İzmirYurtiçi Gezilerimiz

Konak Gezilecek Yerler – İzmir Konak Gezi Rehberi

Konak Gezisi

Konak, İzmir’in en popüler ilçelerinden biridir. İlçenin kuzeydoğusunda Bayraklı, doğusunda Bornova, güneyinde Buca ve batısında ise Balçova yer almaktadır. Konak gezilecek yerler açısından ele alındığında çok sayıda tarihi ve turistik mekan olduğu görülmektedir. Bu içeriğimizde Konak ve çevresinde yer alan görülmeye değer yerler detaylandırılmıştır. İşte GeziLinki okurları için İzmir Konak gezi rehberi:

Konak Tarihi

İlçenin geçmiş dönemlerdeki adı Smyrna’dır. Geçmişten günümüze kadar olan bu süreçte, bölge her zaman önemli bir konumda yer almıştır. Roma döneminde önemli bir ticaret merkeziyken Helenistik dönemde imar faaliyetlerinin yoğunlukta olduğu bir bölge olmuştur. 9. yüzyıla gelindiğinde burası Türk egemenliğine geçmiştir. 1426 senesinde ise Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olmuştur. 1. Dünya Savaşı döneminde bölgenin ticaret hacmi düşse de Cumhuriyet’in ilanıyla tekrar gelişme göstermiştir. 1984 senesinde de İzmir’e bağlı merkez ilçelerden biri haline gelmiştir.

Konak Plajları

Konak gezilecek yerler için araştırma yapacaklar için plajlar önemli bir yere sahiptir. Konak ilçe merkezinde pek uygun plajlar olmasa da ilçe civarında çok sayıda plaj bulunmaktadır. Bu başlık altında Konak çevresinde yer alan en güzel plajlar listelenmiştir.

Kum Denizi Plajı

Konak gezilecek yerler

Söz konusu plaj, belediye tarafından işletilmektedir. 2017 senesinde plaja mavi bayrak statüsü verilmiştir. Denizin sığ bölümleri bir hayli fazladır. Bu yönüyle de çocuklu aileler için oldukça uygundur. Plaj çevresinde yemek yiyebileceğiniz güzel mekanlar bulunmaktadır. Plaja giriş ücretsizdir. Konak ilçe merkezine yaklaşık 40 km mesafede yer almaktadır.

Çukuraltı Halk Plajı

Çukuraltı son dönemlerde, şehrin yeni yeni popülerleşmeye başlayan yerlerinden biri olmuştur. Burası yalnızca plajıyla değil çevresinde yer alan aktivitelerin çeşitliliğiyle adından söz ettirmektedir. Kumsalı ve denizi oldukça temizdir. Denizi sıcağa yakın bir ısıya sahiptir ve sezon ortalarında oldukça kalabalık olabilmektedir. Genellikle; yürüyüş severler, binicilik sporuna merakı olanlar Çukuraltı’nı tercih etmektedir. Çünkü yakınlarında bir at çiftliği ve de çok çeşitli yürüyüş rotaları bulunmaktadır. Konak ilçe merkezine yaklaşık 60 km mesafededir. Girişler ücretsizdir.

Ahmetbeyli Halk Plajı

Konak gezilecek yerler

Menderes ilçesi yakınlarında bulunan bu plaj Konak’tan ve İzmir’in çeşitli bölgelerinden çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Çünkü burası şehrin en bilindik plajları arasında gelmektedir. Sadece denize girilebilecek bir alan değildir. Çevresinde gezilip görülebilecek doğal güzellikler ve tarihi yapılar da mevcuttur. Denize girilebilecek alanlar açısından birçok alternatif sunmaktadır çünkü yakınlarında çok sayıda koy bulunmaktadır. Konak ilçe merkezine yaklaşık 50 km mesafededir.

Konak Tarihi Yerler

Konak gezilecek yerler arasında tarihi yerler ve yapılar da önemli bir yere sahiptir. Bu başlık kapsamında Konak’ta bulunan önemli tarihi yerler listelenmiştir.

Saat Kulesi

Konak gezilecek yerler

İlçe merkezinde, Kemeraltı Çarşısı yakınlarında yer alan Saat Kulesi şehrin en önemli turistik sembollerinden biridir. Fransız mimarisinin değerli bir örneği alan kule 1900’lü yılların başında II. Abdülhamit tarafından inşa ettirilmiştir. Boyu 25 metre olan kulenin 4 kenarında toplamda 4 saat bulunmaktadır. Yolu Kemeraltı Çarşısı’na düşecekler için görülmesi gereken yerlerden biridir.

Symrna Ören Yeri

İlçe merkezine yalnızca 1 km mesafede yer alan Symrna Ören Yeri, Namazgah Mahallesi’ndedir. Helenistik dönemde inşa edildiği düşünülen bu yapı, o dönemde gerçekleşen bir deprem nedeniyle yıkılmıştır. Ancak tekrar Roma İmparatorluğu tarafından inşa ettirilmiştir. Roma Bazilikası ve Yeraltı Kemerleri görülmeye değer güzelliklere sahiptir. Hafta sonları haricinde her gün saat 08.00 ile 18.00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti yaklaşık 20 TL’dir.

Konak Yakın Yerler

Tarihi Asansör

Konak’ta Mustafa Sahil Bulvarı üzerinde yer alan Tarihi Asansör, Konak gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahiptir. Asansörün 20. yüzyılın başlarında inşa edildiği bilinmektedir. Görünüş itibariyle oldukça estetik bir duruşu vardır. Tıpkı İzmir Saat Kulesi gibi şehrin bir diğer sembolüdür. Keyifli bir yemek eşliğinde manzaranın tadını çıkarabileceğiniz alana girişler ücretsizdir. Saat 06.00 ile 00.00 aralığında her gün ziyaret edebilirsiniz.

Aziz Polikarp Katolik Kilisesi

Konak gezilecek yerler

İzmir Körfezi’nin yakınlarında, Konak ilçe merkezinde yer alan kilise şehrin işleyen en eski kilisesidir. 1922 senesinde, kilisenin yer aldığı alan yakınlarında çıkan bir yangın neticesinde birçok bina harap olsa da Aziz Polikarp Katolik Kilisesi sağlam kalmayı başarmıştır. Bodrum katta bulunan oda ve sarnıçlar oldukça dikkat çekicidir. Giriş ücreti 25 TL civarında olup haftanın her günü ziyarete açıktır.

Konak Yeme İçme

Konak gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Peki Konak’ta hangi lezzetler denenmelidir? Yolu buraya düşecekler için; sakız reçeli, kabak çiçeği dolması, şambali tatlısı, midye dolma, sütlü balık ve İzmir bombası mutlaka denenmelidir.

Ayrıca İzmir yöresel lezzetler ve sokak lezzetleri için de tıklayabilirsiniz.

Konak Konaklama

Konak büyük bir ilçedir ve haliyle de konaklama alternatifleri gelişmiştir. İlçede her bütçeye uygun konaklama tesisi bulmak mümkündür.

Konak Ulaşım

Konak, İzmir şehir merkezinden yaklaşık 8 km mesafededir. Ayrıca İstanbul’a yaklaşık 500 km, Ankara’ya ise 600 km uzaklıktadır. Adnan Menderes Havalimanı da yaklaşık 17 km mesafede bulunmaktadır.

Bu yazıda Konak gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca İzmir müze rehberi için tıklayın. 

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri