AvrupaUkraynaYurtdışı Gezilerimiz

Odessa Gezi Rehberi – Odessa’da Görülecek Yerler

Odessa Gezilecek Yerler

Odessa gezi rehberi için sabırsızlananlardan mısınız? Odessa, bin bir doğa güzellikleriyle, tarihiyle ve mimari eserleriyle sizin onu keşfetmenizi bekliyor. Odessa gezisi için hazırlıklarınız tamamsa, bu macera için hemen yolculuğa çıkın.

Odessa Tarihi Hakkında

Odessa, Ukrayna’nın önde gelen şehirlerinden birisidir. Ülkenin güneyinde bulunan ve Karadeniz’e kıyısı olan Odessa, şehir olarak 1790’lı yıllarda kurulmuştur. Odessa’nın şehir olarak kurulmasından önce bu topraklar, Hacı Bey adıyla anılmaktaydı ve Hacı Bey bölgesi bir Osmanlı ve Tatar yurduydu. Odessa’nın şehir olarak kuruluşu ise Rusların bu bölgeyi işgaliyle olmuştur. Ruslar bu şehri kendilerine yurt haline getirmişler ve 1800’lü yıllarda Odessa, Rusya’nın en büyük üçüncü kenti olma özelliğini taşımıştır. Şimdi ise Odessa, Ukrayna’nın en gelişmiş şehirlerinden biri olmuştur, özellikle bir liman kenti olması Odessa’yı Ukrayna şehirleri arasında bir adım öne çıkarmaktadır.

Odessa gezi rehberisırasında bu şehirdeki Osmanlı ve Tatar etkilerini mimari, kültür ve sanat alanında görebilirsiniz.

Odessa Gezisi Sırasında Görülmesi Gereken Yerler

Karadeniz’in inci şehirlerinden olan Odessa, tarihi yerleriyle, mimarisiyle, doğa güzellikleriyle ve eşsiz limanıyla şehre gelenleri büyülüyor. Potemkin Merdivenleri, Odessa Opera Binası, Puşkin Müzesi, Primorsky Bulvarı ve Deribasovskaya Caddesi Odessa gezi rehberisırasında öncelikle gezip görmeniz gereken yerlerdendir.

Potemkin Merdivenleri

Odessa’nın simgesi haline gelmiştir. Dünyanın en ünlü merdivenleri arasında yer alan Potemkin Merdivenleri toplamda 192 basamaktan oluşuyor. Potemkin Merdivenlerinden inerken ise sizi tüm görkemiyle Karadeniz karşılıyor. Yapımı 1841 yılında tamamlanan bu merdivenlerden inerken veya çıkarken 5. Richelieu Heykeli’ni görebilirsiniz.

ukrayna gezi rehberi

Eğer daha önce Potemkin Zırhlısı filmini izlediyseniz bu merdivenleri oradan hatırlayabilirsiniz. Film için, bu merdivenlerden bir bebek arabasının düşme sahnesi çekilmiş.

Odessa Opera Binası

Daha içini hiç görmeden dış tasarımıyla bile şehre gelen ziyaretçileri etkileyen bir binadır. Binanın içine girdiğinizde ise sizi öncelikle etkileyecek olan şeyin, duvardaki motifler olduğunu söyleyebiliriz. Odessa Opera Binası’nın en önemli özelliği ise ülkenin inşa edilmiş olan en eski yapısı olmasıdır.

odessa gezi rehberi

Bu büyüleyici yapının hiç eski gibi görünmese de yaklaşık 200 yıllık bir tarihi var. Ancak binada çıkan bir yangın sonrasında büyük bir restorasyon çalışmasının yapıldığı ve tekrardan açıldığı söyleniyor. Odessa Opera Binası için şehrin sanatçı yönünü yansıtıyor desek yeridir. Şehirde düzenlenecek olan önemli sanat gösterileri, konserler bu binada gerçekleşiyor.

Odessa Puşkin Müzesi

Rus edebiyatının önemli temsilcilerinden olan Alexander Puşkin adına açılmış bir müzedir. Puşkin Müzesi’nin bulunduğu yer; Rus şair Alexander Puşkin’in Moskova’dan sürgün edilip Odessa’ya geldiğinde kaldığı apartman dairesidir. Daha sonrasında bu daire 1961 yılında Odessa Puşkin Müzesi olarak açılmıştır.

Rus edebiyatının önemli bir ismi lan Alexander Puşkin bu müzenin bulunduğu dairede, sürgün süresince toplam 13 ay geçirmiştir. Odessa Puşkin Müzesi’ne gittiğinizde Alexander Puşkin’in eşyalarını, mektuplarını, el yazısı olan bazı eserlerini görebilirsiniz.

Primorsky Bulvarı

Şehrin en canlı bölgesidir. Yürüyüş yapabileceğiniz ve aynı zamanda yürüyüş yaparken Odessa’yı keşfedebileceğiniz yer hiç şüphesiz Primorsky Bulvarı’dır. Yaklaşık 500 metre boyunca uzanan bu bulvarda yürürken size çınar ve ıhlamur ağaçları eşlik edecek. Bu bulvarın sizi kısa bir Odessa tarihi gezisine çıkaracağını da belirtmeliyiz. Çünkü bu bulvarda gezerken şehrin önemli yerlerinden olan Vorontsov Sarayı, 2. Catherine Anıtı ve İstanbul Parkı’nı göreceksiniz.

odessa gezisi

Deribasovskaya Caddesi

Odessa’da olduğunuzu hissedebileceğiniz caddedir. Özellikle bahar ve yaz ayları geldiğinde bu cadde rengarenk süslenir. Araç trafiğine kapalı olan Deribasovskaya Caddesi; Odessa’nın şehir ruhunu, tarihini yansıtan şehrin en önemli caddesidir. Eğlence mekanları, kafeleri ve alışveriş yerleri ile de bu cadde, şehre gelen misafirleri kendine çekmektedir.

odessa gezisi

Duke de Richelieu Anıtı

Odessa halkı için manevi değeri oldukça büyük olan bir anıttır. Duke de Richelieu, Odessa tarihinin en önemli ismidir. Duke de Richelieu, Odessa kentinin kurucusudur ve kentin yeni kurulduğu o dönemlerde 11 yıl boyunca Odessa belediye bakanlığı yapmıştır. Duke de Richelieu sadece bunlarla değil, hem iyi ve kaliteli bir devlet adamı olmasıyla hem de yaptığı önemli hizmetleriyle Odessa tarihine damga vurmuş isimlerdendir. Odessa halkının inanışına göre her kim Duke de Richelieu Anıtı’na dokunursa kişi bundan sonraki hayatında hep başarılı ve varlık içinde olurmuş.

ukrayna gezisi

Odessa Arkeoloji Müzesi

Ukrayna’nın en geniş kapsamlı arkeoloji müzeleri arasında yer almaktadır. Bu müzede; özellikle Antik Yunan, Roma, Mısır, Kuzey Karadeniz bölgelerine ait tarihi eserleri inceleyebilirsiniz. Odessa Arkeoloji Müzesi’nin en dikkat çeken koleksiyonu ise 50 bine yakın para ve sikkenin sergilendiği koleksiyondur. Bunun dışında yine bu müze içerisinde sergilenen madalyon koleksiyonu da dünya çapında ilgi görmektedir.

ukrayna gezisi

Odessa şehrinin de içinde bulunduğu Kuzey Karadeniz bölgesinde yaşamış olan medeniyetlerden kalan tarihi eserleri, Eski Mısır’dan kalma lahitleri, yazıtları ve papirüsleri bu müze içerisinde görebilirsiniz. Yaklaşık 200 yıl önce kurulan Odessa Arkeoloji Müzesi’nin en önemli özelliklerinden bir diğeri ise ülkenin en eski arkeoloji müzesi olmasıdır. Karadeniz demişken Bartın’ın Keşfe Değer Yerlerinden Birisi: Amasra Gezi Rehberi makalemize de bi’ göz atmaya ne dersiniz?

  • Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri