KaradenizYurtiçi Gezilerimiz

Karadeniz Gezilecek Yerler: Yaylalar, Tarihi Yerler, Doğal Güzellikler

Karadeniz Bölgesi Gezi Rehberi

Karadeniz Bölgesi, ülkemizin görülmeye değer en güzel bölgeleri arasındadır. Özellikle doğal güzellikleriyle, yaylalarıyla, doğasıyla ön plana çıkmıştır. Ayrıca bu bölgenin çok cana yakın insanları vardır. Kültürel açıdan da büyük zenginlikler içeren bu bölge her anlamda gezilip görmeye değer bir bölgedir. İşte yolu Karadeniz’e düşecek olanlar için Karadeniz gezilecek yerler listesi:

Karadeniz Bölgesi’nde Nereler Gezilmeli?

Trabzon Müzesi – Trabzon

Karadeniz gezilecek yerler

Kostaki Konağı olarak da adlandırılan Trabzon Müzesi’nin binası 1900’lü senelerin başından beri varlığını sürdürmektedir. Yapıyı inşa ettiren kişi Banker Kostaki Teophylaktos’tur. Yapının inşasında kullanılan malzemelerin birçoğu İtalya’dan özel olarak tein edilmiştir. 1917 senesinde konutun sahibi olan Kostaki Teopphylaktos iflas ettiğinden yapıya tamamen el konulmuştur. Boşta kalan konut Nemlioğlu Ailesi tarafından satın alınmış ve 1924 senesinde Mustafa Kemal Atatürk, şehre olan ilk ziyaretinde burada ağırlanmıştır. 1927 – 1932 seneleri arasında Trabzon Valisi Galip Bey tarafından kamulaştırılan konut daha sonra Hükümet Konağı çeşitli hizmet binaları olarak kullanılmıştır. Hatta 1937 senesinde Kız Meslek Lisesi olarak hizmet vermiş ve 50 yıl boyunca böyle kalmıştır. 1987 senesinde Kültür Bakanlığı’na tahsis edilmiştir. Bu tarihten itibaren de müze olarak kullanılmıştır. Türkiye’nin sayılı sivil mimarlık örnekleri arasında kabul gören yapının bodrum katı hariç tüm kat duvarları tamamen kalem işi süslemelerle kaplıdır. Konağın bodrum katı Arkeolojik Eserler Seksiyonu, zemin katı Konak Teşhiri, birinci katı Etnografik Eserler Bölümü ve asma katı İdari Bölüm olarak ziyarete açılmıştır. Trabzon Müzesi Trabzon şehir merkezinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 08:00 – 17:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 20 TL’dir. Müzekart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilir.

Amasya Kalesi – Amasya

Karadeniz gezilecek yerler

Karadeniz turunun olmazsa olmaz şehirlerinden biri Amasya’dır. Eğer yolunuz olur da Amasya’ya düşerse mutlaka şehrin simgesi olan Amasya Kalesi’ni de görmelisiniz. Amasya’nın şehir merkezine tepeden bakan bu heybetli yapı, şehrin en önemli tarihi ve mimari simgeleri arasındadır. Yeşilırmak’tan 300 metre yükseklikte yer alan Harşena Dağı’nın üzerinde yer alır. Yapı üzerinde herhangi bir kitaba yer almadığından kalenin ne amaçla, ne zaman ya da kim tarafından inşa edildiği bilinmemektedir. Bazı rivayetlere göre kale Pontus Kralı tarafından yapılmıştır. Ancak kalede yapılan arkeolojik çalışmalarda Eski Tunç Çağı’ndan kalan kalıntılar bulunmuştur. 1075 senesinde Türklerin şehri fethetmesinden sonra kale birçok kez bakımdan ve tadilattan geçmiştir. Özellikle kesme taş ve molozlarla eklemeler yapılmıştır. Kale içerisinde Osmanlı Dönemi’nden kalma hamam ve kaya mezarları yer almaktadır. Şehrin merkezinde yer aldığından ulaşım oldukça kolaydır. Her gün saat 09.00 ile 16.45 arası ziyaret edebilirsiniz. Girişler ücretli olup 10 TL’dir.

Akgöl – Sinop

Karadeniz gezilecek yerler

Karadeniz gezilecek yerler içerisinde Sinop daha çok plajlarıyla ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkmıştır. Şehirde gezip görebileceğiniz en güzel alanlardan biri Akgöl’dür. Burası Ayancık ilçesinden yaklaşık 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Doğası ve manzarası itibariyle dört dörtlük bir ortama sahiptir. Doğayla iç içe yapılabilecek her aktivite için uygundur. Alanda bulunan göl yapay olup 1991 senesinde bakanlık tarafından turizme kazandırılarak Akgöl Yaylası olarak adlandırılmıştır. Denizden yaklaşık bin 200 metre yükseklikte yer alan. Sık ve yaşlı ağaçlarla dolu ormanlık bir alandır. Bu nedenle de burada yaban hayata tanıklık edebilirsiniz. Yaban hayatını sonuna kadar hissedebileceğiniz bu ortamda domuz, kurt, çakal ve ayı gibi tehlikeli hayvanlara rastlama ihtimali olduğundan geceleri kamp ateşi yakmanız gerekebilir. Onun haricinde Akgöl yakınlarında tesisleşmenin olduğunu söylemek mümkündür. Dilerseniz yakınlarda bulunan alabalık restoranlarında mola vererek lezzetli balıklar tadabilirsiniz. Alana giriş ücretsizdir.

Hatila Vadisi Milli Parkı – Artvin

Karadeniz gezilecek yerler

Kapsamlı bir Karadeniz turuna çıktıysanız Artvin’i görmeden dönmek olmaz. Artvin geziniz esnasında ise görülebilecek başlıca yerlerden biri Hatila Vadisi Milli Parkı’dır. Doğa harikası olan bu kanyon yemyeşil manzaralarla doludur. Şehir merkezinden yalnızca 10 km uzaklıkta olduğu için de ulaşımı oldukça kolaydır. Şehir merkezinden hareket eden toplu taşıma araçlarıyla ulaşmak mümkündür. Burası, 1994 senesinde milli park statüsü kazanmıştır. O seneden beri koruma altında olan vadide ilginç şekilde Akdeniz iklimi özellikleri görülmektedir. Doğası itibariyle tam olarak Akdeniz’i anımsatmaktadır. Peki Hatila Vadisi’nde neler yapılabilir? Hatila Vadisi’ne geldiğinizde burada başta rafting olmak üzere su sporları yapabilirsiniz. Aynı zamanda bölge endemik bitki ve hayvan çeşitliliği bakımından da zengin olduğundan doğa fotoğrafçılığı, trekking gibi aktiviteler için de uygundur. Vadide genellikle insanlar daha çok tepede yer alan seyir terasında vakit geçirmektedir. Siz de doğayla baş başa vakit geçirmek istiyorsanız Hatila Vadisi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Verçenik Yaylası – Rize

Karadeniz gezilecek yerler

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan Verçenik Yaylası, ülkemizin en yüksek 12. tepesi olarak bilinmektedir. 3711 metre yüksekliğiyle Kaçkar Dağları’ndan sonra en yüksek tepe olma özelliği taşımaktadır. Yaylanın bir kolu Erzurum sınırına yakın olduğundan bölgenin en uzak yaylasıdır. Öyle ki Çamlıhemşin ilçesinden bile yaklaşık 60 km uzaklıktadır. Sahip olduğu kamp alanlarıyla, doğal güzellikleriyle görülmeye değer rotalar arasındadır. Yöre halkı tarafından “Verçembekite” olarak da adlandırılan bu yaylada 10’un üzerinde göl yer almaktadır. Bu göllerin hepsi de buzul gölüdür. Dolayısıyla da dağ sporlarıyla ilgilenenler için harika bir alternatiftir. Bununla birlikte Verçenik Yaylası’nda her yıl geleneksel olarak Verçenik Yaylası Şenliği organize edilmektedir. Şenlik kapsamında yöresel yemekler ve outdoor sporlar yapılmaktadır. Eğer yaylada konaklamak isterseniz yaylanın yakınlarında yer alan Çat Köyü’nü takip ederek Orta Yayla Köyü’ne ulaşabilir ve burada yer alan pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.

Amazon Köyü – Samsun

Amazon-Koyu-–-Samsun

Bir dönemin savaşçı kadınlarının yaşam merkezi olan Amazon Köyü, Gölyazı beldesi sınırlarında yer almaktadır. Rivayete göre buradaki kadınların yayı daha ileriye fırlatabilmeleri için göğüslerinin teki kesiktir. Bu sayede savaşçı kadınların ok, yay ve baltaları daha iyi kullandıkları belirtilmektedir. Amazon Köyü’nde kadınların günlük yaşamından izler bulabilir ve bu kadınların yaşamları hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Amazon kadınlarının balmumu heykellerinin her iki tarafında “Anadolu Aslanları” adı verilen 2 heykel bulunmaktadır. Bunlar haricinde alanda Amazon Kanalı, suni kaynak pisti, mesire alanları, yeme içme alanları gibi yerler de bulunmaktadır. Sonraki zamanlarda ise bir su parkı ve kapsamlı bir sosyal tesis eklenmesi planlanmaktadır. Yunan mitolojisinde önemli bir yere sahip olan Amazon kadınlarının balmumu heykelleri bu köyde yer alan Batıpark’ta sergilenmektedir. Haftanın her günü saat 09.00 – 17.00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Bu içeriğimizde Karadeniz gezilecek yerler üzerine örnekler sıralanmıştır. Siz de kapsamlı bir Karadeniz gezisi planlıyorsanız içeriğimizden faydalanabilirsiniz. Buna ek olarak daha fazla gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri