AvrupaYunanistanYurtdışı Gezilerimiz

Atina Gezilecek Yerler: Yunanistan’da Tarihe Açılan Bir Pencere

Atina Gezi Rehberi

Mitolojiye inanır mısınız? Cevabınız evetse tanrılar ve tanrıçaların merkezi Atina’ya doğru hazırlıklar başlasın. İşte size Atina gezilecek yerler…

Atina Gezisi ve Atina Hakkında

Koca bir tarihi geçmişe sahip olan Atina, Yunanistan’ın başkentidir. Yaklaşık 4 milyon nüfusa sahip olan şehir Eski Yunan’ın da merkezi olarak tarihe geçmiştir. Çevresi tepelerle çevrili olmakla birlikte yalnızca Batı ucu açık kalmıştır. Ayrıca Atina kenti tarih açısından çok önemli bir kültür bölgesidir ve birçok tarihi kalıntıya ev sahipliği yapmaktadır. Bu bile Atina gezilecek yerler adına yeterli bir sebep olacaktır.

Atina, yüzyıllara dayanan tarihiyle önemli bir toprak parçasıdır fakat bunun yanı sıra şehrin isminin de bir efsanesi bulunmaktadır. Atina gezilecek yerler öncesinde bunları bilmek size yarar sağlayacaktır. Kentin kurucusu Yunan mitolojisinde de yerini almış olan Theseus olsa da, bölge ismini Yunan tanrıçalarından biri olan Athena’dan almıştır. Athena barışın, sanatın ve zekanın tanrıçasıdır ve şehrin adının Atina olmasını sağlayan olay ise Tanrı Poseidon ile yaptığı savaşı zaferle sonlandırmasıdır.

atina şehri

Efsanede anlatılanlara bakıldığında, Atina şehrinin temelleri atılırken tüm tanrıların bir araya geldiği ve şehrin tanrısını seçmek için uğraştıkları görülmektedir. Yapılan yarışlar neticesinde geriye iki tanrı kalmıştır. Son yarışma ise bir hediye yarışmasıdır ve en özel hediyeyi sunan şehrin tanrısı olacaktır. Poseidon, elinde mızrağı ile gelmiş ve jürinin karşısına bir savaş atı çıkarmıştır. Bundan çok etkilenen jüriler Athena’yı beklemektedir. O sırada Tanrıça Athena elinde bir zeytin dalı ile gelmiş ve herkes şaşırmıştır. Fakat Athena’nın zeytin dalı hakkındaki konuşması, barışın simgesi olacağını vurgulaması ve savaş atından daha huzurlu bir yaşamı vadetmesini söylemesi sonucunda herkes gururlanmış ve çok etkinlenmiştir. Bunun üzerine Zeus’un kızı Athena, Atina’nın koruyucusu seçilmiştir.

Atina Gezisi Yaparken Gezilecek Yerler

Olimpos Zeus Tapınağı

Olimpos-Zeus-Tapinagi
Tarihsel çerçevede MÖ 6. Yüzyıla dayanan bir geçmişi olduğu bilinse de MÖ 2. Yüzyıla kadarki süreçte inşası biritilememiştir. Atina gezilecek yerler kapsamında görmeniz gereken bu tapınak, Tanrı Zeus adına yapılmıştır ve Antik Yunanistan’daki en büyük tapınak olma özelliğine sahiptir. Zaman içerisinde çeşitli bozulmalar ve yıkımlar alsa da hatrı sayılır ölçüde sağlam kalmıştır.

Antik Agora

Eski dönemlerde Atina’da yaşayan halkın bir araya geldiği, hem alışveriş yapıp hem sohbet ettiği bir yer olan Antik Agora, Atina gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerdendir. Kelime anlamına bakıldığında da “agora” toplanmak ve konuşmak anlamına gelmektedir. Ayrıca geçmiş yüzyıllarda burada pek çok gösteri ve spor müsabakalarının yapıldığı da bilinmektedir.

Plaka

Bu bölge, Atina’nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Zaman içerisinde ticaret faktörü artış gösterse de buraya halen geleneksel bir hava hakim olmaktadır. Plaka’ya geldiğinizde rengarenk evlerin ve dar sokakların arasında keyif çıkarabilir ve birçok fotoğraf çekebilirsiniz. Ayrıca Atina gezilecek yerler dönüşü için burada bulunan dükkanlardan hediye alma şansınız da bulunmaktadır.

atina plaka

Bizans Müzesi

Yunanistan tarih boyunca birçok medeniyetin himayesi altında kalmıştır ve Bizans İmparatorluğu da bunlardan biridir. Tam olarak 476 – 1453 senelerini kapsayan hakimiyet döneminde, bölgeye Bizans kültürü fazlasıyla işlenmiştir. Bu süreçte ortaya çıkan eserlerin kalıntıları ise Bizans Müzesi’nde sergilenmektedir.

atina gezisi

Kutsal Havariler Kilisesi

Hristiyan inanışında Hz. İsa’ya yol arkadaşlığı etmesi ve destek çıkması için gönderildiği bilinen on iki bulunmaktadır ve bunlara Havariler denilmiştir. Geçmişte birçok kiliseye adını veren havariler Atina’ya da ulaşmayı başarmıştır. Kilisenin inşasının 11. Yüzyıla dayandığı bilinse de daha önceki dönemlerde var olduğu düşünülmektedir. İçerisinde orijinal resimler bulunan ve sıra dışı bir tarihe sahip olan bu kilise, Atina gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunması gereken yerlerdendir.

havariler kilisesi

Benaki Müzesi

Müzeleri ile meşhur olan Atina’da yer alan bir diğer müze de, Benaki Müzesi’dir. Bu müzenin diğerlerinden bir farkı çok eski dönemlerden kalma oluşu ve savaşlara karşı direnç gösterip sağlamlığını korumuş olmasıdır. Atina gezilecek yerler arasında bölgenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak ve geçmiş dönemlere bir göz atmak için burayı mutlaka ziyaret etmeli ve bünyesinde bulunan mermer eserleri görmelisiniz.

benaki müzesi

Atina Gezisi Ne Zaman Yapılır?

Atina iklim tipi bakımından Akdeniz iklimi etkisi altındadır. Bu neticede Atina gezilecek yerler için en uygun tarihler ilkbahar ve sonbahar ayları olan Nisan-Ekim ayları olacaktır. Bu dönemde sıcaklıklar 20 derece civarındadır ve hava genelde güneşlidir.

Atina Gezisi Yaparken Ne Yenir? Neler Yapılır?

Atina’da yapılacak bunca aktivite, gezilecek o kadar yer varken acıkmanız gayet normaldir. Atina’da bu ihtiyacınıza yönelik harika restoranlar bulunmaktadır. Onlardan bazıları:

Altamira Restaurant

Birçok bölgenin mutfağını bünyesinde barındıran restoranda Arap, Hint, Meksika ve Asya mutfağının lezzetli yemeklerini bulabilmeniz mümkündür. Restoran Kolanaki’de bulunmaktadır.

Plaka’da bulunan restoranda, zeytinyağlı yemeklerin tadına bakabilir ve yemek listenizde bulunması gereken Yunan salatasından sipariş edebilirsiniz.

Balthazar

Dekorasyon ve lezzet bakımından büyük fark yaratan bu restoranda şarap soslu ördeği deneyebilir ve şarap menüsünde harika şaraplar bulabilirsiniz.

Atina Gezisi Tavsiyeler

İlginizi çekebilir Yunan Adaları & Bodrum Mavi Tur Yolculuğu Nasıl Yapılır?

Gitmeden önce telefonunuza paypal isimli uygulamayı indirmeniz taksiciler tarafından dolandırılmanıza engel olacaktır. Ayrıca Atina’nın bazı tehlikeli bölgeleri bulunduğundan bilmediğiniz noktalara taksi ile gitmelisiniz.

Bu içerikte Yunanistan’ın başkenti olan Atina hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Atina, Yunanistan gezinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri