AvrupaİsveçYurtdışı Gezilerimiz

İskandinavya’nın En Büyük Öğrenci Şehri: Goteborg Gezilecek Yerler

Goteborg Nerede?

İsveç’te nereleri gezeceğinize karar veremediniz mi? Sizin için hazırladığımız, eşsiz bir atmosfere sahip olan Goteborg gezilecek yerler planına bakmalısınız!

Goteborg Nerede? Goteborg  Hakkında Kısa Bilgi

İsveç’in batı kıyısında yer alan Goteborg, Stockholm’dan sonra ikinci büyük şehirdir. Kattegat Körfezi’nde yer alan şehir, bir liman şehridir ve İskandinavya’nın da dördüncü büyük şehridir. Türkiye’den uçakla Goteborg gezilecek yerler için Goteborg Landvetter Airport’a ineceksiniz. Şehirde iki havaalanı vardır ve Landvetter Havaalanı daha büyük olandır. Ancak, şehir merkezine de oldukça uzaktır. Havaalanındaki otobüslerinin, şehir merkezine ulaşmak için alternatiflerden birisi olduğunu belirtmeliyiz.

Goteborg gezilecek yerler için çevre ülkelerden birinden Goteborg’a gelecekseniz ikinci havaalanı olan Goteborg City Airport’a gelebilirsiniz. Tramvay veya otobüsle havaalanından şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Oslo ve Kopenhag ile Goteborg arasında yolculuğunuzu trenle gerçekleştirebilirsiniz. Goteborg’a Kiel ve Newcastle’dan ulaşacaksınız feribotu kullanabilirsiniz. Goteborg şehri, 150 kilometrelik tramvay hattına sahiptir. Bu da demek oluyor ki, Avrupa’daki en uzun tramvay hattı buradadır.

Goteborg Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Goteborg, liman şehri olması sebebiyle ticaret yolları üzerinde bulunmaktadır. Yüzyıllardır kültür ve sanat merkezi olmasını da buna borçludur. Konumu sayesinde oldukça çeşitli alanlarda gelişim gösterebilmiş ve adından söz ettirebilmiştir. Goteborg gezilecek yerler arasında Goteborg’un sokaklarında kaybolurken neşeli atmosferinin içine dalacak ve şehir haritası dışında herhangi bir şeye ihtiyaç duymacaksınız!

Haga Kasabası

Arnavut kaldırımlı sokakları, ahşap evleri, otantik kafeleri ve butikleri gezerken büyük keyif alacaksınız. 17. yüzyılda, şehrin ilk banliyösü olarak kurulmuştur ve tarihi dokusunu halen korumaktadır. Kasabada bulunan kiliseyi de gelmişken gezmenizi öneririz. Goteborg gezilecek yerler arasında gezilecek yerler konusunda listenizi oluşturmadıysanız ilk olarak buradan başlayabileceğinizi söyleyebiliriz.

haga kasabası

Röhsska Müzesi

Tasarım denilince akıllardaki ilk adres İsveç’tir. Röhsska Müzesi, ülkedeki tasarım, moda ve dekoratif sanat müzesi olarak bilinmektedir. Burada birçok etkinliklerin düzenlendiği gibi sürekli ya da geçici sergiler de yapılmaktadır.

röhsska müzesi

Goteborg Sanat Müzesi

Dünya çapında tanınmış ressamların ünlü eserlerinin sanatseverlerle buluştuğu adres Goteborg Sanat Müzesi’dir. Sahip olduğu koleksiyon ile Avrupa’nın en geniş koleksiyonlarına sahip müzeleri arasındadır. Lena Cronqvist, Ernst Josephson, Carl Larsson gibi sanatçıların eserlerine ev sahipliği yaparken aynı zamanda eski sanat ustalarının da dev eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. 25 yaş altı ziyaretçileri için ücretsizdir. Yaklaşık 70.000 kadar esere ev sahipliği yapmaktadır.

sanat müzesi

Goteborg Şehir Merkezi

Goteborg Şehir Müzesi, 18. yüzyıldan kalan bir binada yer almaktadır. Müzeyi ister rehber eşliğinde isterseniz de tek başınıza gezebilirsiniz. Müze, Vikingler ile ilgili kapsamlı bir koleksiyona sahiptir. Kültürel tarih müzeleri arasında en güzellerinden birisi olan müzede çocuklar için bir bölüm de yer almaktadır.

goteborg gezisi

Liseberg Parkı

Yorgunluğunu unutturacak ve stresinizi azaltacak bir Goteborg gezilecek yerler kapsamında Liseberg Parkı’na mutlaka uğramalısınız. Bu eğlence parkı geniş bir alana kurulmuştur. Birçok oyun alanı ve dinlenme alanı bulunmaktadır. Atlıkarınca, dans alanı, masal şatosu gibi aktivitelerin yanı sıra Balder adında roller coaster bulunmaktadır ve nehrin üzerinde de botlarla yolculuk yapabileceksiniz. Sadece yazları açık olan park kışın bir haftalığına Noel için açılmaktadır.

liseberg parkı

Goteborg Botanik Bahçesi

175 hektarlık alanı kaplayan botanik bahçe, İsveç’in en büyük botanik bahçesidir. İklim sebebiyle belirli aylarda açıktır. Konser, piknik ve festival etkinliklerine ev sahipliği yapan bahçede çok çeşitli bitkiler bulunmaktadır.  Paskalya Adası Ağacı dünya genelinde çok nadir bulunmaktadır ve Goteborg Botanik Bahçesi örneklerine ev sahipliği yapmaktadır. Yaklaşık 5000 taş türüne ev sahipliği yapan ve dünya çapında ilgi gören taş bahçesine sahiptir. Şifalı otlar bahçesi ve Japon bahçesi gibi popüler başka bahçeler de bulunmaktadır.

goteborg gezisi

Marstrand Adası

Goteborg’dan çok uzaklaşmadan, şehrin çevresinde dizili olan adalar arasında en güzeli olan Marstrand Adası sizleri bekliyor. Derin bir nefes almak istiyorsanız, huzurlu bir yürüyüşe çıkmak ya da lezzetli yemekler yemeyi planlıyorsanız görülecek yerler arasındadır.

marstrand adası

Goteborg’te Gezerken Ne Yenir? Şehrin Ünlü Yemekleri

Bir liman şehri olan Goteborg’un birçok restoranında taze balık bulabilirsiniz. Kuzey Denizi’nin soğuk sularından çıkan balıkların kalitesi daha öncekilere hiç benzemeyecektir.

Goteborg’un yaratıcı şeflerinin ellerinden çıkan ve özel sosuyla servis edilen İsveç köftesini yanında servis edilen patates püresi ile Goteborg gezilecek yerler arasında mutlaka tatmalısınız.

Restoranların ve şeflerin kalitesiyle mükemmel yemeklere imza atan Goteborg’un menüleri, özel olarak seçilmiş ve yemeğinizle uyumlu nefis şaraplar bulunmaktadır. Bu arada diğer Avrupa Gezileri için ilgili bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Goteborg İçin Tavsiyeler

Keyifli ve bir o kadar da dinlendirici bir akşam hayal ediyorsanız Goteborg Opera Binası’nı ziyaret edebilirsiniz. Müzikalle, baleye ve tabii ki operaya ev sahipliği yapan bu binanın tasarımı ve manzarasıyla sizi etkisi altına alacaktır. Goteborg gezilecek yerler için buraya gelmeden bitmiş sayılmayacağını hatırlatmalıyız.

Goteborg’da ağustos ayında Goteborg Caz Festivali düzenlenmektedir. Ocak ayında ise Goteborg Film Festivali düzenlenmektedir. Ayrıca, Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası 2008 yılında Goteborg’da düzenlenmiştir. Buradan anlaşılacağı üzere, kış sporlarının da oldukça gelişmiş olduğu bir konumdur Goteborg. Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Diğer Avrupa şehirleri hakkında bilgi için aşağıda sıralanan içeriklerimize göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri