AvrupaHollandaYurtdışı Gezilerimiz

Giethoorn Gezi Rehberi – Hollanda’da Görülmesi Gereken 6 Yer!

Giethoorn Gezilecek Yerler

Giethoorn gezi rehberi için plan mı yapıyorsunuz? GeziLinki YouTube kanalımızdan Giethoorn hakkında bilgi edinebilir ve Giethoorn gezisi için planlarınızı bu yönde yapabilirsiniz. Ben Giethoorn gezisi için planlarımı yaptım, artık hazırım diyorsanız daha neyi bekliyorsunuz? Hemen yola düşün!

Giethoorn Tarihi Hakkında

Giethoorn, Hollanda’nın orta kesiminde yer alan bir köydür. Bu köy, eyalet olarak, Overijssel eyaletine bağlıdır. Doğallığıyla ünlü bu köy, Steenwijk şehrine yaklaşık 5 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. 1958 yılı öncesinde, Giethoorn az nüfuslu bir köy olarak biliniyordu. 1958 yılında Hollanda’nın ünlü film yönetmenlerinden olan Bert Haanstra Giethoorn köyünde Fanfare adlı Komedi/ Müzikal türünden olan filmi çekmiştir. Daha sonra ise Giethoorn köyü, dünya çapında ünlenmeye başlamıştır.

giethoorn gezisi

Günümüzde Giethoorn Köyü, yıl içinde binlerce turisti ağırlayan doğa harikası bir köy haline gelmiştir. Bu küçük köyde 180 tane köprü bulunması nedeniyle Giethoorn’a Hollanda’nın Venedik’i takma adı verilmektedir. Bunun yanında Masal Şehri takma adı da Giethoorn için söylenmektedir.

Giethoorn Gezisi Sırasında Görülmesi Gereken Yerler

Giethoorn gezi rehberi, size kendinizi bir masalın içindeymiş gibi hissettirecek. Giethoorn köyünün evleri, doğası, su kanalları, köprüleri ve bisiklet yollarının bu kadar şehirleşmenin içinde kaybolmaması adeta bir mucize gibi. Giethoorn’da gürültü kirliliği yok desek yeridir. Çünkü bu köyde araç olarak araba kullanılmıyor. Bisikletler kullanılıyor. Giethoorn gezi rehberi arasında Giethoorn ‘t Olde Maat Uus Müzesi, De Weerribben-Wieden Milli Parkı, Bovenwijde Gölü, Molengat Gölü ve Hildo Krop Müzesi’ni mutlaka görmelisiniz.

Giethoorn ‘t Olde Maat Uus Müzesi, Giethoorn köyünün tarihine ışık tutan müzedir. Bu müzede bundan yaklaşık 100 yıl önce insanların yaşam şeklinin nasıl olduğu ziyaretçilere yansıtılmaktadır. Giethoorn köyünde yer alan bir çiftlik evinde bundan 100 sene önce yaşam nasıldı diye merak ediyorsanız ve Giethoorn köyünün geleneklerini, kültürünü merak ediyorsanız Giethoorn ‘t Olde Maat Uus Müzesi’ne gitmelisiniz. Giethoorn ‘t Olde Maat Uus Müzesi, Giethoorn köyünde yer alan eski bir çiftlik evinin 1988 yılında yenilenip; geleneksel bir tarzda döşenip donatılmasıyla oluşturulmuştur.

Bu müzeyi ziyaret ettiğinizde Giethoorn köyünde doğal yaşamın ne demek olduğunu yakından görebileceğinizi söyleyebiliriz. Giethoorn ‘t Olde Maat Uus Müzesi, Pazartesi-Cumartesi günleri arasında ziyarete açıktır. Giethoorn köyünden hatıra kalması için özel bir eşya veya sevdiğiniz kişiler için özel bir hediye almak istiyorsanız Giethoorn ‘t Olde Maat Uus Müzesi’nin içerisinde yer alan müze dükkanı bölümüne gidebilirsiniz. Tarih demişken gezi rotalarınız arasında olması gereken bir geziden bahsedelim: Bursa Arkeopark: Sanat ve Tarih’in Merkezi

De Weerribben-Wieden Milli Parkı

çok geniş bir bataklıktan oluşmaktadır. Bu milli parkın tamamı 100 kilometrekareden oluşmaktadır. Bu 100 kilometrekarelik alanın büyük bir bölümü de bataklık şeklindedir. De Weerribben-Wieden Milli Parkı’nın en önemli özelliği ise Kuzeybatı Avrupa kesiminin büyüklük bakımından bataklıkları sıralamasında ilk sırada yer almasıdır.

hollanda gezisi

1992 yılında kurulmuş olan bu büyük De Weerribben-Wieden Milli Parkı, iki ayrı alandan oluşmaktadır. Bu alanlardan birincisi De Weerribben adlı alandır. İkinci alan ise 2009 yılında eklenmiş olan De Wieden adlı alandır. De Weerribben-Wieden Milli Parkı’nı gezerken Weerribben bölgesinde kanoya binebilirsiniz.

Bovenwijde Gölü, size Giethoorn’da eşsiz bir manzara sunacak olan doğa harikasıdır. Giethoorn Köyünün doğu tarafında yer alan bu göl, yaklaşık olarak 2 kilometre uzunluğa sahiptir. Genişliği ise yaklaşık 1 kilometredir. Bovenwijde Gölü üzerinde tekne turu yapabilir; gölün ve Giethoorn köyünün manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

giethoorn gezisi

Molengat Gölü

Giethoorn Köyü’nde yer alan ve küçük eğlence gölü olarak geçen bir göldür. Molengat Gölü, konum olarak Giethoorn Köyü’nün doğusunda yer almaktadır. Bu gölde çeşitli göl aktiviteleri yapabilir; tekneye binerek gölü turlayabilirsiniz. Molengat Gölü kıyısında çeşitli Giethoorn Köyü tarzı evler bulunmaktadır. Böylece gölü tekneyle gezerken Giethoorn mimarisini, köy tarzını da yakından görmüş olursunuz. Giethoorn gezi rehberi için bu gölü mutlaka öneriyoruz!

Hildo Krop Müzesi

Hollanda’nın en ünlü heykeltıraşlarından biri olan ve Amsterdam şehir heykeltıraşı olarak dünyaya ün salan Hildo Krop’un yapmış olduğu sanat eserlerinin sergilendiği müzedir. Heykel sanat dalına ilginiz varsa Giethoorn köyündeyseniz mutlaka Hildo Krop Müzesi’ne gitmelisiniz.

giethoorn'da gezilecek yerler

Hildo Krop Müzesi’nde sanatçının geniş kapsamlı ve çok yönlü heykel koleksiyonu yer alıyor. Hildo Krop Müzesi; Rams Woerthe villa parkı içerisinde bulunmaktadır ve bu müze 2007 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Giethoorn gezi rehberi için Giethoorn Köyü’ne gittiğinizde Hildo Krop Müzesi’ni ziyaret etmek isterseniz; pazartesi ve cuma günleri dışındaki günleri tercih etmelisiniz. Çünkü bugünlerde Hildo Krop Müzesi kapalıdır.

Bert Haanstra Onuruna Yapılan Heykel

Giethoorn Köyü’nün dünya çapında tanınmasına vesile olan ve Hollanda film sektörünün dönüm noktalarından biri olan Fanfare filminin yönetmeni olan Bert Haanstra adına Giethoorn köyünde bir heykel yapılmıştır. Bu heykeli yapan ise Pierre Paul (Pépé) Grégoire adlı heykeltıraştır. Bert Haanstra onuruna yapılan bu heykelde çelik bir çerçevenin içerisinde müzik aletleri bulunmaktadır. Giethoorn köyünde adını sıkça duyacağınız Bert Haanstra, 1916 yılında doğmuş ve 1997 yılında vefat etmiştir. Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Diğer Avrupa şehirleri hakkında bilgi için aşağıda sıralanan içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri