AvrupaDanimarka

Aarhus Gezi Rehberi ile Aarhus Gezilecek Yerler ve Detayları

Aarhus Gezilmesi Gereken Yerler

Aarhus gezi rehberi ile Aarhus gezilecek yerler ve detayları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. Gezinizi, GeziLinki ile planlayın.

Aarhus Nerede?

Aarhus, Gülümseme Şehri unvanını da üzerinde taşıyan bir Kuzey Avrupa şehridir. Danimarka’nın en büyük ikinci şehri olan Aarhus, Kattegat denizindeki Jutland’ın doğu kıyısında bulunmaktadır. Jutland ise Danimarka topraklarının büyük bir kısmını oluşturan güney tarafını ifade etmek için kullanılan bölge adıdır. Aarhus’taki yerleşim 8. yüzyılda başlamıştır. Bunun öncesinde tabii ki yerleşim vardır ancak kesin olarak 8. yüzyılda bir fiyordun kıyılarında Viking Kalesi olarak kurulmuştur. Aarhus Nehri kıyısına kurulduğu için bu adı aldığı düşünülmektedir. Danimarka ticaret yolları üzerinde bulunduğu için askeri tesisten çok zamanla bir ticaret merkezi haline gelmeye başlamıştır. Aarhus, Danimarka’nın en ilgi çekici şehirlerinden bir tanesidir. Aarhus gezi rehberi ile Aarhus gezilecek yerler ve geziniz hakkında daha fazla detay öğrenebilirsiniz.

Aarhus’a Nasıl Gidilir?

Aarhus’a gitmek isterseniz ülkemiz içerisinden direkt uçuşun mümkün olmadığını söyleyelim. Ancak buna canınız sıkılmasın çünkü ülke içerisinden Danimarka’nın başkenti olan Kopenhag’a direkt uçuşlar mevcut. Kopenhag’tan Aarhus’a ulaşmanız mümkün. Aarhus’a 45 dakikalık bir yolculukla varabilirsiniz. Uçakla gidebileceğiniz gibi bir tren yolculuğu ile de Aarhus yolculuğunuzu tamamlamanız mümkün. Tren biraz daha uzun sürüyor, 3 saate yakın bir yolculukla başkentten istediğiniz noktaya varabilirsiniz. Tercih sizin!

aarhus

Danimarka’ya gitmek için vize almanız gerekiyor mu? Bu sorunun cevabını merak edenleri böyle alalım! Danimarka, Kuzey Avrupa’da yer alan ve İskandinav ülkeleri içerisinde olan bir ülke. Avrupa Birliği üyelerinden bir tanesi olduğu için de vize alma zorunluluğu var. Avrupa Birliği için Schengen Vizesi sahibi olmanız gerekiyor. Umumi, yani Bordo Pasaport sahibiyseniz vize almak zorundasınız ama Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu sahibiyseniz 90 günlük süre için vizeden muaf sayılıyorsunuz. Başvurularınızı yaparken herhangi bir eksik bırakmamanızı tavsiye ediyoruz çünkü Schengen Vizesi alma süreci biraz ince eleyip sık dokunan bir süreç.

Aarhus Gezi Rehberi: Aarhus Gezilecek Yerler

The Old Town

Eski şehir olarak çevirebileceğimiz Old Town, Aarhus içerisindeki eski yerleşim yerlerinden biridir. Aynı zamanda tahmin edersiniz ki turistler için en ilgi çekici noktalardan da bir tanesidir. 70’e yakın tarihi binadan oluşan Old Town, 16. yüzyıl ve 20. yüzyıl arasında yerel halkın yaşadığı bir yerleşim alanıdır. Arnavut kaldırımları, dar sokakları ve eşsiz tarihi binaları ile dönem dizisinden fırlamış gibi görünen Old Town, Aarhus gezilecek yerler içerisinde önemlidir. The Old Town, şehir merkezinden tek otobüsle ulaşabileceğiniz kadar yakında yer alıyor. Ayrıca bölge içerisinde bir de Bisiklet Müzesi bulunuyor. Bizce buraya gelmişken belli bir süre geçirip bu tarihi atmosferi yaşayabilirsiniz.

den-gamble-by

Moesgaard Museum

Arkeoloji ve ırk bilimi kategorisinde bir müze olan Moesgaard, Danimarka’nın en büyük ikinci şehri olan Aarhus’un en çok ziyaret edilen müzeleri arasındadır. Aarhus Üniversitesi ile ortak çalışmalar gerçekleştiren müze, şehir merkezinin birazcık dışında kalıyor. Birçok görsel materyalle desteklenen sergi alanlarında Viking döneminden ve Danimarka’nın diğer dönemlerinden yaklaşık 50 bin eser bulacaksınız. En az yarım gününüzü ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Højbjerg bölgesinde bulunan müzeye geldiğinizde Højbjerg Kilisesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca ormanlık alanı bol olan, yeşillikli bir bölge buralarda da yürüyüş yapabilir küçük bir keşfe çıkabilirsiniz. Aarhus gezi rehberi içerisinde görülmesi gereken yerlerden biri bu müze.

Moesgaard-Museum

Viking Museum

Viking Müzesi, belki de en çok seveceğiniz müzelerden biri. Viking kültürü yıllardır tarih severlerin en çok ilgisini çeken konular arasında yer almaktadır. Sankt Clemens Torv Caddesi üzerinde bulunan müze, 1960 yılında açılmıştır. Viking dönemine ait gerçek parçaların sergilendiği müzede ayrıca iskeletler de bulunmaktadır. Kesinlikle görmenizi tavsiye ediyoruz. Pazartesi ve Cuma günleri arasında açık olan müzenin Avrupa kıtasındaki en büyük Viking Müzesi olduğu da söylenenler arasında. Aarhus gezilecek yerler listesinde sizleri heyecanlandıracağını düşündüğümüz yerlerden biri.

Viking-Museum

Women’s Museum

1982 yılında açılan müze, adından da anlaşılacağı gibi Kadınların Müzesi’dir. Danimarka kadınlarının tarihi geçmişine ışık tutan bir müzedir. Şehir merkezinde gezerken bu müzeyi işaret eden tabelalarda ise Kvindemuseet ismini göreceksiniz. Bu, kadınlar müzesinin Danca ismidir. Devlet tarafından finanse edilen müze, oldukça ilgi çekici bir atmosfere sahip. Burada birçok etkinlik de yapılmaktadır. Hafta içi ve hafta sonları açık olan müze Kuzey Avrupa kadınlarını sizlere anlatacak! Aarhus gezi rehberi içinde mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden.

Womens-Museum

Aros Aarhus Kunstmuseum

1859 yılında inşa edilmiş müze, şehirdeki en eski müzedir. Turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerden biri. Avrupa kıtası içerisindeki birçok sanatçının eserlerine ev sahipliği yapan müze, aslında sanat kategorisinde bir müze. Uzun yıllar ayakta kaldığı için çok geniş bir skalaya sahip. Yani birçok eseri müzenin bünyesinde bulabilirsiniz. Girişler ücretsiz ve haftanın her günü belli saatler arasında burayı ziyaret edebilirsiniz. Sanatseverlerin Aarhus gezilecek yerler rehberinde en çok dikkatini çekecek yer Aros Aarhus Kunstmuseum!

Aros-Aarhus-Kunstmuseum

Aarhus Katedrali

Bir bölgenin dini yapısını ve dini kültürünü algılamak için en önemli ibadethanelerine bakmalısınız. İşte, Danimarka’daki en büyük şehirler arasında olan Aarhus’un en önemli ibadethanesi Aarhus Katedrali. Şehrin en önemli din adamlarından biri olan Aziz Clement adına yapılmış olan katedral, 12. yüzyılda inşa edilmiştir. Kahve ve yeşil tonlarının hâkim olduğu bir mimari yapı olan eser, şehrin önde gelen ibadethaneleri arasında ve Aarhus gezilecek yerler içinde mutlaka bulunması gereken yerler arasında. 16. yüzyılda yapılan çalışmaların ardından mabet daha da geliştirilmiştir.

Aarhus-Katedrali

Aarhus Botanik Bahçesi

1875 yılında halka açılmış olan Botanik Bahçesi, 53 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuştur. Doğa düşkünlerinin sıkça uğradığı bir yer. Her mevsimde büyüleyiciliğini kaybetmeyen bir yer olduğu için en çok ziyaret edilen yerlerden biri. Yaz aylarına denk gelen bir geziniz varsa burada etkinlikler yapılıyor ve bu etkinliklere katılabilirsiniz. Burada birçok bitki çeşidini bulacaksınız ve inanılmaz manzaralarla karşılaşacaksınız. Aarhus gezilecek yerler rehberinde görmeniz gerekenler arasında.

Aarhus-Botanik-Bahçesi

Midtbyen

Orta şehir olarak bilinen semt, Aarhus’ta günlük hayatın aktığı yerlerden. Buradaki caddelerde birçok kafe, restoran ve dükkân bulunuyor. Gece hayatının tadını çıkarmak için burada birçok bar bulunuyor ve genellikle geç saatlere kadar açık. Küçük bir meydana da sahip olan bölgede alışveriş yapabilir, eğlenebilir, kahvenizi yudumlayıp Danimarka’nın günlük hayatının tadını çıkarabilirsiniz. Aarhus gezi rehberi içinde en önemli duraklarından biri.

Midtbyen

Aarhus Gezi Rehberi Detayları

Aarhus’a gitmek için en doğru zamanı merak edenlere Aarhus içerisinde genellikle ılıman bir iklimin hakim olduğunu söyleyebiliriz. Hava sıcakları aşırı derecede yüksek ve bunaltıcı olmuyor. Bunun yanında genellikle yağmurlu hava şartları hakim. Kasım ayı ve Mart ayı arası havadaki yağışlar kara dönüşüyor ve genellikle karlı havalar etkin oluyor. Yıllık ortalama sıcaklık için 8 derece diyebiliriz. En yüksek sıcaklıklar 19 derece, en düşük sıcaklıklar -4 derece arasındadır. Yani aslında Aarhus’a gitmek için en iyi aylar yaz ayları olacaktır.

Konaklama seçeneklerine bakacak olursak bunun için birçok seçeneğiniz mevcut çünkü burası, Danimarka’nın en büyük ikinci şehri. Yine de konaklama seçenekleri için en yoğun yerler, en çok alanı bir arada bulabileceğiniz yerler. Bu gibi yerler için Midtbyen ve Latinerkvartaret bölgelerini önerebiliriz.

Aarhus gezi rehberi ile Aarhus gezilecek yerler ve detayları yazımızın sonuna gelmeden önce bir de Danimarka mutfağından bahsedelim. Aarhus’ta birçok mutfağı bir arada bulabilirsiniz ancak son yıllarda Danimarka mutfağı Fransız mutfağından oldukça fazla etkilenmiştir. Birçok Fransız mutfağı ürünü bulabileceğiniz gibi deniz ürünleri, ağırlıklı olarak tercih edilen çeşitlerdendir. Yöresel bir yemek denemek isteyenlere salamura ringa balığını önerebiliriz. Frikadeller de deneyebileceğiniz yemeklerden. Genellikle domuz etinden yapılsa da isteyen ziyaretçilere özel bu yemeği dana etinden de yapabiliyorlar. Domuzdan yapılan yemekler sıkça tüketiliyor ancak sizlerin damağına uygun seçenekler de bolca mevcut. Buna benzer daha birçok gezi, tatil ve gastronomi içerikli paylaşımlar için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Avrupa şehirleri hakkında bilgi için aşağıda sıralanan içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu