AvrupaBosna HersekYurtdışı Gezilerimiz

Dünya Köprülerinin Merkezi Bosna Hersek: Mostar Gezi Rehberi

Mostar Gezilecek Yerler

Dünyanın en güzel köprülerinden birine sahip olan, doğal güzelliğiyle baş döndüren şehre gitmeye hazır mısınız? O zaman büyüleyici yolculuk, Mostar gezi rehberi başlasın!

Mostar Nerede? Mostar Köprüsü Hakkında Kısa Bilgi

3 milyon 800 bin kişilik nüfusu ile savaşlar ve göçlerin şehri Bosna Hersek’in Hersek kısmında bulunan Mostar, bölgenin en büyük şehridir. Ayrıca Mostar, Hersek-Neretva Kantonu’nun da idari merkezi olarak kayıtlara geçmiştir. 105 bin şehir ismini Mostar Köprüsü’nden almış ve bu ünlü köprü Mostar gezisi sırasında hayran kalacağınız gezi rotalarından biridir.

Savaşlar ve bunun akabinde yaşanan göçler sonrasında Bosna-Hersek’te nüfus oldukça azalmış ve etnik yapı fazlasıyla değişmiştir. Bölgede şimdi, Müslümanlar Mostar’ın doğusunda, Hırvatlar batısında yaşamaya başlamıştır. Sırpların çoğunluk kısmı ise şehirden ayrılmıştır. Bunların dışında Mostar gezi rehberi boyunca görüp gezeceğiniz binalar ve tarihi eserler, savaşlar sonrasında restora edilmiş ve orijinaline bağlı kalınarak yeniden yapılandırılmıştır. Bu restore işlemleri için Avrupa Birliği yaklaşık 15 milyon dolar yatırım yapmıştır.

Ayrıca şehrin en önemli yapısı olan Mostar Köprüsü Hırvatlar tarafından yıkılmış, ABD, Hollanda, İtalya ve Türkiye, Yapı Merkezine katkılarda bulunarak köprünün temel duvar ve zeminini güçlendirmişlerdir. Mostar şehri 2005 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine alınmış ve Ünlü Türk mimarımız Mimar Sinan, Kayseri doğumlu olduğu için, Kayseri Mostar’ın kardeş şehri ilan edilmiştir.

Mostar Gezilmesi Gereken Yerler

Mostar Köprüsü

mostar köprüsü mostar gezisi

Kent adını bu köprüden almıştır ve ayrıca bu köprü yerel halkın dilinde, “Stari Most” yani “Eski Köprü” adıyla da anılmaktadır. 1557 – 1566 yılları arasında Mimar Sinan ve öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından inşa edilmiştir ve Mostar’ın su kaynağı olan, şehre hayat veren Neretva Nehri üzerine kurulmuştur. Köprünün ilginç olan bir tarafı da bulunmaktadır. Bir geleneğe göre genç delikanlılar aşıklarına aşklarını ispatlamak adına bu köprüden aşağı atlıyorlarmış.

Mostar Köprüsü’nün her iki ucunda Tara ve Halebiye adında iki kule yer almaktadır. Bu ikiz kuleleri andıran kuleler, şehri Tabakhane tarafından gelmesi muhtemel tehlikelerden korumaktadır. Demir kapılara sahip bu kuleler toplam 160 asker tarafından nöbet tutularak korunmaktadır. Bu bölge, Mostar gezi rehberi kapsamında gidip görmeniz gereken yerlerin en başında yer almaktadır.

Havva’nın bisküvisi

mostar gezisi biscevica evi

Osmanlı Dönemi’nden kalma bir konut olan Biscevica Evi 1635 yılında, Neretva Nehri’nin doğu tarafına inşa edilmiştir. Mimari yapısı ve ahşap işçiliği ile bu ev, Mostar gezisi yapacaksanız listenizin içinde yer almalıdır. Ev 2 katlıdır ve toplamda 3 odadan oluşmaktadır. Evin içinde yer alan Divanhane, en geniş oda olarak tasarlanmıştır. Mutfak kısmı ise normal evlerden farklı olarak bahçededir ve ayrı bir bölüm olarak inşa edilmiştir. Dönemin etik yapısına bakıldığında kadınların rahat etmesi açısından yüksek duvarlarla çevrili olan ev, pencerelerin küçük yapısıyla da Anadolu evlerini hatırlatmaktadır. Evin avlu tarafının yanında bir hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır. Bu mekan hakkında daha çok bilgi edinmek için dükkan sahibine danışabilir ve sorularınızı sorabilirsiniz. Ayrıca mekana giriş ücreti de Mostar parası ile 4 KM olarak belirlenmiştir.

Blagay Tekkesi

blagay tekkesi

Buraya kadar gelip de Blagay Tekkesi’ni görmeden gitmek elbette olmaz. Gezilecek yerler arasında mutlaka olması gereken bu tekke, tarihin pencelerini sizlere aralıyor.

Bakırcılar Çarşısı

mostar bakırcılar çarşısı

El işi ürünler ilginizi çekiyor ve seyahatinizi hatıra ve hediyelerle tamamlamak istiyorsanız Mostar gezi rehberi arasında Bakırcılar Çarşısı’nı kesinlikle gezmeniz gerekmektedir. Çarşı’nın yerel dildeki Türkçe karşılığı Kuyumcular Çarşısı olarak geçmektedir. Alışveriş için ideal yapısının yanı sıra fotoğraf çekmek ve anılarınızı ölümsüzleştirmek için de fazlasıyla güzel bir havası olan bu çarşının içinde eski yıllarda derici ve terzilerin de çalışmakta olduğu bilinmektedir. Fiyatların oldukça makul olduğunu söyleyebileceğimiz bu yerde, Türk girişimcilerden de alışveriş yapmanız mümkündür.

Mostar’da Görülmesi Gereken Yerler

Tara Kulesi

 tara kulesi

Kule, Mostar Köprüsü’nün doğu tarafından görülmektedir ve Eski Köprü Müzesi’ni de içinde barındırmaktadır. Osmanlı Dönemi’nde kulenin alt katı hapishane olarak kullanılmıştır ve kule yapı olarak 3 metre kalınlığa sahiptir. Yine eski dönemlerde Tara Kulesi’nin bazı bölümleri cephanelik olarak kullanılmış ve Avusturya – Macaristan İmparatorluğu’nun 1878 senesinde kuleyi ele geçirmesiyle bütün işlevler sona ermiştir. Eski Köprü Müzesi’nin 2006 yılının başında açılması ile Tara Kulesi de Mostar gezi rehberi arasında görülecek yerler arasında yerini almıştır. Öte yandan bu askeri kulenin 5. Katına çıkıp şehir manzarasını izleyebilir ve muazzam fotoğraflar çekebilirsiniz. Ayrıca fotoğraf galerinize harika manzaralar ekleyebileceğiniz Büyüleyici Manzaraların Başkenti: Floransa Gezilecek Yerler yazımızada göz atabilirsiniz.

Ayrıca kulenin yakınında bulunan War Photo Exhibition sergisini de gezme fırsatı bulabilirsiniz.

Bu tarihi ve doğal güzelliğe sahip yerler dışında Mostar’da gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Bunlar arasında Mostar gezi rehberi listenize dahil edeceğiniz; Saat Kulesi, Blagay Tekkesi, Hersek Tarihi Müzesi, Neretva Nehri ve Müslüm Bey Konağı gibi yerler bulunmaktadır.

Mostar Gezisi Yaparken Nerede Kalınır?

Küçük ve şirin bir şehir olan Mostar’da, şehir merkezinde olan Mostar Köprüsü çevresinde gideceğiniz noktalara çok uzak olmayan temiz ve kaliteli üstelik makul fiyatlı oteller bulmanız mümkündür. Önerebileceğimiz otellerden birisi 5 yıldızlı Hotel Maps olacaktır. Burası Mostar’ın en popüler ve işini özveriyle yapan otellerinin başında gelmektedir. Kendi bütçenize göre diğer otelleri de inceleyip kararınızı verebilirsiniz. Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Diğer Avrupa şehirleri hakkında bilgi için aşağıda sıralanan içeriklerimize göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri