AvrupaKeşfet

DiscoverEU Nedir? DiscoverEU Başvuru Tarihleri – Bedava Avrupa Gezisi

DiscoverEU Programına Katılım Şartları

Günümüzde Avrupa’yı gezmenin maliyetleri günden güne katlanmaktadır. Kur fiyatlarındaki yükselişle birlikte birçok insan için ve özellikle de öğrenciler için Avrupa seyahati oldukça zor bir hale gelmiştir. Ancak Avrupa Birliği destekli birçok proje sayesinde Avrupa ülkelerine çok uygun fiyatlarla ve hatta bazen sıfır maliyetle gidebilmek mümkündür. Bu projelerden bir tanesi ise DiscoverEU projesidir. Peki DiscoverEU nedir? DiscoverEU başvuru tarihleri ne zaman? İşte DisvcoverEU programına dair merak edilen her şey sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte.

DiscoverEU Programı Nedir?

Avrupa’yı keşfetmenize, Avrupa ülkelerinin tarihi ve kültürel mirasına tanıklık etmenize, kıtalar arası insanlarla etkileşim kurmanızı sağlayacak olan programın adı DiscoverEU’dur. Söz konusu programla gençlerin; bağımsızlık, güven ve çeşitli kültürlere açıklık gibi yaşam becerileri kazanması amaçlanır. Esasında bu program, Erasmus+ programının bir parçasıdır. Erasmus+ programında katılımcılar aynı zamanda eğitim hayatlarına devam ederken DiscoverEU programında katılımcılar yalnızca Avrupa’yı gezip keşfetmektedirler.

DiscoverEU nedir

DiscoverEU programı ilk başvurularını Haziran 2018’de almıştır. O tarihten bu yana 165 binden fazla genç, seyahat biletlerini ücretsiz bir şekilde almaya hak kazanmıştır. Peki DiscoverEU programıyla Avrupa’ya seyahatler nasıl ve ne şekilde gerçekleşmektedir? Program tren yoluyla (Interrail) Avrupa’nın birçok ülkesinin gezilip görülebilmesini vadetmektedir. Ancak yolculuk süresi 18 saati aşacak olan katılımcılara ücretsiz olarak uçak bileti de tahsis edilebilmektedir. Örneğin Türkiye’de Akddeniz, Doğu Karadeniz, Doğu veya Güneydoğu Anadolu gibi bir bölgesinde ikamet ediyor ve programa başvurmayı düşünüyorsanız yüksek olasılıkla yolculuğunuz trenle değil uçakla gerçekleşecektir. Buraya kadar DiscoverEU nedir sorusu yanıtlanmıştır. Peki DiscoverEU programına başvurular nasıl yapılmaktadır? Başvuru şartları nelerdir?

DiscoverEU 2022 Başvuruları

DiscoverEU programı, ilk başvurularını 2018 senesinde almıştır. O tarihten günümüze kadar olan süreçte her sene 2 kez olmak üzere başvuru dönemi açılmaktadır. 2022’nin ikinci başvuruları 11 Ekim 2022 TSİ 13.00 ile 25 Ekim 2022 TSİ 13.00 arasında almaktadır. Başvurular buradan alınmaktadır. Peki başvurabilmek için hangi şartları taşıyor olmak gerekir?

  • 1 Ocak 2004 (dahil) ve 31 Aralık (2004) tarihleri arasında doğmuş olanlar (18 yaşın içinde olmak),
  • Online başvuru formuna geçerli kimlik, pasaport ya da yasal oturum izni kartı numarasının yüklenmesi,
  • Denizaşırı Ülkeler ve Topraklar dahil olmak üzere Avrupa Birliği üye devletleri, Erasmus+ programı kapsamındaki üçüncü ülkelerden (İzlanda, Lihtenştayn, Kuzey Makedonya, Norveç, Sırbistan ve Türkiye) birinin vatandaşı olmak veya bu ülkelerde uzun süredir ikamet ediyor olmak gerekmektedir.

Bu nitelikleri taşıyanlar bir quiz’e katılacaktır. Ancak hrup üyesi olarak başvuru yapanların quiz’e katılım zorunluluğu bulunmamaktadır. Quiz’de 5 sınav sorusu ve 1 de tamamlayıcı soru yönetilmektedir. Quiz’i başarıyla geçtikten sonra 1 Mart 2023 ile 29 Şubat 2024 tarihleri arasında en az 1 gün ve en fazla 30 gün olmak üzere Avrupa seyahatinize başlayabilirsiniz.

DiscoverEU programına başvuracak olanların herhangi bir engeli ya da sağlık problemi varsa; problemin zorluk derecesine göre yardım alabilmektedir. Bu konuda daha fazla bilgi için  SSS C.13 ve B.11 maddelerine göz atmakta fayda olacaktır.

DiscoverEU İçin Vize ve Travel Pass

DiscoverEU nedir

Seyahat giderleri kapsamında katılımcılara travel pass (seyahat çeki) verilecektir. Bu çekin kapsamı dışında kalan seyahatler için mesafeye göre ödeme yapılacaktır. Travel pass aktive edildikten sonra 30 gün boyunca geçerli olacak bu çekle tam 7 gün seyahat edilebilmektedir. Maksimum tren kullanım sayısı bulunmamaktadır. Ancak seyahat çekinin değeri 326 Euro’dur. İstisnai masraflarınız varsa bunu başvuru formunda talep edebilirsiniz. Ancak talebiniz gerekçeli olmalı ve Ulusal Ajans tarafından onaylanmalıdır. Bunun haricinde vize masraflarınızı ödedikten sonra ödediğinize dair belgeleri göndererek vize masraflarınızı da talep edebilirsiniz.

DiscoverEU Programında Arkadaşlarla Seyahat Edilebilir Mi?

DiscoverEU nedir sorusundan sonra en merak edilen konulardan biri de seyahatlerin arkadaşlarla gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceği hususudur. Elbette arkadaşlarınızla birlikte seyahat edebilirsiniz. Ancak yalnızca en fazla 4 arkadaşınızı birlikte yanınıza alabilirsiniz. Gruplar en fazla 5 kişilik olabilmektedir. Başvurularını gönderecek olan arkadaşlarına kendi başvuru kodunu vererek grubunuzu oluşturabilirsiniz.

Buna benzer daha fazla seyahat haberleri ve içerikleri için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri