AsyaBirleşik Arap EmirlikleriYurtdışı Gezilerimiz

Abu Dhabi Gezilecek Yerler ve Dünya’nın Turizm Merkezi

Abu Dhabi Gezi Rehberi

Dünyanın en bilinen turizm merkezlerinden olan Abu Dhabi, birçok turistin dikkatini çekiyor. Sizler de bir Abu Dhabi gezilecek yerler üzerine plan yapıyorsanız içeriğimize göz atabilirsiniz!

Abu Dhabi Nerede? Abu Dhabi Hakkında Kısa Bilgi

Abu Dhabi, Birleşik Arap Emirliklerinin başkenti olmakla birlikte; ülkenin en canlı ve popüler yerlerinden biridir. Basra körfezi yakınlarında olan şehir, bir ada şeklinde olmasına karşın üç adet köprüyle karaya bağlanmıştır. Abu Dhabi gezilecek yerler üzerine plan yapıyorsanız bu gezi Birleşik Arap Emirlikleri içerisinde geçirebileceğiniz en renkli gezilerden biri olacaktır. Abu Dhabi’nin nüfusu yaklaşık 900.000’dir. Buranın resmi dili Arapça, ancak çok fazla yabancı ziyaretçisi olduğundan İngilizce konuşarak işlerinizi halledebilirsiniz.

Abu Dhabi’ye çöl iklimi hakim. Yıllık ortalama sıcaklığın yaklaşık 26 derece olduğu ada, yılın her zamanı sıcak diyebiliriz. Şehirdeki dördüncü ve beşinci köprü yapım aşamasında olsa da, üç tane köprüsüyle diğer şehirlere ve anakaraya bağlıdır.

abu dhabi gezi rehberi

Hemen hemen her firma, Abu Dhabi’ye uçuş seferleri düzenlemektedir. Geziniz için ineceğiniz Abu Dhabi Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 30 km uzaklıktadır. Havalimanından şehir merkezine ulaşmak içinse birçok farklı seçenek mevcut. Düzenli aralıklarla seferleri bulunan otobüslerle, havalimanı içerisindeki taksilerle şehir merkezine ulaşabilir; ya da araç kiralayarak şehri gezebilirsiniz.

Abu Dhabi gezilecek yerler arasında konforlarından ödün vermek istemeyen çoğu turist araç kiralamakta ve gezi boyunca ulaşım problemiyle karşılaşmamaktadırlar. Araç kiralamak için havalimanına ulaştığınızda firmalarla görüşebileceğiniz gibi, önceden de rezervasyon yaptırabilir ya da uçuş yaptığınız havayolu şirketinin anlaşmalı olduğu araç kiralama şirketlerine göz atabilirsiniz.

Araç kiralamak istemeyenleri de rahatlatmak için hemen söyleyelim burada en çok tercih edilen toplu taşıma otobüsler. Neredeyse 24 saat boyunca seferler düzenleyen otobüsler, uygun fiyatlı sayılabilir. Otobüs biletini önceden almanıza da gerek yok, yalnızca yolculuğunuz başlamadan şoförün yanında bulunan bölmeye para atmalısınız.

Abu Dhabi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Abu Dhabi gezilecek yerler arasında yapabileceğiniz birçok aktivite ve görebileceğiniz pek çok mekan var. Sanatsal etkinlikler, spor aktiviteleri ve sanatsal etkinliklerin dışında denizi ve plajlarıyla da ünlü bir şehir burası.

Sheikh Zayed Büyük Camii, Birleşik Arap Emirlikleri içerisindeki en büyük camii olarak bilinir. Bu camii, BAE kurucuları arasında da yer alan Şeyh Zayed’in toplumu kaynaştırma ve birlikte ibadet edebilme isteği üzerine inşa edilmiştir. Aynı anda 40.000 kişinin ibadet edebilme özelliğinin dışında, bu düşünceyi somutlaştırmak adına farklı milletlerden mimarların çalıştığı, farklı yerlerden getirilen malzemelerin kullanıldığı bir camii ortaya çıkmış.

Camiiyi ziyaretinizden önce, çoğu ibadet merkezinde beklendiği gibi uygun kıyafetlerle girmeniz gerekmekte. Eğer geziniz sırasında uygun kıyafetiniz yoksa da, bu kıyafetleri ücretsiz olarak ödünç alıp gezinizi tamamlayabiliyorsunuz. Müslümanlar için ibadete açık bir camii olduğunu da hatırlatalım. Giriş saatleri Ramazan ayında değişebilmekte, kontrol etmenizde fayda olur.

Ferrari World ise, Abu Dhabi gezilecek yerler içerisinde görmek isteyeceğiniz ancak biraz da fazla ücret ödeyeceğiniz yerlerden biri. Dünyadaki en hızlı roller coastera sahip bu mekana giriş için yaklaşık 80 doları gözden çıkarmanız gerekebilir. Birden fazla bilet alacaksanız farklı indirimlere sahip olabiliyorsunuz, ancak içeri yemek getirmeniz yasak ve mekandaki restoranlar oldukça pahalı. Aç gitmemenizi öneririz.

Louvre Abu Dhabi ise ziyaretçilerine görsel şölen sunan bir müze. Kubbeye benzer çatısı, güneş ışınlarının çöle vurmasından kaynaklı çıkan görüntülerden esinlenmiş. Leonardo Da Vinci gibi birçok ünlü sanatçının eserlerini görme şansına sahip olmakla birlikte, mimarisinin de oldukça etkileyeceği açık. Müzeye giriş ise yaklaşık 17 dolar.

Masdar City, sıfır atık mottosuyla yola çıkmış ve kendi enerjisini kendi üreten bir şehir. İlginç bir deneyim için ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Abu Dhabi gezilecek yerler içerisinde göz ardı etmemeniz gereken diğer bir konu da buranın canlı gece hayatı. Pek çok ünlü mekana sahip şehirdeki Caviar Bar, Jazz Bar gibi ünlü mekanlarda vakit geçirebilirsiniz.

Yass Mall, Marina Mall, Abu Dhabi Mall gibi alışveriş merkezlerinde; Corniche, Saadiyat, Yas sahilleri gibi ünlü birçok plajda ve birçok sanat galerisinde vakit geçirebilirsiniz. Şehir sahilleriyle de oldukça ünlü.

Ahu Dhabi Gezisi İçin En Uygun Zaman Hangisi?

Burası çöl iklimine sahip olduğundan, yıl boyunca sıcaklığın düşük olmadığını belirtmiştik. Ancak özellikle yaz aylarında çok fazla sıcak olduğunu ve şehirde tatil yapmanın daha pahalı olduğunu göz önünde bulundurmakta fayda var. Abu Dhabi gezilecek yerler için en uygun zaman Kasım ile Mart arası olacaktır.Bu dönemde konaklamaya neredeyse yarı fiyatı ödeme yapabilir ve sıcaktan bunalmadan tatilinizi tamamlayabilirsiniz.

Abu Dhabi’de Neler Yenir?

Öncelikle burada dünya mutfaklarının tümüne ait seçenekleri değerlendirebilecek olma şansınız olduğunu hatırlatalım. Ancak buraya özgü yemekler denemek istiyorsanız; balık soslu Al Madrooba’yı, bir et yemeği olan Al Harees’i, safran ve limon aromalarının baskın olduğu Al Machboos’u, bizdeki lokmaya benzer Luqaimat’ı, ünlü tatlı Khabeesa’yı, keskin tadlara sahip Abu Dhabi kahvelerini deneyebilirsiniz.

Karak çayı, Laban, humus ve fava fasülyesinden yapılan Foul Medames’in de ünlü olduğu şehirdeki en ünlü restoranlar ise Lemon Lounge Abu Dhabi, Al Dhafra gibi restoranlar. Elbette farklı dünya mutfakları için çok farklı seçenekler de mevcut. Diğer Asya yurt dışı gezilerimiz için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Abu Dhabi Gezisi İçin Tavsiyeler

Açık alanda alkol kullanmanın yasak olduğunu bilmenizde fada var, ancak söylediğimiz gibi şehir birçok ünlü eğlence mekanına sahip ve burada alkol kullanmanızda bir sakınca yok.

Ramazan ayında Abu Dhabi gezilecek yerler planladıysanız; pek fazla sıkıntı çekmezsiniz. Çünkü çoğu restoran gündüzleri de servis yapmakta, fakat açık alanda gün içinde yemek yememeye özen göstermenizde fayda var.

Sıcak hava etkisini oldukça göstereceğinden güneş kreminizi mutlaka yanınıza alın, özellikle ibadet alanlarını ziyaret ederken ve açık alanlarda kıyafetlerinizin uygun olmasına da dikkat etmelisiniz.

  • Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri