gezi rehberi

Carlsberg Müzesi
Carl Jacobsen tarafından yapılmış pek çok eser şehirde görülür. Şehrin sembolü haline gelen denizkızı ise bu müzede kendine yer bulmuştur. Aslında sanat için kurulan bu müze, farklı alanlara da ev sahipliği yapıyor.

kopenhag gezi rehberi

Nyhavn Kanalı
Tekne turlarının yapıldığı bu kanalda şehre farklı açıdan bakmak isteyenlerin ilk uğrak noktası oluyor. Kanal üzerinde gezinti yapmak için binlerce insanın sıraya girdiği biliniyor.

kopenhag gezi rehberi

Tivoli Bahçeleri
Akşam vakitlerinde ışıklandırmanın başlaması ile birlikte harika bir görüntüye sahip olan bu yer, görenleri kendine hayran bırakıyor. Yemek yiyebilecek alanlarının olmasının yanı sıra çocuklar için de eğlenceli oyuncakların yer aldığı bir yerdir.

kopenhag gezi rehberi

Amalienborg Sarayı
1750 senelerinde tasarlanan bu saray, süslemeleri ile Rokoko dönemine ait izler sunuyor. Sarayın belli bir saat içinde nöbetçi değiştirdiği görülür. Bu saatler arasında orada olmanız halinde bu muhteşem gösteriyi rahatlıkla izleyebilirsiniz.

kopenhag gezi rehberi

Stroget Caddesi
Belediye sarayı ile alışveriş alanlarını birbirine bağlayan bir caddedir. Araç girişinin yasak olduğu bu cadde üzerinde birçok mağaza ve dükkân bulunuyor. Alışveriş tutkunlarının rahat şekilde alışveriş yapmasını sağlayan bu cadde, binlerce insanı her gün ağırlıyor.

kopenhag gezi rehberi

Copenhagen Zoo
3 bin civarında canlının bulunduğu bu yerde hayvan severlerin keyifle vakit geçirmesi sağlanıyor. Yağmur ormanları atmosferini yakalamak için özel olarak tasarlanan bu yer, timsah, yılan, kelebekler gibi pek çok canlıyı bünyesinde barındırıyor. Ayrıca ata binmenin de mümkün olduğu bu yerde hem büyükler hem çocuklar keyifli saatler geçirebilir.

Copenhagen Zoo

Kopenhag Gezisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kopenhag gezi rehberi sayesinde şehrin ne zaman uygun bir iklime sahip olduğunu görebilirsiniz. Bölge genellikle soğuk bir iklime sahiptir. Bu nedenle de özellikle kışlar çok sert geçer. Şehre gelmek isteyen kişilerin kesinlikle kış aylarını tercih etmemesi önem arz eder.

Hava şartlarının Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında daha ılıman bir hale geldiği söylenir. Bu aylarda sıcaklığın 20 derece civarlarında seyretmesi, şehrin gezilmesi için büyük bir fırsat yaratır. Bu dönemlerde Kopenhag’a gelerek şehri dilediğiniz gibi gezebilirsiniz. Ancak gecelerin soğuk geçeceğini unutmayarak tedarikli olmanızda fayda vardır.

Kopenhag Gezi Rehberi: Neler Yenir, Ne Yapılır?

Kopenhag kentinde seyahat ederken karnınızın acıktığını hissedebilirsiniz. Yoğun ve hareketli bir günün içinde acıkmanız gayet normaldir. Bu noktada pek çok yemek lezzeti karşınıza çıkar. Kopenhag şehrine özgü olan bazı yiyecekleri birlikte inceleyelim.

İlginizi çekebilir: İskandinavya’nın En Büyük Öğrenci Şehri: Goteborg Gezisi

Rod Polse; kırmızı sosis anlamına gelen bu yiyecek, sandviç alanında çok sık tercih edilir. Bu bölge halkının sosisli sandviçe olan düşkünlüğü sonucunda pek çok yerde bu alanda faaliyet veren lokanta görülür. Ancak bu sosislerin domuz etinden olduğunu unutmamak önemli bir konudur. Domuz etine karşı olanlar ya da bu etten yapılan eti denemek istemeyenler için unutmamaları gereken bir bilgidir.

Smorrebrod; eskiden sevgililerin en çok tercih ettiği bir yemek olarak bilinirmiş. Sandviç ailesinden gelen bu yemek, üstü açık sandviç olarak isimlendirilebilir. Çavdar ekmeğinin üzerine et, balık veya sebze konularak hazırlanan bu yemek, çeşitli soslar ile farklı bir lezzete sahip olur.

Durum Shawarma; ülkemizdeki dürümün bir benzeridir. Geçmiş yıllardan dürümden etkilenen kişilerin, ülkelerine götürdüğü bir yiyecektir. Kuzu eti ya da tavuk eti kullanılarak hazırlanan bu dürümler, fiyatının ucuz olması nedeni ile de çok fazla tercih edilir.

Falafel; nohut köftesi olarak tabir edebileceğimiz bu yemek, marul ve domates ile servis edilir. Aynı zamanda özel olarak hazırlanan sarımsak sosu da bulunur. Buna benzer daha birçok farklı içerik için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Diğer Avrupa şehirleri hakkında bilgi için aşağıda sıralanan içeriklerimize göz atabilirsiniz.

 

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri