AvrupaMacaristan

Debrecen Gezilecek Yerler ile Debrecen Gezi Rehberi

Debrecen’de Nereler Gezilmelidir?

Debrecen gezi rehberi ile Debrecen gezilecek yerler hakkında öğrenmeniz gerekenleri öğrenip seyahate başlayın!

Debrecen Nerede?

Şehir, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’den sonra ülkedeki en büyük ikinci şehirdir. Macaristan, denize kıyısı olmayan bir Orta Avrupa ülkesidir. Batıda Avusturya ve Slovenya; kuzeyde Slovakya; doğuda Romanya ve Ukrayna; güneyde ise Sırbistan ve Hırvatistan’la komşudur. Birçok uluslararası örgüte üye olan ülke, Karpatlarda kuruludur. Debrecen, Budapeşte’nin ardından büyüklüğü ve öğrencilerinin bolluğu ile bilinen bir şehirdir. Başkent ile arasında yaklaşık 195 kilometre mesafe bulunmaktadır. Eğer yolculuğunuza başkent Budapeşte’den başlayacaksanız Debrecen’e ulaşım oldukça kolaydır. Yapmanız gereken tek şey Debrecen’e ulaşan şehir içi ulaşım araçlarını kullanmaktır. Tren yolculuğu bunun için sıkça tercih ediliyor.

debrecen

Debrecen, 16. yüzyıldan beri önemli bir Protestanlık merkezi olarak bilinmektedir. Bunun yanında 2. Dünya Savaşı periyodunda oldukça fazla zarara uğramış şehirler arasındadır. Daha sonraları şehrin bazı yerlerinde bu yıkımlar düzeltilmiştir. Şehir, Macaristan’ın en çok öğrenci çeken üniversitelerinden biri olan Debrecen Üniversitesi’ne de ev sahipliği yapar. Bu sebeple şehirdeki öğrenci nüfusu çok fazladır. Debrecen, Macaristan’da kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri. Debrecen gezilecek yerler listesinin en önemli noktaları Debrecen gezi rehberi ile sizlerle.

Debrecen’e Nasıl Gidilir?

Debrecen’e gitmek için ülkemiz içerisinden direkt uçuş bulunmamaktadır. Öncelikle Budapeşte’ye ulaşmanız gerekiyor. Sonrasında ise birçok şekilde şehre ulaşabilirsiniz. Ancak en çok tercih edilen ulaşım yönteminin tren olduğunu söyleyebiliriz. Debrecen’e giden trenler, sabah 04.00 gibi bile başlayabiliyor ve gece yarısına kadar tren bulunuyor. Daha ucuz bir yöntem.

Tabii öncelikle vize ve pasaport durumlarını merak ediyor olabilirsiniz. Macaristan’a gitmek için vize almanız gerekiyor. Umuma Mahsus Pasaport sahipleri kesinlikle vize başvurusunda bulunmalı. Ancak Resmi Pasaport sahibiyseniz 90 ile 180 gün arasındaki Macaristan ziyaretlerinizde vizeden muaf sayılıyorsunuz. Vize başvurusu yaparken tüm belgelerinizin eksiksiz ve detaylı bir şekilde hazırlandığından emin olmanız gerekiyor. Debrecen gezi rehberi ile Debrecen gezilecek yerler listenizi hazırlayıp daha planlı bir seyahat deneyimi yaşayabilirsiniz.

Debrecen Gezi Rehberi: Debrecen Gezilecek Yerler

Kossuth Meyda

2001 yılında açılan halk meydanı, hem yerli halk tarafından hem de turistler tarafından sıkça ziyaret edilen yerlerden. Şehrin merkezi olan meydanın etrafı şık mağazalar, butikler ve restoranlar ile dolu. Burası, doğal olarak şehrin en renkli yerlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda gidebileceğiniz turistik noktalara da yakın olmasıyla, konaklama için de tercih edebileceğiniz lokasyonlardan biri. Tabii ki diğer yerlere nazaran biraz daha pahalı olabilir konaklama için ancak daha rahat olduğu kesin. Debrecen gezilecek yerler listesi içerisinde mutlaka görmenizi önerdiğimiz yerler arasındadır. Aynı zamanda burada birçok konser, etkinlik ve festival de düzenleniyor.

Macaristan’ın simgelerinden biri olan Milenium Çeşmesi bu meydanda bulunur. Aynı zamanda Büyük Protestan Kilisesi’de buradadır, ziyaret etmeyi unutmayın!

kossuth

Büyük Protestan Kilisesi

Kossuth Meydanı’nda bulunan kilise, şehrin en ilgi çekici yapılarından biri. Her yıl birçok turist de burayı ziyaret ediyor. Neoklasik mimari tarzda inşa edilmiş kilise, Macaristan’ın genelinde ünlü olmasının yanında Debrecen’in de en önemli simgesi durumundadır. Macar Devrimi sırasında Macar Bağımsızlık Bildirisi bu kilisede ilan edilmiştir. Tarihi anlamda büyük bir önemi vardır yani. Orta Çağ’da tam bu kilisenin olduğu yerde bir kilise bulunuyormuş. Ancak daha sonra yıkılmış ve yerine Büyük Protestan Kilisesi inşa edilmiş. Debrecen gezi rehberi içerisinde olmayı hak eden yapıyı mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

great-church

Deri Müzesi

Frigyes Deri tarafından 1930 yılında kurulmuş olan müze, Neolitik Çağ’dan ilk yerleşimlerin ortaya çıkışına kadarki dönem içerisinde bulunan eserlerin sergilendiği bir yer niteliğinde. Yani aslında uygarlığın belli bir kısmının ortaya çıkması ve olgunlaşması için gereken süre kadar zamanı inceleyebileceğiniz bir zaman makinası niteliğinde burası. Aynı zamanda ülkenin genel tarihi hakkında ve özel anlamda Debrecen tarihi hakkında birçok bilgiyi, buradan çıkan birçok eşyayı, eseri de Deri Müzesi içerisinde bulmak mümkün. Müze pazartesi günleri açık değildir. Haftanın diğer günlerinde müzeyi rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Debrecen gezilecek yerler listesi içerisinde tarihi bilgiyi en net alabileceğiniz yer burası!

deri-museum

Hortobagy Ulusal Parkı

800 kilometrekare bir alan üzerine kurulmuş olan milli park, Macaristan’ın ilk milli parkı olma özelliğine sahiptir. 1999’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeye hak kazanan park içerisinde birçok sayıda hayvan türü ve bu türlerin birçok çeşidi yaşamaktadır. Özellikle kuş çeşitliliği bakımından zengin olan milli parkı turistler bu yönden çok sevmektedir. Hayvan parkları, ufak tefek göller, balık havuzları bulunmaktadır. Özellikle yerli ve yabancı herkesin buraya çekilmesinin sebebi doğayla iç içe hissetmek oluyor. İçeride bulunan Tizsa Gölü çevresinde yürüyüşler yapabilir, bisikletle gezebilirsiniz. Ayrıca dinlenip doğayla iç içe zaman geçirmek için de Hortobagy Ulusal Parkı, Debrecen gezi rehberi içerisinde olması gereken yerlerden birisi.

Hortobagy-Ulusal-Parki-

Modern ve Çağdaş Sanatlar Merkezi

MODEM olarak da bilinen Çağdaş Sanatlar Merkezi, 2006 yılından beri Debrecen’de ziyaretçilerini ağırlıyor. Macar sanatına ait eserlerin sergilendiği merkez yerli ve yabancı birçok kişinin ilgisini cezbeden yerlerden. 3 kattan oluşan yapıda birçok eser sizleri bekliyor olacak. Burada Yahudi kültürüne ait eserler de sergileniyor. Tabii ki tüm bunlar, modern sanat tarzıyla harmanlanmış halde. Debrecen gezilecek yerler listesi yapıyorsanız bir durağınız da burası olmalı.

MODEM

Nagyerdei Ulusal Parkı

İçerisinde hayvanat bahçesi ve oyun bahçesi gibi alanlar bulunan ulusal park özellikle yerli halkın sıkça geldiği yerlerden. 1958 yılında ziyarete açılmıştır. Hayvanat bahçesinde rehberli geziler düzenleniyor burada ailenizle kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Burada sakin, doğal ve huzurlu vakitlerin ardından ulusal parka çok yakın olan Nagyerdei Stadyumu’nu da ziyaret edebilirsiniz. Burası da mimari açıdan oldukça göz doldurucudur.

park

Aynı zamanda Küçük Protestan Kilisesi ve Pasti Sinagogu gibi dini yerleri de gezi listenize ekleyebilirsiniz. Buna benzer daha birçok farklı içerik için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Diğer Avrupa şehirleri hakkında bilgi için aşağıda sıralanan içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri